8 listopada 2006 roku w Muzeum Ziemi Staszowskiej gimnazjaliści uczestniczący w realizacji projektu wystawili montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci staszowskich Żydów. więcej »
Łęczna, jak wiele podobnych miasteczek w II Rzeczypospolitej była mozaiką wielokulturową i wieloreligijną. Polacy i ludność prawosławna zamieszkiwali przede wszystkim obrzeża miasta, Żydzi rozlokowali sie w łęczyńskich rynkach. Zdjęcia przedstawiają ulice: Bóżniczną, Krasnystawską i Stodolną. Na ostatnim zdjęciu uwieczniono społeczność naszego miasta. Prawdopodobnie sfotografowano dożynki lub odpust w parafii św. Marii Magdaleny. W gronie gości honorowych z prawej strony Feliks Starzyński, poseł PSL-Piast w I Sejmie Ustawodawczym II Rzeczypospolitej. Natomiast po lewej stronie zdjęcia stoi łęczyński rabin.
Na zdjęciu z lat 50. XX w. anonimowy fotograf uwiecznił południową ścianę łęczyńskiej synagogi. Współcześnie w budynku tym mieści się Muzeum Regionalne. Na pozostałych zdjęciac wnętrze synagogi w Łęcznej.
Kiedyś żyli w Szydłowcu- dziś żyją w naszej pamięci dzięki zachowanym zdjęciom.
Przyglądając się dzieciom na fotografiach, wciąż zastanawiamy się jakie mieli marzenia, co lubili robić, czy lubili chodzić do szkoły, kim chcieli zostać w przyszłości? Dopisujemy do tych kilku zdjęć historię, osoby na zdjęciach stają się bohaterami naszych opowieści, opowieści o szczęśliwym dzieciństwie.