home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

KOCK- Zespół Szkół - Gimnazjum linia

Kim jesteśmy

KOCK- Zespół Szkół - Gimnazjum

Dlaczego realizujemy projekt

Projekt "Przywróćmy pamięć" realizujemy, gdyż chcemy wzbudzić w naszym miejskim społeczeństwie konieczność dbania o wytwory innych kultur. Poznając kulturę i historię Żydów z naszej okolicy chcemy poznać historię i przeszłość naszego miasta. Koło historyczne, w ramach którego realizujemy projekt pomaga nam odkryć i zgłebić wiedzę o Żydach, ich kulturze, religii i obyczajach.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Żydzi w Kocku osiedlili się w początkach XVII wieku i przez wiele lat stanowili zdecydowaną większość wszystkich mieszkańców. W 1927 roku mieszkało tu ponad 2.500 osób pochodzenia żydowskiego, co stanowiło 68% całej populacji miasta. W 1829 roku do Kocka przybył Menachem Mendel Morgenstern, uczeń słynnego "Widzącego" Jaakowa Icchaka Halewiego Horowica z Lublina i "Świętego Żyda" Jaakowa Icchaka z Przysuchy. Dzięki niemu miasto stało się kolejnym w kraju silnym ośrodkiem chasydyzmu. Hanna Węgrzynek w słowniku "Historia i kultura Żydów polskich" tak charakteryzuje Kocker Rebe: "W swoich naukach podkreślał wagę spontaniczności i żarliwości wiary. Autor wielu aforyzmów, mawiał, że "ludzie mają dusze, a nie zegarki", uzasadniając tym odrzucenie religijności zewnętrznej, uregulowanej rytuałem, a nie potrzebą wewnętrzną. Nauczał, że "nie można służyć Bogu z przyzwyczajenia" (.). Duże znaczenie przypisywał dążeniu do doskonałości w służeniu Bogu całą duszą, w czym upatrywał sens życia (.). Przez dwadzieścia lat, aż do śmierci, żył w odosobnieniu, w zamkniętym pokoju przy synagodze, odmawiając kontaktów z ludźmi". Chasydzką dynastię Morgensternów kontynuowali jego potomkowie: Dawid, Chaim Israel i Mojżesz Mordechaj. Rabbi kocki zapytał pewnego chasyda: "Czy widziałeś kiedy wilka?" "Tak" - odparł chasyd. "A bałeś się go?" "Tak". "A czy myślałeś, że się boisz?" "Nie - odrzekł chasyd - tylko się bałem". "Taka właśnie - rzekł rabbi - powinna być bojaźń Boża" M. Buber "Opowieści chasydów" .

Żydowscy mieszkańcy Kocka poparli powstania listopadowe i styczniowe. Nieopodal Kocka znajduje się grób Berka Joselewicza, który zginął w bitwie pod Kockiem w 1809 roku. Berek Joselewicz służył wcześniej w Legionach Dąbrowskiego, brał udział w zwycięskiej ofensywie Armii Księstwa Warszawskiego. Na kamieniu nagrobnym, ufundowanym w 1909 roku przez hrabiego Edwarda Żółtowskiego, wyryto napis: "Berek Joselewicz - Józef Berkowel Berkiewicz, urodzony w Kretyndze na Litwie w 1760 r. Pułkownik Wojsk Polskich, szef szwadronu 5-ego Pułku Strzelców Konnych Wielkiego Księstwa Warszawskiego, kawaler krzyżów Legii Honorowej i Virtuti Militari. Zginął w bitwie pod Kockiem 1809 roku. Tu pochowany. Nie szacherką, nie kwaterką, lecz on krwią dorobił sławy. W stuletnią rocznicę zgonu. 1909." Drugi kamień nagrobny nosi imię i nazwisko zmarłego oraz daty jego urodzin i śmierci. Holocaust przerwał historię tego sztetl. W dniu 9 września 1939 roku, podczas nalotu na miasto, zginął cadyk Józef Morgenstern. W Kocku powstało getto, do którego deportowano Żydów z Lubartowa, Suwałk, Serocka, Nowego Dworu i Radzynia Podlaskiego. Mieszkańcy getta zostali w 1942 roku zamordowani w Parczewie i Treblince.

Do czasów obecnych zachowała się duża część przedwojennej zabudowy miejskiej, głównie domy będące przed wojną własnością Żydów. U zbiegu ul. Wojska Polskiego i ul. Polnej przetrwał także dom cadyka z charakterystyczną wieżyczką. Cmentarz żydowski w Kocku położony jest poza miastem, około kilometra od jego granic. Dojechać tam można jedynie polną, piaszczystą drogą, od rynku ulicą Hanki Sawickiej, przy kapliczce skręcić należy w prawo. Teren cmentarza jest ogrodzony solidnym, metalowym płotem z bramą zamykaną na klucz. Klucze od bramy przechowuje p. Roman Stasiak, mieszkający w pobliskim domu (na prawo od cmentarza). Pan Stasiak wykonuje także prace porządkowe na cmentarzu. Podczas wojny hitlerowcy użyli macew do utwardzenia dróg na bagnach. Do dziś na terenie nekropolii zachowało się niewiele macew. Dla wielu pielgrzymów wciąż najważniejszym miejscem na cmentarzu jest ohel, w którym pochowani są:

- Menachem Mendel z Kocka (1787 r. - 1859 r.), założyciel dynastii cadyków kockich, nauczyciel między innymi Izaaka Meira Rothenberga z Góry Kalwarii,

- Beniamin Morgenstern, syn Menachema Mendla, zięć Abrahama Mordechaja z Góry Kalwarii, zmarł w 1866 roku w wieku 26 lat,

- Dawid Morgenstern, syn Menachema Mendla, według znanego badacza dziejów polskich Żydów Marcina Wodzińskiego "jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów swojego pokolenia", zmarł w 1893 roku,

- Jakub Jozue Morgenstern, zmarły w 1907 roku syn Dawida, cadyk od 1906 roku,

- Dow Zeew kohen Rappaport, zmarły w 1901 roku syn Izraela kohena z Pińczowa, zięć cadyka Menachema Mendla. W 1958 roku władze miasteczka postanowiły zalesić teren cmentarza.

W ramach czynu społecznego, z pomocą dzieci z miejscowych szkół na cmentarzu zasadzono wiele topoli, które rozrosły się bardzo gęsto.

Co robimy w ramach projektu

1. Opieka nad cmentarzem żydowskim w Kocku;

2. Wywiady z mieszkańcami Kocka i okolic na temat ich wspomnień o Żydach;

3. Zbiórka pamiątek po Żydach;

4. Wyjazd do Lublina do miejsca holocaustu ( Majdanek);

5. Zorganizowanie konkursu historycznego "Pamięć o żydowskiej historii i kulturze".

Kto nam pomaga

W poznawaniu kultury żydowskiej i historii Żydów z naszego miasta pomaga nam p. Paweł Szczotka (nauczyciel historii, opiekun koła historycznego), oraz częsty gość naszego kółka p. Maria Kowalewska (emerytowana bibliotekarka, skarbnica wiedzy o historii, kulturze i religii żydowskiej). Wielu ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się również z materiałów otrzymanych od FODZ. Staramy się także angażować społeczność miasta poprzez prowadzone przez nas wywiady ze starszymi osobami. Zrozumieć historię Żydów pomogły nam również osoby prowadzące szkolenie w Łęcznej. Kasia i Ania posiadały ogromną wiedzę i w interesujący sposób zachęcały do poznania obyczajów żydowskich.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni z tego, że prez te kilka miesięcy działalności kółka historycznego dowiedzieliśmy się bardzo wiele o kulturze i religii żydowskiej. Możemy być także dumni z tego, że udało nam się dokładnie zwiedzić i uprzątnąć cmentarz żydowski oraz z wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Kocka, którzy pamiętają dawne czasy.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy