home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

CZĘSTOCHOWA - Gimnazjum nr 15 linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy kilkunasto osobową grupą uczniów z Gimnazjum nr 15 im. Stefana Banacha w Częstochowie, mieszczącego się przy ulicy Jasnogórskiej 84/90. Naszym opiekunem jest Pani mgr Aleksandra Jańczyk. To Ona właśnie zachęciła nas do udziału w projekcie "Przywróćmy pamięć'' i pomaga nam we wszystkich zadaniach.

Uczestnicy projektu:

 • Paulina Bielecka
 • Natalia Kopica
 • Tomasz Malec
 • Anna Musioł
 • Sylwia Muszczek
 • Pamela Piech
 • Martyna Piątek
 • Aleksandra Podolska
 • Krzysztof Pituła
 • Marta Sobalak
 • Marta Stala

 

Dlaczego realizujemy projekt

 Do projektu przystąpiliśmy, gdyż uważamy, że historia, kultura i tradycja Żydów jest bardzo interesująca  i chcielibyśmy dowiedzieć się o niej więcej poprzez poszukiwanie informacji o dziedzictwie żydowskim i rozmowę z Żydami, jak i z ludźmi, którzy mieli, bądź mają z nimi jakiś kontakt. Myślę, że każdy z nas będąc w projekcie dowiedział się wiele ciekawych rzeczy również o historii naszego miasta.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Za czasów II wojny światowej w Częstochowie mieszkało wielu Żydów, z czego większość zginęła w getcie; kilkadziesiąt lat temu w okolicach Starego Rynku znajdowała się synagoga. Obecnie w Częstochowie mieszka niewielu Żydów; ostatnio zmarła p. Proskurowska (Żydówka z bardzo bogatą i ciekawą historią). Odnaleźliśmy również panów: Ślęzaka (jego matka była Żydówką), Jastrzębskiego i Bocheńskiego, którzy ukrywali Żydów w czasie wojny.

BOLESŁAWA PROSKUROWSKA

  NIECODZIENNE ŻYCIORYSY CZĘSTOCHOWIAN 

 

Bolesława Proskurowska z domu Lipska – częstochowianka, żydowskiego pochodzenia, jedna z nielicznych osób, które przeżyły Holokaust. Urodziła się 28.10.1914 roku w zamożnej rodzinie inteligenckiej. Ojciec, właściciel tartaku, studiował w Niemczech. Miała dwie siostry - Stefanię i Hannę, jedna z nich skończyła chemię na wyższej uczelni, szwagier był lekarzem, pracował w Gidlach. Bolesława ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie a potem Studium Handlowe. Doskonale znała język francuski, język angielski, język niemiecki – tego ostatniego jednak nie chciała pamiętać, ale najpiękniejszy dla niej był język polski. Wyszła za mąż w 1936 roku, jej mąż był chemikiem, studia ukończył we Francji. Przeżyli wspólnie sześćdziesiąt lat. Przed wojną mieszkali w domu przy ulicy Kilińskiego 28.

W czasie II wojny światowej, po utworzeniu częstochowskiego getta,  pani Proskurowska z całą rodziną została tam przesiedlona. Zamieszkała przy ulicy Warszawskiej 47 wraz z rodzicami, siostrą matki, wujkiem, oraz babcią. Później umieszczono ich  w jednopokojowym mieszkaniu na ulicy Garncarskiej  - wraz z mężem i trzema innymi małżeństwami. Każde małżeństwo miało swój kąt, w którym znajdowało się łóżko. Podział w gettcie był następujący na ulicy Garncarskiej mieszkały małżeństwa, na Koziej – kobiety, a na Nadrzecznej – sami mężczyźni. Prawie wszystkie dzieci tam zgromadzone poszły na śmierć. Ludzi, którzy nie byli zdolni do ciężkiej fizycznej pracy, Niemcy wywieźli do Tremblinki. B.Proskurowska uciekła  wraz z mężem z getta dzięki niani, która zorganizowała ich ucieczkę. Niestety nikt nie udzielił im pomocy, ani znajomi, ani najbliższa rodzina dlatego ponownie znalazła się w gettcie w Częstochowie, a później w obozie produkującym broń i amunicję.     

Pani Bolesława w obozie pracowała bardzo ciężko, po 12 godzin na dobę. Została tam dotkliwie pobita przez jednego z Niemców dlatego, że nie miała siły pracować wystarczająco ciężko i długo. Obrażenia były tak poważne, że konieczna była operacja, która musiała być przeprowadzona w obozowych warunkach, pod narkozą. Po operacji jej mąż chciał, aby została na sali pooperacyjnej i poprosił o to lekarza, ale ten kategorycznie odmówił. Lekarz ten był również więźniem narodowości żydowskiej. Warunki życia w obozie, były bardzo trudne: głód, zimno, brud  i ciągły strach – to elementy, które towarzyszyły ludziom dzień i noc. Ludzie byli niedożywieni, niewyspani, mieli ogromne trudności ze zdobyciem pożywienia. Za ciężką pracę dostawali tylko pół ćwiartki okrągłego chleba na dobę. Prysznice były wspólne, kąpiele odbywały się raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Wszy i różne robactwo było wszędzie.   W obozie Pani Bolesława Proskurowska mieszkała w ogólnej sali, bez męża. Pracowała w prochowni. Cudem uniknęła śmierci. Niejednokrotnie była światkiem selekcji, a także różnego typu okrucieństw i bestialstwa hitlerowców. Zginęła cała jej rodzina, ona sama cudem uniknęła wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Obóz  w Częstochowie opuściła nocą z 16 na 17 stycznia 1945 roku.

Przeżycia wojenne odcisnęły piętno na całym jej życiu. Nienawidziła braku tolerancji, antysemityzmu, wrogości między ludźmi. Do końca życia mieszkała w Częstochowie, ale czuła się obywatelką świata. Odwiedziła Izrael (4 razy), USA, Kanadę, Meksyk, Grecję, Bułgarię, Węgry, Anglię, Francję, Jugosławię, Rumunię, Włochy. Uważała, że świat jest cudowny. Nienawidziła jedynie Niemiec i wszystkiego co się z nimi łączyło. Bardzo zależało jej, aby przeżycia, które były udziałem jej narodu nie poszły w niepamięć. Zmarła 9 sierpnia 2006r. 

W czasie obchodów Dni Pamięci „ Żydzi Częstochowianie” 22.04 – 26.04.2004r w obecności władz naszego miasta i ambasadora Izraela Davida Pelega Bolesława Proskurowska pogratulowała Szewachowi Weissowi, mądrości z jaką jednoczy narody i powiedziała „Cieszę się, że przychodzą czasy, kiedy mogę swobodnie przyznać się do swojego pochodzenia”                                                        Ale czy na pewno?

Co robimy w ramach projektu

W ramach projektu:

 •  szukamy informacji o dziedzictwie żydowskim w obrębie naszego miasta.  Próbujemy znaleźć informacje nie tylko o miejscach istniejących obecnie, ale również o tych historycznych, których już nie ma. Tak np. 

1.        spisaliśmy historię Synagog  na ul. Wilsona i na ul. Galibardiego

2.        spisaliśmy historię Kirkutu

3.        Spisaliśmy historię getta małego i dużego

 • przeprowadzamy  wywiady z Żydami i ludźmi, którzy mają, lub mieli z nimi jakiś kontakt. Przeprowadziliśmy już wywiady z:

1.        Panią Bolesławą Proskurowsą

2.        Panem Antonim Bocheńskim

3.        Panem Jastrzębskim

4.        Panem Ślęzakiem

 •  spisaliśmy historię wspaniałych ludzi (dzięki wywiadom)
 •  odwiedzamy grób Pani Proskurowskiej
 •  sprzątamy częstochowski Kirkut
 • spisujemy sprawozdania, ze wszystkich naszych działań 
 • organizujemy co roku konkurs plastyczny o holokauście
 • tworzymy spis pomników
 • odczytujemy napisy na macewach
 • organizujemy uroczystości upamiętniające ofiary holocaustu

jedna z nagrodzonych prac

 • organizujemy wycieczki do Oświęcimia
 • 24 marca 2007 r. uczestniczyliśmy razem ze szkołą z Zawiercia, w warsztatach organizowanych przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
 • efekty naszej pracy  prezentujemy na różnych prezentacjach m.in. w Pradze i w Warszawie.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

 • Prowadzenie teczki oraz dokumentacji i fotografii z działań
 • Spotkania i wywiady
 • dzień wspomnień o Pani Bolesławie Proskurowskiej - 9 kwietnia 2006r.
 • Porządkowanie cmentarza
 • Artykuły w prasie
 • Poznawanie miejsc związanych z historią Żydów częstochowskich ( Synagoga, Getto, tablice upamiętniające)
 • Konkurs plastyczny
 • Konkurs o kulturze i historii częstochowskich Żydów

Kto nam pomaga

W pracach dotyczących projektu pomaga nam wiele osób prywatnych, a także firmy.

W porządkowaniu cmentarza pomaga nam firma Delitte wypożyczając narzędzia i Huta Częstochowa, gdyż pozwoliła nam wejść na swój teren, na którym znajduje się częstochowski kirkut. 

W zbieraniu informacji pomoła nam np. rodzina i bliscy znajomi p. Proskurowskiej. Udostępnili nam np. zdięcia z jej życia oraz wiele dokumentów.

Jesteśmy także bardzo wdzięczni Gazecie Wyborczej, która wypromowała nasza działalność na terenie Częstochowy, umieszczając wywiad z jedną z uczestniczek projektu i krótko opisując naszą działalność.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Szczególnie dumni jesteśmy z tego, że udało się man dotrzeć do tak wielu ludzi związanych Żydami i Holokaustem i poznać ich historie, ale także z tego, że mimo, iż ludzie zle się wypowiadają na temat społeczeństwa zydowskiego my nie zważamy na to i robimy wszytsko, żeby to zmienić.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy