home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

KRAŚNIK - Szkoła Podstawowa nr 3 linia

Kim jesteśmy

KRAŚNIK - Szkoła Podstawowa nr 3 klasa 5 b z wychowawcą Wiolettą Czochór i przy współpracy Pani Katarzyny Zimowskiej.

Dlaczego realizujemy projekt

Jest to wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą i tradycją żydowską. Była ona bowiem tak bliska przed II wojną światową, a obecnie jakby trochę zapomniana. Interesująca jest przeszłość, której nie pamiętamy, ale mamy szansę się z nią zapoznać.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

O obecności żydowskiej w Kraśniku wiemy ze wzmianki z 1531 r. Przywilej zezwalający na osiedlenie się wydano Żydom dopiero w 1584 r. W 1654 r. starano się ograniczyć obszar zamiesziwania Żydów do terytorium wokół bożnicy, ale nie było to przestrzegane. Dawna dzielnica żydowska obecnie rozciąga się wokół ulicy Bóżniczej i niżej w dół w kierunku ulicy Bagno.

W 1940 r.zorganizowane zostało w Kraśniku getto, a w 1942 r. podczas likwidacji getta wywieziono około 6 tys. Żydów do obozu zakładu w Bełżcu.

Dwie mocno zniszczone budowle- synagoga i przyszkółek są do dziś dobitnym świadectwem obecności żydowsiej w Kraśniku. Duża synagoga została wybudowana pomiędzy 1637 a 1654 rokiem. W XVIII i XIX wieku budynek był przebudowywany. Między innymi od strony północnej dobudowano babiniec. Od strony zachodniej dobudowano parterowy przedsionek z babińcem.

Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek odremontowano i przeznaczono pod warsztaty współdzieli rzemieślniczej. Po 1980 r. budynek został opuszczony i niszczał. W 1989 r. rozpoczęto prace renowacyjne, które ograniczyły się do położenia nowego dachu. Na ścianach, w środku budynku, zachowały się pozostałości polichromii z XIX i XX wieku. Na ścianie zachodniej można zobaczyć wizerunki lewiatana i woła. Na wschodniej ścianie zachowała się wnęka pod Aron ha-Kadesz.

Co robimy w ramach projektu

Poznanie historii ludności żydowskiej na terenie miasta. Poszukiwanie śladów żydowskich w Krasniku. Prace literackie i plastyczne uczniów jako efekt realizacji projektu. Oznaczenie obiektów żydowskich na planie Miasta Kraśnik. Wykonanie zdjęć poszczególnych obiektów.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

1. Gromadzenie materiałów i oznaczenie obiektów żydowskich na planie Miasta Kraśnik.

2. Poznanie kultury i tradycji żydowskiej.

3.Wykonanie przez uczniów folderu poświęconego Żydom.

4.Dokumentacja fotograficzna i opis miejsc związanych z obecnością Żydów w Kraśniku.

Kto nam pomaga

  • pracownicy Muzeum Regionalnego w Kraśniku;
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy