home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     

filżanki - judaika z Olsztyna 2016-04-30

gora

Trzy niezwykłe filżanki w Olsztynie 2016-04-30

Sara [cytat]:

Moja pamiątką rodzinną są trzy filiżanki.

W powiecie Tomaszów Lubelski, najprawdopodobniej na dworze "Magdalenka", mój pradziadek (tata mojej babci) pracował jako parobek. W dworze tym mieszkali Żydzi.

Gdy wybuchła II wojna światowa musieli oni uciekać. Pozostawili oni pradziadkowi skrzynkę z rzeczami i powiedzieli, żeby ją przechował. Jak wrócą, to ją odbiorą. Niestety nigdy już nie wrócili. W skrzyni tej znajdowały się owe filiżanki.

Jedna z filiżanek pochodzi z założonej przez Paula Mullera fabryki porcelany z 1890r.. Z tego, co ustaliłam firmę w 1917 przyłączono do L.Hutschenreuther. i istniała do 1943r.

 

więcej »

gora

i kolejne odkrycie Emilki pod Olsztynem 2016-04-30

„Mały Dziennik” o pogromie Żydów – kolejne znalezisko pod Olsztynem

 

Emilka - cytat: Posiadam dwa numery gazety „Mały Dziennik” (nr 140 z czwartku 21.05.1936r. i nr 143 z niedzieli 24.05 1936r.). Było to katolickie czasopismo polskie okresu międzywojennego. Ukazywało się w latach 1935-1939. Podobnie, jak „Wielkopolanina” gazety znalazłam wspólnie z moim tatą u babci na strychu, w starej komodzie we wsi Stawiguda niedaleko Olsztyna.

W gazetach są artykuły np. o wytycznych polskiej polityki morskiej, zasłużonym misjonarzu - Mgr. Jarosseau - wydalonego przez Włochów, czy też o Wenus z Milo na znaczkach pocztowych z Grecji oraz artykuły „Rota ślubowania Polskiej Młodzieży Akademickiej”, „119 hitlerowców 3-go czerwca przed sądem”, „Od czego zależy powodzenie w życiu?” i wiele innych, a także wiele różnych ogłoszeń.

W gazecie znajduje się zdjęcie opatrzone wpisem, że w Palestynie doszło do pogromu Żydów dokonanego przez Arabów i Żydzi masowo opuszczają Jerozolimę.

 


więcej »

gora

Niesamowite znalezisko na strychu pod Olsztynem 2016-04-30
poszukując śladów społeczności żydowskiej w Olsztynie moja uczennica natrafiła na niesamowite ODKRYCIE - poczytajcie więcej »

gora

Dzień Pamięci o Holocauście Olsztyn 2016-04-30
Naszej akcji towarzyszyły następujące słowa:
"Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat" Marek Edelman więcej »

gora

wystawa prac uczniów w Olsztynie 2016-04-30
W ramach Dnia Pamięci o Holocauście została przygotowana wystawa prac uczniów Holocaust zaprezentowana w kwietniu 2016 r. w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Na wystawie prace w różnej formie (plakat, colaż) wykonane z użyciem zdjęć Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, IPN oraz materiały z tek edukacyjnych IPN.
Wystawa towarzyszyła innym działaniom - akcji Żonkile i konkursowi szkolnemu "Holocaust i Katyń (zbrodnie XX wieku). więcej »

gora

relacja z wydarzenia na stornie youtube CEiIK w Olsztynie 2016-04-30
link: https://www.youtube.com/watch?v=l5pnjGuYi_A
więcej »

gora

Olsztyn relacja na stornie CEiIK z Dnia Pamięci o Holocauście 2016-04-30

 

 Relacja fotograficzna i filmowa.

http://www.ceik.eu/relacje/artykul/spektakl-czy-mogla-istniec-milosc-w-obozie-w-auschwitz.html

 

 

więcej »

gora

Olsztyn w lokalnej prasie o Dniu Pamięci o Holocauście 2016-04-30

 

Częścią wydarzenia była prezentacja projektu grupy "Przywróćmy Pamięć" - montażu i wystawy.

http://www.olsztyn24.com/news/27803-obchody-dnia-pamieci-o-holokauscie-i-przeciwdzialaniu-zbrodniom-przeciwko-ludzkosci-w-olsztyskim-ceiik-u.html

więcej »

gora

Olsztyn Centrum Edukacji i Incjatyw Kulturalnych 2016-04-28

Obchody

„Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”

w CEiIK-u w Olsztynie

więcej »

gora

Dybuk - przedstawienie w Teatrze Polskim W Bydgoszczy 2016-04-28
27 maja 2016 roku wychowanki Zakładu Poprawczego i Schriniska dla Nieletnich odwiedziły Teatr Polski w Bydgoszczy. Zobaczyły spektakl "Dybuk" więcej »

gora

Radom. Jerzy Borysowicz - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 2016-04-27
Podczas realizacji projektu dowiedzieliśmy się, że radomski lekarz Jerzy Borysowicz, który zmarł w 1980 roku, został uhonorowany medalem i tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odwiedziliśmy Kościół św. Wacława, w którym podczas II wojny światowej znajdował się Przytułek dla Psychicznie Chorych. Ordynatorem placówki był właśnie dr Jerzy Borysowicz. Działalność ordynatora biegła dwoma torami: leczył, a jednocześnie wśród chorych ukrywał ludzi zdrowych psychicznie, m.in. Żydów, którym groziła śmierć z rąk hitlerowców. Był wśród nich Mordechaj Anielewicz — komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej.
więcej »

gora

Jacy mogli być tamci - Oni Rówieśnicy ? 2016-04-27
Owocem naszej pracy w szkolnym Archiwum są skany świadectw dojrzałości naszych starszych kolegów - przedwojennych absolwentów naszej szkoły. Udało się nam dowiedzieć czegoś więcej o dwojgu z nich.   więcej »

gora

Z wizytą w Archiwum Państwowym w Przemyślu 2016-04-27
W dniu 22.04 byliśmy z wizytą w Archiwum Państwowym w Przemyślu. więcej »

gora

ZAPROSZENIE do Centrum Edukacji i Incjatyw Kulturalnych w Olsztynie 2016-04-27

„Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz ?”

w środę 27 kwietnia 2016 r.o godz. 18.00

w sali widowiskowej CEiIK pokażemy spektakl w ramach obchodów „Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”.

Premiera spektaklu odbyła się 31 marca 2016 r. w Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie. Uczniowie zaprezentowali miniprojekt szkolny (grant) pt. „Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”. Przedstawiono piękną, ale tragiczną historię miłości Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego.

Ideą projektu jest budowanie pamięci historycznej i pogłębienie refleksji nad własnym systemem wartości poprzez wyszukanie i wyeksponowanie mniej znanych miejsc pamięci Zagłady, jakie znajdują się w najbliższej okolicy. Towarzyszyła mu wystawa fotografii starego Olsztyna pamiętającego czasy społeczności żydowskiej oraz zdjęć współczesnego miasta wykonanych przez uczniów prezentujących pozostałości po życiu Żydów. Na wystawie pojawiły się materiały Muzeum Auschwitz, Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie, Instytutu Pamięci Narodowej i Memorialu de la Shoah w Paryżu.

Podczas spektaklu w CEiIK zostanie dodatkowo pokazany film z Muzeum POLIN  (premiera filmu 19.04.2016 r.) oraz film konkursowy uczennic Gimnazjum Nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie.

Spektakl odbędzie się 27 kwietnia 2016 roku, godz.18.00 w sali widowiskowej CEiIK.
Wstęp wolny.

Organizator:

Joanna Mieszczyńska

Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie

współorganizator:

Gimnazjum Nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie

więcej »

gora

Zapraszamy na wernisaż wystawy ,,Otwórzmy drzwi synagogi... 2016-04-26
który odbędzie się 23 maja 2016r o godzinie 15:00 w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Radzanowie. więcej »

gora

na gorąco: uczniowie w Archiwum Państwowym w Olsztynie 2016-04-26

Odkryliśmy niesamowite rzeczy w starych dokumentach.

Relacja wkrótce.

Zajęcia ciekawie poprowadzone, a przede wszystkim badawcze.

więcej »

gora

FROG13 opowiada o wystawie IPN i warsztatach 2016-04-26

link: http://g13olsztyn.pl/VIDEO/FABRYKA/IIOKRES/i_okres_2016.html

 

czas: 7:17 - 8:44

więcej »

gora

FROG13 opowiada o naszym projekcie 2016-04-26

link: http://g13olsztyn.pl/VIDEO/FABRYKA/IIOKRES/i_okres_2016.html

czas: 8:44-12:19

więcej »

gora

Olsztyn. Synagoga (nowa). 2016-04-26
Rysunek wykonany węglem i ołówkiem przez Oliwkę z III G na podstawie jedynego zachowanego zdjęcia. Synagoga została zniszczona podczas nocy kryształowej. więcej »

gora

Sprzątanie cmentarza w Gniewoszowie 2016-04-25

gora

Radom. Ślady po mezuzach 2016-04-25
Podczas naszych wędrówek po Radomiu udało nam się odnaleźć 3 ślady po mezuzach. Wielu ludziom taki znak niewiele mówi. Jednak jest to wyraźny ślad minionego czasu - echo pobytu dawnych mieszkańców. Kiedyś w tym miejscu, w odległej już przeszłości mezuza przytwierdzona była do framugi drzwi, przy wejściu do domu lub mieszkania. więcej »

gora

nasz kanał na youtube Przywróćmy Pamięć Olsztyn Allenstein 2016-04-24

https://www.youtube.com/channel/UC5Cm1sxAfx0PfwYV5H9Uezg

Zapraszamy również do obejrzenia filmików szkolnej telewizji FROG13,a w nich relacje z naszych działań (od X.2016 r. do III.2016 r.):

http://g13olsztyn.pl/VIDEO/FABRYKA/IIOKRES/ii_okres_2016.html

więcej »

gora

Radom. Prezentacja naszego projektu na forum miasta 2016-04-24
21 kwietnia 2016r. w ramach Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad" pokazaliśmy w Resursie Obywatelskiej prezentację multimedialną oraz film, które powstały w trakcie realizowanego przez nas projektu. więcej »

gora

Radom. Po kolacji sederowej 2016-04-23

22 kwietnia 2016r. w ramach Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad"odbył się w Radomiu Sederowy Wieczór Paschalny. Było to niezwykle poruszające, międzyreligijne wydarzenie. Poprowadziły je: Hilda Chazanovitz i Sharon Grosfeld, które specjalnie na tę uroczystość przyjechały do naszego miasta z USA. Ich rodziny pochodzą z Radomia.  Hagada, którą opowiadały Panie prowadzące wieczerzę, przybliżyła zebranym gościom znaczenie produktów znajdujących się na stole i na talerzu sederowym. Była to opowieść wprowadzająca słuchaczy w dzieje dawnego Izraela.

więcej »

gora

Radom. O naszym projekcie na portalu: Co za dzień 2016-04-22

"Drugi dzień VIII Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” rozpoczął się prezentacją multimedialną uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 i gimnazjum Zakładu Doskonalenia Zawodowego, zatytułowaną „Widuję Go w snach – Radom we wspomnieniach żydowskich mieszkańców”. Uczniowie słowami m.in. Dory Zaidenweber ( z domu Eiger), Bernarda Gotfryda, Edwarda Kossoy'a, Jakuba Zyskinda, Salomona Birenbauma przypominali, jak wyglądał Radom przed wojną, jak żyło się w dużym i małym getcie, a po ich likwidacji w getcie szczątkowym, jak czuli się nieliczni ocaleni po powrocie do rodzinnego miasta. Wspomnienia ilustrowały stare pocztówki i zdjęcia, a temu wszystkiemu towarzyszyły piosenki opowiadające o żydowskim losie".

więcej »

gora

Radom. Kolacja sederowa 2016-04-22

22 kwietnia 2016r. o godz. 19.00 w ramach Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad"odbędzie kolacja sederowa. Wezmą w niej udział zaproszeni goście, którzy spotkają się z potomkami radomskich Żydów (specjalnie na tę okazję przybyli oni do Radomia).

Na tę kolację została zaproszona także pani Ewa Wziątek - opiekun naszego projektu. Z niecierpliwością czekamy na relację z tej uroczystości.

więcej »

gora

dom Brunna i niezwykłe spotkanie w Olsztynie 2016-04-22

 

Strojną kamieniczkę z syrenami na fasadzie przy ul. Mochnackiego prezentowaliśmy we wcześniejszych wpisach (porównajcie zdjęcie P. Rafała wrzucone na FB z naszymi zdjęciami).

Brunn był kupcem żydowskim, a jego dom znajdował się niedaleko głównego traktu wiodącego z Olsztyna do Warszawy na początku XX wieku.

więcej »

gora

o naszych obchodach Dnia Pamięci o Holocauście w Gazecie Wyborczej - Magazyn Olsztyn 2016-04-22

gora

o naszych obchodach Dnia Pamięci o Holocauście na stornie internetowej Olsztyn24 2016-04-22

gora

o naszych obchodach Dnia Pamięci o Holocauście na stornie CEIK-u 2016-04-22
podczas wydarzenia prezentacja montażu "Czy mogła istnieć miłość w Auschwitz ...", prezentacja filmu o projekcie przygotowanego przez moich uczniów i Frog13 (szkolną telewizję), prezentacja filmu moich uczennic "Religie świata", prezentacja prac konkursowych i wystawa zdjęć Olsztyna (XIX w. i początki XX w. oraz współczesnego). więcej »

gora

Akcja społeczno - edukacyjna Żonkile w G13 w Olsztynie 2016-04-22
Dnia 20 i 21 kwietnia 2016 r. w ramach obchodów Pnia Pamięci o Holocauście i Akcji Żonkile 2016 uczniowie zorganizowali akcję w swojej szkole i na ulicach miasta, rozdając ulotkę zachęcającą do postawienia tablicy upamiętniającej społeczność żydowską w Olsztynie, rozdając żonkile i zachęcając do włączenia się do akcji. więcej »

gora

wolontariusze akcji Żonkile w Olsztynie 2016-04-22

gora

Radom. Akcja Żonkile 2016-04-22
Akcja Żonkile połączona z happeningiem odbyła się w miejscu dawnej Synagogi w Radomiu. Wzięliśmy udział w tych wydarzeniach. więcej »

gora

Akcja Żonkile w Przedszkolu Językowym Junior Academy w Olsztynie 2016-04-22

Dnia 20.04.2016 r. uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie odwiedzili przedszkole i wspólnie z przedszkolakami wycinali oraz klei żonkile przeznaczone dla dzieci i ich bliskich. W czasie spotkania dzieci uczyły się piosenki „Pachnąca wiosna”, muzyka Krzysztof Maciejowski, słowa Anna Kwiecińska – Utkin, którą śpiewały wspólnie z gimnazjalistami. Podczas pobytu w przedszkolu rozmawialiśmy o tym, kim jest powstaniec, co to jest powstanie, kiedy trzeba bronić ojczyzny, kto broni ojczyzny oraz o tym, z czym dzieciom kojarzy się wiosna, jakie kwiaty kwitną wiosną, co oznacza żonkil, z czym kojarzy się kolor żółty. W czasie spotkania odbyły się konkursy z nagrodami dla uważnych słuchaczy).

więcej »

gora

Radom. VIII Spotkania z Kulturą Żydowską 2016-04-21
W Radomiu rozpoczęły się VIII Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad". My także się zaprezentujemy.
więcej »

gora

Prace porządkowe na kirkucie 2016-04-20

gora

AKCJA ŻONKILE 2016 2016-04-19

Podczas akcji ŻONKILE - Przywróćmy Pamięć, zorganizowano apel poświęcony rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Apel połączono z prezentacją multimedialną ukazującą zycie za murem.

 Po apelu wychowanki i pracownicy otrzymali papierowe żonkile, wykonane przez dziewczęta z koła historycznego. 

więcej »

gora

Akcja Społeczno-Edukacyjna Żonkile 2016 2016-04-19

Już po raz drugi grupa uczniów z naszej szkoły (I d, I b, II b, II d) w ramach współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wzięła udział w akcji upamiętniającej 73. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Przygotowaliśmy ponad tysiąc papierowych żonkili. Rano rozdawaliśmy je na terenie naszej szkoły, a po południu, pod opieką naszych nauczycieli, czyli p. M. Krakowiak, B. Oleksiewicz i M. Wójcik, wręczaliśmy kwiatki mieszkańcom Łodzi, opowiadając przy okazji o wydarzeniach sprzed 73 lat na terenie Warszawy. Reakcja mieszkańców była różna – część dziękowała nam za pamięć, inni z życzliwością słuchali informacji i przyjmowali kwiatki. Spotykaliśmy się też z niechęcią i lekceważeniem. Mimo to udział w akcji uważamy za udany.

więcej »

gora

tablica upamiętniająca społeczność żydowską w OLSZTYNIE 2016-04-19

gora

Gra miejska śladami dąbrowskich Żydów i akcja 2016-04-19

gora

dom żydowskiego kupca w Olsztynie 2016-04-19
Budynek zachował się do dziś. Na fasadzie widoczne inicjały właściciela domu. więcej »

gora

Olsztyn - część przemysłowa misata. 2016-04-19

Mapa lotnicza Olsztyna (1914-1915) ukazuje część przemysłową miasta.

Dziś to tereny rekreacyjne - tzw. park centralny.

więcej »

gora

Starówka Olsztyna 2016-04-19

Kamienice na starówce należały do Żydów.

Stare zdjęcie lotnicze Olsztyna (1914-195) ukazuje budynki istniejące do dziś. W I poł. XX wieku zamieszkiwane były przez olsztyńskich Żydów.

W kamienicach na dole znajdowały się sklepy.

więcej »

gora

dom rodzinny Ericha Mendelsohna w Olsztynie 2016-04-19
Dom Ericha Mendelsohna znajduje się do dziś na olsztyńskiej starówce. Na dole znajdował się sklep jego ojca Dawida Mendelsohna. więcej »

gora

Nowy Ratusz w Olsztynie 2016-04-19

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod gmach Nowego Ratusza w Olsztynie (31 października 1912 r.). Wśród osób na zdjęciu – rabin Marcus Olitzki.

więcej »

gora

Dawid Mendelsohn - ojciec słynnego architekta z Olsztyna 2016-04-19

David Mendelsohn był nie tylko znanym aktywistą miejscowego Kriegervereinu oraz utworzonych przy nim Ochotniczych Kolumn Sanitarnych Czerwonego Krzyża. Udzielał się on również jako działacz samorządowy, wchodząc w skład miejskich komisji, dając wykłady w miejscowej szkole rolniczej. W grodzie nad Łyną pozostawił po sobie pamięć najsłynniejszego chyba strażaka przełomu XIX i XX w., współtwórcy i wieloletniego dowódcy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Oprócz tego prowadził sklep na starówce.

na zdjęciu straż pożarna w Olsztynie w czasach Ericha i Dawida Mendelsohnów, miejsce pracy Dawida oraz współczesny budynek (również straż pożarna).

więcej »

gora

Stara mapa Olsztyna ukazująca synagogę (nową). 2016-04-19

Ilustracje pochodzą z tekstu Rafał Bętkowski, "Gmina żydowska w Olsztynie. Synagoga i cmentarz", "Debata" nr 6(69)2013. Warto zajrzeć. Artykuł jest dostępny w sieci w internetowym archiwum miesięcznika "Debata" (trzeba szukać numeru 69).[tekst R. Bętkowski]

 

więcej »

gora

Akcja żonkile w G13 - przygotowania 2016-04-19
jutro bawimy się z przedszkolakami, a w czwartek akcja w G13 w Olsztynie więcej »

gora

TABLICA dla upamiętnienia ofiar Holocaustu 2016-04-19

praca wykonana przez Huberta III B

OLSZTYNIACY - SYMPATYCY OLSZTYNA: klikajcie "lubię to!" pod naszą tablicą - polubienie jest dla Nas informacją, że również uważacie za ważne upamiętnienie społeczności żydowskiej w Olsztynie.
Akcja Gimnazjum nr 13 w Olsztynie!

Chcemy, aby TABLICA stanęła na terenie dawnej synagogi w Olsztynie. Akcje prowadzi grupa projektowa PdP.

polubienia na fanpage Pamięć dla Przyszłości Olsztyn G13

więcej »

gora

Nowa Ruda 2016-04-18

gora

warsztaty dziennikarskie organizowane przez Akademię Jana Długosza 2016-04-17
Młodzież uczestniczy w trzydniowych warsztatach dziennikarskich organizowanych przez Akademię Jana Długosza W Częstochowie. więcej »

gora

reportaż w TVP 3 o naszych projektach 2016-04-14

https://www.facebook.com/PamiecOlsztynG13/

Reportaż w TVP 3 o naszych projektach

zapraszamy do obejrzenia na fanpage - relacja z wizyty FODZ oraz realizacji projektu Pamięć dla Przyszłości i Przywróćmy Pamięć

więcej »

gora

27 kwietnia 2016 r. w Centurm Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie 2016-04-14

prezentacja montażu "Romeo i Julia...", prezentacja filmu edukacyjnego POLIN "Nie było żadnej nadziei" (przygotowanego w ramach Akcji Żonkile) i  filmu konkursowego uczennic G13.

w ramach obchodów „Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”

Plakat na stornie http://www.ceik.eu:

http://www.ceik.eu/nc/aktualnosci-kalendarium/artykul/article/czy-mogla-istniec-milosc-w-obozie-w-auschwitz.html

więcej »

gora

wywiad w Radio Olsztyn dnia 17 kwietnia 2016 r. o godz. 20.05 2016-04-13
w programie dla mniejszości niemieckiej opowiem o realizowanych projektach i zachęcę do włączenia się w porządkowanie cmentarzy w Olsztynie. więcej »

gora

Radom. Z historii cmentarza żydowskiego 2016-04-13
Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony. Macew użyto do brukowania ulic. Odnaleźliśmy kilka archiwalnych zdjęć.
więcej »

gora

o naszym sukcesie na fb Zagłada Żydów - Nigdy Więcej 2016-04-12

FB Zagłada Żydów - Nigdy Więcej opublikowało nasz post i złożyło gratulacje. Dziękujemy!

 

więcej »

gora

Radom. Wizyta na cmentarzu żydowskim 2016-04-12
Cmentarz żydowski w Radomiu położony jest przy ulicy Towarowej. Został utworzony w 1831roku. Zajmuje działkę o powierzchni 5 hektarów. więcej »

gora

certyfikat - nasz projekt został wyróżniony 2016-04-12

Dziś (Gimnazjum nr 13 z Olsztyna) znaleźliśmy się wśród wyróżnionych szkół w regionie: otrzymaliśmy CERTYFIKAT "Bezpieczna i różnorodna szkoła". Nasz projekt został wyróżniony.

Dziękujemy za docenienie naszej pracy!


więcej »

gora

już jest FILM 2016-04-12

https://www.youtube.com/watch?v=837pShtInDU&feature=youtu.be

W filmie nie zmieniano i nie korygowano wypowiedzi uczniów. Są to ich naturalne reakcje, odczucia i wrażenia.

Uczniowie zobaczą film na gali podsumowującej projekt dziś 12.04.2016r. o 11.00

więcej »

gora

prezentacja filmu projektowego 2016-04-11
Jutro podczas konferencji "Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach" premiera filmu Gimnazjum nr 13 w Olsztynie - "Romeo i Julia w Auschwitz", wykonana technicznie przez FROG13 (a właściwie opiekuna telewizji szkolnej p. Krzysztofa L.) według mojego scenariusza. To opowieść o naszej pracy w projekcie.
Za pracę nad filmem grupie projektowej, p. Krzysztofowi i FROG13 serdecznie DZIĘKUJĘ!!! więcej »

gora

i my tu będziemy z prezentacją naszego projektu 2016-04-11
12 kwietnia 2016 r. w Hotelu Warmińskim prezentacja naszego projektu więcej »

gora

Czy są ślady po społeczności żydowskiej w Olsztynie? 2016-04-11

http://g13olsztyn.pl/projekty/projekty.html

 

więcej »

gora

macewy z Olsztyna 2016-04-10

Obecnie nie ma macew na kirkucie w Olsztynie. Znaleziono ich fragmenty w okolicach parku zamkowego - umacniały skarpę.

zdjęcia: www.wirtualny sztetl

więcej »

gora

Żydzi w Radzyniu.Historia i kultura 2016-04-10

gora

Żydowski dom starców w Olsztynie 2016-04-10
zachowany ślad po gminie żydowskiej w Olsztynie więcej »

gora

https://www.facebook.com/PamiecOlsztynG13/ 2016-04-10
Zapraszamy do poczytania na fanpage o Olsztynie i społeczności żydowskiej żyjącej w naszym mieście więcej »

gora

Zachęcamy do spaceru po przedwojennej Dąbrowie. 2016-04-10
Link do filmu na naszym profilu na Facebooku : https://www.facebook.com/Odczytywanie-popio%C5%82%C3%B3w-%C5%9Bladami-d%C4%85browskich-%C5%BByd%C3%B3w-530219107157191/ więcej »

gora

W kwietniowym 2016-04-09

gora

słynny żydowski fotograf z Olsztyna Sally Pfeifel 2016-04-07

 Jednym z pierwszych fotografów był w Olsztynie W. Faltin, który atelier otworzył w 1851 roku. Na początku XX wieku zakładów fotograficznych było pięć. Jednym z fotografów był Żyd Salomon Pfeifel, którego atelier zachowało się.

Sally Pfeifel zasłynął wśród olsztyńskich fotografów przywilejem na fotografowanie następcy tronu i jego małżonki w Nowych Ramukach. To jedna z wykonanych przez niego fotografii. W formie pocztówek rozchodziły się po Niemczech w tysiącach... (tekst R. Bętkowski - komentarz na fb).


więcej »

gora

judaika w Olsztynie 2016-04-07
wizyta w dawnym tartaku żydowskiej rodziny Raphaelsohnów w Olsztynie więcej »

gora

Radom. Odwiedziliśmy dawną dzielnicę żydowską 2016-04-06
Ulica Wałowa. To tutaj przed II wojną światową mieli swe sklepiki i warsztaty radomscy Żydzi. Odwiedziliśmy te miejsca. Udało nam się odnaleźć odkryty niedawno materialny ślad. To napis na jednej z kamienic, z którego dowiedzieliśmy się, że był tutaj Hotel i Restauracja Mentlika.  więcej »

gora

Wywiad z Panią Stanisławą Szlama, (Włodarz) uhonorowaną medalem, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata 2016-04-05

gora

Radom. Pokaz filmu "Beit Radom" 2016-04-04
W dniu 4 kwietnia 2016 roku odbył się w naszej szkole pokaz filmu "Beit Radom" - Dom Radom. O historii powstania filmu opowiedziała nam pani Katarzyna Jagiełło pracownik Resursy z Działu Dziedzictwa Kulturowego i Dokumentacji Filmowej. więcej »

gora

Oczekiwany długo Honorowy Patronat Naczelnego Rabina M. Schdricha dla naszych działań. 2016-04-04

gora

II Międzyszkolne Spotkanie z Kulturą Żydowską 2016-04-01

gora

na stronie G13 o prezentacji projektu 2016-04-01

http://g13olsztyn.pl/projekty/projekty.html

„Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”

więcej »

gora

publikacja na Olsztyn24 o projekcie G13 z Olsztyna 2016-04-01

http://www.olsztyn24.com/news/27610-czy-mogla-istniec-milosc-w-obozie-w-auschwitz.html

„Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)”

więcej »

gora


Pozostałe galerie:
10-2016 | 09-2016 | 08-2016 | 07-2016 | 06-2016 | 05-2016 | 04-2016 | 03-2016 | 02-2016 | 01-2016 | 12-2015 | 11-2015 | 10-2015 | 09-2015 | 06-2015 | 02-2015 | 09-2012 | 07-2012 | 06-2012 | 05-2012 | 04-2012 | 03-2012 | 02-2012 | 01-2012 | 12-2011 | 11-2011 | 10-2011 | 09-2011 | 07-2011 | 06-2011 | 05-2011 | 04-2011 | 03-2011 | 02-2011 | 01-2011 | 12-2010 | 11-2010 | 10-2010 | 09-2010 | 07-2010 | 06-2010 | 05-2010 | 04-2010 | 03-2010 | 02-2010 | 01-2010 | 12-2009 | 11-2009 | 10-2009 | 09-2009 | 08-2009 | 07-2009 | 06-2009 | 05-2009 | 04-2009 | 03-2009 | 02-2009 | 01-2009 | 12-2008 | 11-2008 | 10-2008 | 09-2008 | 08-2008 | 07-2008 | 06-2008 | 05-2008 | 04-2008 | 03-2008 | 02-2008 | 01-2008 | 12-2007 | 11-2007 | 10-2007 | 09-2007 | 08-2007 | 05-2007 | 04-2007 | 03-2007 | 02-2007 | 01-2007 | 12-2006 | 11-2006 | 10-2006 | 09-2006 | 06-2006 | 11-2004
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy