home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

MIEDZNA - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki linia

Kim jesteśmy

Szkoła Podstawowa im.T. Kościuszki mieści się w niewielkiej miejscowości liczącej 1350 mieszkańców położonej w województwie mazowieckim. Uczęszcza do niej 198 osób. W naszej szkole działają różne kółka zainteresowań. Każdy, kto chce, może wykazać się swoimi wiadomościami i umiejętnościami. Realizujemy różne projekty, gromadzimy informacje na temat przeszłości naszej miejscowości, zwyczajów panujących na naszym terenie.

Nasza grupa jest niewielka, w jej skład wchodzą uczniowie klas piątych i szóstych.  

Dlaczego realizujemy projekt

Realizujemy projekt, ponieważ chcemy poznać kulturę, która jest nam obca, a przez to bardzo interesująca. Aby móc się na jakiś temat wypowiadać, należy mieć określoną wiedzę i my ją będziemy zdobywać. Chcemy przełamywać stereotypy i uczyć się tolerancji.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W naszej miejscowości i jej okolcach brakuje przedstawicieli społeczności żydowskiej. Przed laty stanowili oni znaczny procent mieszkańców Miedznej. Z danych zgromadzonych w starych księgach wynika, że przedstawicieli wyznania mojżeszowego na przestrzeni lat było coraz więcej. W roku 1870 zamieszkiwało naszą miejscowość 92 Żydów, w 1874r. - 145, 1890r. - 100, 1921r. - 400, 1939r. - 600.

Co robimy w ramach projektu

 • Przeprowadziliśmy wywiady z najstarszymi mieszkańcami Miedzny i okolicznych miejscowości, przeglądaliśmy stare dokumenty, gromadziliśmy i opracowywaliśmy informacje na temat miejscowej ludności wyznania mojżeszowego. Dowiedzieliśmy się, gdzie i jak mieszkali, czym się zajmowali, jak i kiedy świętowali, jak wyglądały ich rodzinne uroczystości (śluby, pogrzeby...), jak żyły i co robiły ich dzieci, co działo się z nimi w czasie wojny.
 • Przygotowliśmy mapę Żydzi w Miedznie w latach 1918-39, na której wytyczyliśmy ulice, zaznaczyliśmy żydowskie domy, sklepy, bożnicę, mykwę oraz zakłady usługowe.
 • Odnaleźliśmy budynek starej, drewnianej bożnicy obecnie zamieszkiwany przez jedną z rodzin z Miedzny.
 • Poznawaliśmy kalendarz żydowski, najważniejsze święta, zwyczaje z nimi związane.
 • Próbowaliśmy zapisywać litery alfabetu hebrajskiego i poznaliśmy podstawowe słówka.
 • Przygotowywaliśmy potrawy charakterystyczne dla kuchni żydowskiej, np. uszy Hamana. Częstowaliśmy nimi uczniów naszej szkoły oraz jej pracowników.
 • Poznawaliśmy sylwetkę Janusza Korczaka - oddanego opiekuna dzieci, oglądaliśmy o nim film, pisaliśmy list do Starego Doktora.
 • Odwiedziliśmy lapidarium w Węgrowie, poznaliśmy jego historię oraz pozbieraliśmy wszystkie śmieci.
 • Wykonaliśmy zdjęcia i frotaże, króre pojawiły się na wystawie w naszej szkole.
 • Organizowaliśmy spotkania dla uczniów kl. IV-V, na których przekazywaliśmy zdobytą wiedzę. Wspólnie uczyliśmy się szacunku do przeszłości, tolerancji wobec odmiennego wyznania, widzieliśmy to, czego inni nie widzą. 
 • Przygotowywaliśmy gazetki, plakaty (Nasza grupa i jej cele, Kalendarz żydowski, Święta roku żydowskiego,  Alfabet hebrajski i słówka, Sylwetka Janusz Korczaka, Pamiętajmy o cmentarzach..., Wielkanoc i Pesach, Dawid Rubinowicz i jego losy), aby innym przybliżyć naszą pracę.
 • Na specjalnym spotkaniu mówiliśmy o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wojna. Poznaliśmy sylwetkę I. Sendlerowej, wspólnie czytaliśmy Pamiętnik Dawida Rubinowicza.
 • Uczestniczyliśmy w szkoleniach organizowanych przez FODŻ. Podczas ich trwania zdobywaliśmy nowe umiejętności, dzieliliśmy się doświadczeniami, aby sprawniej, ciekawiej i efektywniej organizować swoją pracę przy realizacji projektu.
 • Spotkaliśmy się z dyrektorem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - p. Edwardem Kopówką. Wiele usłyszeliśy o losach Żydów zamieszkujących nasz teren, o ich zwyczajach. Poznaliśmy także historię miejca, w którym pracuje nasz gość.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

 • 1 czerwca 2007 odbędzie się publiczna prezentacja w obecności nauczycieli, rodziców, uczniów efektów naszej pracy. Zorganizujemy wystawę  Miedzna i jej mieszkańcy przed laty.

Kto nam pomaga

Opiekę nad projektem sprawują: Marzena Orzeł i Anna Salach. Kontaktujemy się z dyrektorem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince - p. Edwardem Kopówką.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

   Jesteśmy dumni z tego, że udało się nam - dość młodym osobom - w tak krótkim czasie zdobyć tyle nowych wiadomości i przekazać je innym. Nie mieliśmy dużo gotowych opracowań, bo takie nie powstały. Sami wśród starszych osób odkrywaliśmy historię i to jest chyba najprzyjemniejsze.  Wiemy więcej o ludziach, którzy zamieszkiwali Miedznę i okolicę przed laty. Dobrze, że porozmawialiśmy ze starszymi osobami. Teraz zdajemy sobie sprawę, że pewne informacje mogły ulec zapomnieniu. Inaczej patrzymy na świat i na ludzi.

Najważniejsze, że ciągle chcemy pracować. Wszystkie nasze działania na bieżąco opisujemy i ilustrujemy zdjęciami. W przyszłości każdy będzie mógł zobaczyć, co i jak zrobiliśmy, bo cały czas   powstaje Księga pamiątkowa. Przygotowujemy prezentację multimedialną i przekażemy ją do Treblinki, bo chcemy, żeby inne osoby zobaczyły, jak przywracaliśmy pamięć.

Cieszymy się, że nasz projekt zauważono i został on projektem miesiąca.

W następnym roku szkolnym dalej będziemy poszukiwać informacji.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Tego dowiedzieliśmy się od osób, które pamiętają...  
  Ze wspomnień....  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy