home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

JASŁO - Zespół Szkół nr 4 linia

Kim jesteśmy

JASŁO - Zespół Szkół nr 4

Dlaczego realizujemy projekt

Społeczność żydowska przez wiele dziesięcioleci funkcjonowała w Polsce jako jedna z ważniejszych grup narodowościowych, wnosząc do kultury Polski wielki wkład. Obecnie ślady tej obecności w wielu wypadkach niszczeją i popadają w zapomnienie. Nasza wiedza o przeszłości nie będzie pełna bez świadomości wielowiekowego współistnienia Polaków i Żydów.

Cmentarz żydowski w Jaśle jest pięknym przykładem braterstwa narodów. Obok siebie spoczywają Żydzi i Polacy. Może nigdy się nie spotkali za życia. Połączył ich wspólny cmentarz. Teraz jedni i drudzy zasługują na naszą pamięć i troskę o miejsce ich pochówku.

Co robimy w ramach projektu

Projekt ten ma na celu uzupełnienie ubytków muru cmentarnego, odnowienie i ewentualne pokrycie tynkiem frontowej części ogrodzenia, odnowienie bramy cmentarza, umieszczenie nowej tablicy informacyjnej oraz uporządkowanie terenu samego cmentarza. Odrębnym zagadnieniem jest zapoznanie uczestniczącej młodzieży ze wspólną historią naszych narodów, szczególnie w odniesieniu regionalnym. Liczymy też, że we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi doprowadzimy do uporządkowania bezpośredniego sąsiedztwa cmentarza.

30. marca 2007 r.Dziś rozpoczęliśmy szeroko zakrojone prace porządkowe. Wykonaliśmy mnóstwo roboty, sam się dziwię ile. Znaczna część zarośnięta dotąd zaroślami została odsłonięta, zebraliśmy także warstwę posuszu i ściółki z większości zakrytych dotąd nagrobków, oczyściliśmy i wyplewili dojście do postumentu. Wycinka objęła kilka arów na których znajdowały się nagrobki, prawdopodobnie od wielu lat zasłonięte i pokryte ściółką. Wykonaliśmy dość obszerną dokumentację fotograficzną nagobków, a także fragmentów macew użytych po wojnie do odbudowania muru cmentarnego.

Urząd Miasta zabezpieczył dostawę sprzętu niezbędnego do prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Planowane jest wykonanie uzupełnienia ubytków muru cmentarnego. Pani Bożena Molska ustaliła właścicieli posesji obok cmentarza. Odnieśli się oni z życzliwością do projektu uporządkowania otoczenia cmentarza i zadeklarowali zagospodarowanie i oczyszczenie pozostałości budynków gospodarczych dawnej lecznicy zwierząt.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Przygotowujemy do konsultacji tablicę informacyjną, ktorą obiecała sfinansować FODZ. Projekt techniczny jest już gotowy.

Odrębną kwestią jest przygotowanie planu inwentaryzacyjnego z naniesieniem wszystkich elementów materialnych cmentarza na plan oraz wykonanie spisu dających się zidentyfikować nazwisk. W związku z odsłonięciem tablic nagrobnych dotąd pozostających zasłonietymi przez roślinność i ściółkę może to pomóc osobom poszukującym grobów swoich bliskich.

Kto nam pomaga

Projekt spotkał się z przychylnym przyjęciem ze strony Pani burmistrz Marii Kurowskiej. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Jaśle współpracuje z nami Pani Bożena Molska, ktora z radością i zaangażowaniem przywitała nasze przedsięwzięcie.

Zarówno Pani burmistrz Marii Kurowskiej jak i Pani Bożenie Molskiej serdecznie dziękujemy i liczymy, że nasza współpraca będzie się nadal dobrze układać.

Nawiązaliśmy współpracę ze znakomitym jasielskim historykiem-regionalistą, a jednocześnie radnym gminy miejskiej Jasło - Wiesławem Hapem, który zaopatrzył nas w materiały dotyczące historii społeczności żydowskiej Jasła oraz zaoferował pomoc w opracowaniu opisu, który ma znaleźć się na tablicy informacyjnej cmentarza. Serdecznie dziękujemy.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Odnaleźliśmy nagrobki rodziny Steinhausów (słynny matematyk Hugo Steinhaus pochodził z Jasła) oraz nagrobek dyrektora Sądu Okręgowego w Jaśle, zmarłego w maju 1939 roku.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy