"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007
KRAŚNIK - Szkoła Podstawowa nr 3
Kim jesteśmy
KRAŚNIK -
Szkoła Podstawowa nr 3 klasa 5 b z wychowawcą Wiolettą Czochór i przy współpracy Pani Katarzyny Zimowskiej.
Dlaczego realizujemy projekt
Jest to wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą i tradycją żydowską. Była ona bowiem tak bliska przed II wojną światową, a obecnie jakby trochę zapomniana. Interesująca jest przeszłość, której nie pamiętamy, ale mamy szansę się z nią zapoznać.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
O obecności żydowskiej w Kraśniku wiemy ze wzmianki z 1531 r. Przywilej zezwalający na osiedlenie się wydano Żydom dopiero w 1584 r. W 1654 r. starano się ograniczyć obszar zamiesziwania Żydów do terytorium wokół bożnicy, ale nie było to przestrzegane. Dawna dzielnica żydowska obecnie rozciąga się wokół ulicy Bóżniczej i niżej w dół w kierunku ulicy Bagno.
W 1940 r.zorganizowane zostało w Kraśniku getto, a w 1942 r. podczas likwidacji getta wywieziono około 6 tys. Żydów do obozu zakładu w Bełżcu.
Dwie mocno zniszczone budowle- synagoga i przyszkółek są do dziś dobitnym świadectwem obecności żydowsiej w Kraśniku. Duża synagoga została wybudowana pomiędzy 1637 a 1654 rokiem. W XVIII i XIX wieku budynek był przebudowywany. Między innymi od strony północnej dobudowano babiniec. Od strony zachodniej dobudowano parterowy przedsionek z babińcem.
Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek odremontowano i przeznaczono pod warsztaty współdzieli rzemieślniczej. Po 1980 r. budynek został opuszczony i niszczał. W 1989 r. rozpoczęto prace renowacyjne, które ograniczyły się do położenia nowego dachu. Na ścianach, w środku budynku, zachowały się pozostałości polichromii z XIX i XX wieku. Na ścianie zachodniej można zobaczyć wizerunki lewiatana i woła. Na wschodniej ścianie zachowała się wnęka pod Aron ha-Kadesz.
Co robimy w ramach projektu
Poznanie historii ludności żydowskiej na terenie miasta. Poszukiwanie śladów żydowskich w Krasniku. Prace literackie i plastyczne uczniów jako efekt realizacji projektu. Oznaczenie obiektów żydowskich na planie Miasta Kraśnik. Wykonanie zdjęć poszczególnych obiektów.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
1. Gromadzenie materiałów i oznaczenie obiektów żydowskich na planie Miasta Kraśnik.
2. Poznanie kultury i tradycji żydowskiej.
3.Wykonanie przez uczniów folderu poświęconego Żydom.
4.Dokumentacja fotograficzna i opis miejsc związanych z obecnością Żydów w Kraśniku.
Kto nam pomaga
- pracownicy Muzeum Regionalnego w Kraśniku;