Córka Esther Nisenthal Krinitz, autorki "Obrazów przetrwania" w Zamościu!
Z przyjemnością zawiadamiamy, że Bernice Steinhardt, córka Esther Nisenthal Krinitz oraz główna popularyzatorka jej twórczości, przyjechała ponownie do Polski i była gościem na otwarciu wystawy „Obrazy przetrwania”.
Wernisaż wystawy miał miejsce w dniu 27 października w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Esther Nisenthal Krinitz urodziła się w miejscowości Mniszek w powiecie kraśnickim na Lubelszczyźnie. Jako nastolatka przeżyła Holokaust, podając się za Polkę, katoliczkę, córkę rolnika.
Po wojnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Wiele lat później Krinitz postanowiła opowiedzieć rodzinie swoją historię. Będąc krawcową, ale nie posiadając wykształcenia artystycznego, przy użyciu różnych rodzajów materiału, igły i nitki stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu.
Wystawa prac Krinitz, zatytułowana „Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz”, została po raz pierwszy zaprezentowana w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie w 2014 roku. W styczniu 2015 roku rozpoczęła dwuletnią podróż po Polsce, odwiedzając między innymi miejsca związane z biografią artystki. Ekspozycja była dotychczas prezentowana w Kraśniku, Gościeradowie, Annopolu, Puławach i Szczebrzeszynie. Wkrótce zawita ona również do Zamościa, Lublina i Krasnegostawu.
Wystawa była prezentowana w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego od 27 października do 29 listopada.
Prezentacja wystawy w Polsce odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Davida Berga.
Wizyta Bernice Steinhardt w Polsce odbywa się dzięki wsparciu Koret Foundation oraz Taube Foundation.
» powrót