"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
BIŁGORAJ - ZSO-LO im.ONZ
Strona www
http://www.loonz.lbl.plKim jesteśmy
ZSO-LO im.ONZ w Biłgoraju
Dlaczego realizujemy projekt
LO im. ONZ wielokrotnie uczestniczyło w różnorodnych projektach poświęconych zjawiskom wielokulturowości występujących na świecie oraz w naszym regionie( w tym już raz w programie "Przywróćmy Pamięć"). Ten projekt interesuje nas szczególnie ze względu na znaczny udział społeczności żydowskiej w budowaniu kultury Ziemi Biłgorajskiej przed II wojną światową.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
W chwili obecnej wlaściwie nie możemy mówić o społeczności żydowskiej w powiecie biłgorajskim ponieważ w zasadzie wszyscy Żydzi zostali wymordowani w okresie IIwojny światowej. Przed wojną stanowili oni 10% ludności, z tego większość mieszkała w miasteczkach, niewielka część na wsiach. Większość Żydów była biedna. Biłgorajskie rodziny żydowskie Stefania Kwiecińska-mieszkanka Biłgoraja-wspominała w ten sposób"Żydzi biłgorajscy byli przemysłowcami, handlowcami, rzemieślnikami. Byli milionerami i nędzarzami.Do rodzin milionerów zaliczali się: Ebersfeldowie, Tajerowie, Kandlowie(...).Wielu z nich miało konta w bankach szwajcarskich i austriackich.(...). Ogół żydowski to była jednak biedota".
Co robimy w ramach projektu
1. Opieka nad cmentarzem żydowskim w Biłgoraju.
2. Współpraca z Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu.
3.Przygotowanie wystawy poświęconej wielokulturowemu dziedzictwu powiatu (ze szczególnym uwzględnieniem wkładu Żydów biłgorajskich).
4. Sesja poświęcona życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera związanego z Biłgorajem.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
W pażdzierniku 2008r. jedna z klas naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Muzeum-Miejscu Pamięci w Bełżcu.Uczestniczyliśmy również w konkursie organizowanym przez wspomniane Muzeum"Okupacja na Zamojszczyźnie". Uczennica Anna Rycyk zajęła I miejsce, a Angelika Tłuczek i Katarzyna Okoń- wyróznienia.Odbyło się także spotkanie z p. W. Dembowskim, który podzielił się wspomnieniami z lat swojej młodości kiedy to Biłgoraj zamieszkany był w znacznej części przez ludność żydowską.W styczniu 2009 r. przygotowaliśmy ekspozycję poświeconą wielokulturowości naszego regionu.21.05.2009 r. po raz kolejny odbyliśmy zajęcia edukacyjne w obozie zagłady w Bełżcu.01.06.2009 r. odbyły się w szkole warsztaty poświecone relacjom polsko-żydowskim. Prowadził je pracownik Forum Dialogu Międzynarodowego p. T. Borowy. 02.06.2009 r.odbyła się sesja naukowa poświęcona życiu i twórczości Isaaca Singera poprowadzona przez pracownika Muzeum Regionalnego W Biłgoraju p. dr D. Skakuj.W czasie sesji poruszono także sprawę relacji polsko-żydowskich na terenie powiatu biłgorajskiego w okresie dwudziestolecia miedzywojennego.
Kto nam pomaga
W realizacji Projektu liczymy na współpracę z UMCS w Lublinie oraz na wsparcie ze strony władz lokalnych.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Satysfakcję daje nam możliwość przybliżenia młodzieży LO im. ONZ mało znanej w naszym regionie( w tej chwili) bogatej kultury żydowskiej.Bardzo pomocna w tym działaniu jest twórczość Isaaca Bashevisa Singera, laureata Literackiej Nagrody Nobla, który w czasach dzieciństwa wielokrotnie mieszkał u swoich dziadków w Biłgoraju. Znaczna część jego utworów rozgrywa się na terenie naszego regionu.