home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2006-2007

BIŁGORAJ - Zespół Szkół Leśnych linia

Kim jesteśmy

Zespół Szkół Leśnych w  Biłgoraju to szkoła, która gromadzi uczniów z różnych regionów Polski. Młodzież z samego Biłgoraja stanowi  mniejszość i wbrew oczekiwaniom nasza grupa składa się z uczniów nie pochodzących z Biłgoraja. Nasz projekt obejmował w swych założeniach dwie prace związane z kulturą żydowską dwóch odrębnych miejscowości, które są nam bliskie: Józefów i Stary Dzików.

Dlaczego realizujemy projekt

     Biłgoraj i jego okolice przed wojną były mieszanką dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. Chcemy więc udowodnić, że ludność tworząca jedno środowisko mogła zgodnie ze sobą żyć, poznawać swoje obyczaje i kulturę, religię, wymieniać się doświadczeniami.

     Chcielibyśmy pokazać, że nie można tworzyć kultury, rozwijać się, odcinając się niejako od przeszłości, ponieważ my z tej przeszłości czerpiemy. Napisaliśmy o faktach do tej pory znanych tylko nielicznym, o rzeczach być może zapomnianych. Pamięć o wydarzeniach, które bolą i o tych, które budzą respekt wobec odmiennej kultury jest dla nas bardzo ważna.

Co robimy w ramach projektu

Stanowimy małą grupkę, bo trzyosobową, ale postanowiliśmy działać. Do tej pory udało nam się zgromadzić informacje na temat  życia Żydów w Józefowie, ich kultury, działalności, współistnienia w polskim środowisku. Praca zawiera tez informacje dotyczące losu Żydów józefowskich podczas wojny oraz opis Kirkutu. Mało tego –próbowaliśmy nawiązać kontakt z panią pochodzenia żydowskiego mieszkającą w Józefowie. Niestety nie zgodziła się na wywiad z nami, ale jakiś czas temu rozmawiał z nią reporter z gazety regionalnej „Magazyn Kresowy”, który pozwoliliśmy sobie zdobyć, skopiować i przesłać do FODZ. Reportaż ten stanowi opowieść kobiety o przeżyciach wojennych, o tym, jak odnalazła się ona w teraźniejszości.

          Praca o Józefowie została opatrzona zdjęciami Kirkutu, który znajduje się na terenie miasteczka.

          Jeden z uczniów postanowił napisać na temat swojego rodzinnego miasteczka – Starego Dzikowa. Skupił się głównie na historii Żydów mieszkających tam  przed wojną, podaje nazwiska, zajęcia ludności żydowskiej. Wszystko opatrzone jest zdjęciami synagogi pochodzącej z XIX w.
                    W ramach Dnia Samorządności w szkole zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pod hasłem programowym „Przywróćmy Pamięć”. Prace zostały wykonane  ołówkiem, a najlepsze zostały wywieszone w czytelni szkolnej biblioteki.

dsc02781_400

 

W ramach projektu, który jak wiadomo jest działaniem długotrwałym, mamy zamiar jeszcze w tym roku szkolnym uporządkować cmentarz żydowski znajdujący się w Biłgoraju. 

 

Kto nam pomaga

 
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Zazdrościłam psu, bo miał budę. Relacja świadka Holokaustu Dyny Wajc.  
  Żydzi ziemi dzikowskiej  
  Synagoga w Starym Dzikowie  
  Kirkut w Józefowie  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy