home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

MIEDZNA - Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki linia

Kim jesteśmy

    Jesteśmy uczniami najstarszych klas Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Miedznie. Lubimy poszukiwać nowych, ciekawych informacji, szczególnie jeśli one dotyczą naszej miejscowości i jej mieszkańców. W poprzedniej edycji programu z pasją odkrywaliśmy historię i przywracaliśmy pamięć o tych, których nie ma już wśród nas. Zdajemy sobie sprawę, że tolerancji musimy uczyć się od najmłodszych lat.

100_0589_400

Dlaczego realizujemy projekt

    Przed II wojną światową Miedznę zamieszkiwali żydzi i katolicy. Różnie ukaładały się stosunki pomiędzy nimi. Najstarsi mieszkańcy pamiętają wesołe i smutne zdarzenia oraz ich bohaterów. Nie chcemy, żeby ta wiedza odeszła razem z nimi. Myślimy, że warto rozmawiać o przeszłości Miedzny i jej mieszkańców. Chcemy zapamiętać te opowieści i przekazać je młodszym kolegom. Pragniemy być badaczmi historii miejsca, które jest nam najbliższe. Zgadzamy się ze stwierdzeniem Antoniego Kępińskiego,iż:

 Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości.

    Zdajemy sobie sprawę, że Polacy nie są narodem zbyt tolerancyjnym. My jednak chcemy być inni, chociaż nie jest to proste. Wiemy, że

Możemy szanować człowieka, dlatego że jest od nas odmienny, i możemy go rozumieć, ponieważ jest nam równy.

(Karel Capek)

 Postanowiliśmy jednak spróbować i namówimy do tego innych.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

     Miedzna to niewielka miejscowość położona nad rzeką Miedzanką. Pierwotnie jej nazwa brzmiała Międzylesie. Najstarsza wzmianka historyczna o Miedznie pochodzi z 1441 roku i mówi o Jakuszu z Miedzny. Na początku XV w. wieś należała do dziedzica - Stanisława Karskiego h. Korab. Miasto Miedzna założone zostało w 1531roku przez Jana Wodyńskiego. Przywilej erekcyjny na prawie magdeburskim miejscowość otrzymała od Zygmunta I. Uchwałą sejmową z 1631r. Miedzna została wyznaczona na miejsce odbywania sądów ziemskich. Konstytucja z 1673 r. potwierdziła tę uchwałę. Butlerowie, miejscowi właściciele do końca XVIIIw., starali się podnosić ubogą osadę. Jan Butler, jak podaje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego (1885) pod redakcją Sulimierskiego, Chlebońskiego i Waleńskiego, odnowił dawne przywileje i swobody oraz dbał o osiedlających się tu CHRZEŚCIJAN i ŻYDÓW. W 1869 roku miejscowość została pozbawiona praw miejskich.

    W Miedznie i okolicach brakuje przedstawicieli społeczności żydowskiej. Przed laty stanowiła ona znaczny procent jej mieszkańców. Z danych zgromadzonych w starych księgach wynika, że przedstawicieli wyznania mojżeszowego na przestrzeni lat było tu coraz więcej. W roku 1870 zamieszkiwało naszą miejscowość 92 Żydów, w 1874r. - 145, w 1890r. - 100, w 1921r. - 400, 1939r. - 600. Żydzi prowadzili głównie zakłady usługowe i produkcyjne. W Miedznie znajdował się:

 • sklep spożywczy Ch. Celnikowa, A. Goldsztejna, N. Szmklerza oraz Zybernagiela,
 •  farbiarnia P. Farbiarza,
 • pracownia krawiecka P.Miljona,
 • mleczarnia Ch. Wajsberga,
 • olejarnia D. Wernera,
 • piekarnia F.Erlicha,
 • wiatrak M. Finkelsztejna.

Co robimy w ramach projektu

W edycji programu 2007/2008 zaplanowaliśmy do realizacji następujące działania: 

 ·          Uzupełnienie dotychczas zgromadzonej dokumentacji potwierdzającej obecność Żydów w    Miedznie – przeprowadzenie wywiadów, gromadzenie starych zdjęć.

·          Wspólnie uczymy się tolerancji – warsztaty dla uczniów starszych  klas naszej szkoły.

·          Przeszłość dla przyszłości …– zajęcia dla młodszych kolegów.

·          Zwyczaje i potrawy mieszkańców Miedzny wyznania mojżeszowego.

·          Szabasowe kulinaria i coś więcej…

·          Skąd my to znamy? – żydowskie potrawy w naszych domach.

·          Zorganizowanie wycieczek śladami przedwojennych mieszańców Miedzny i okolic   ( Miedzna, Węgrów, Sokołów Podlaski, Kosów Lacki ).

·          Przygotowanie ulotki promującej wielokulturowość Miedzny.

·          Zorganizowanie konkursu na najciekawiej spisane i opracowane w formie książeczki wspomnienia dotyczące przedwojennego życia mieszkańców naszej miejscowości( Jak piękne są wspomnienia..).

·          Zorganizowanie konkursu na prezentację multimedialną Wielokulturowa przeszłość Miedzny i jej mieszkańców.

·          Prowadzenie szkolnej galerii, przygotowywanie informacji o działalności i publikowanie ich w Płomyczku, na stronie internetowej szkoły, prezentacja zgromadzonych materiałów dla mieszkańców miejscowości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedznie.

Kto nam pomaga

Kto nam pomaga

    Pomagają nam nasi opiekunowie, pracownicy Gminnej Bibioteki Publicznej w Miedznie oraz p. Edward Kopówka - kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy z siebie dumni, bo:

 • Wiemy więcej na temat Miedzny i jej mieszkańców niż nasi rówieśnicy. Od poprzedniego roku szkolnego nie przestajemy poszukiwać informacji, starych zdjęć. Cały czas zdobywamy nowe, ciekawe widomości. Trochę dziwimy się, że przed nami nikt nie interesował się przedwojenną Miedzną i jej mieszkańcami.
 • Rozmawiamy z tymi, którzy pamiętają dawne czasy. Wszystkie wywiady opracowaliśmy. Dużo cennych wiadomości przekazali nam:

     p_oltusek                100_0464_400

                   pan Stanisław Ołtusek                                            pani Henryka Rusjan

 • Kiedy idziemy ulicami naszej miejscowości, pamiętamy o przeszłości. Wiemy, gdzie kiedyś mieszkali Żydzi, gdzie były ich sklepy i inne punkty usługowe. Prowadzimy prace nad przygotowaniem przedwojennej mapy Miedzny rozpoczęte w poprzedniej edycji .

        mapa_miedzny          miedzna_wyc_1

        miedzna_wyciecz         wycieczka2

 • Odkryliśmy niezwykłą historię Beli Nauman - Żydówki przechowywanej w pobliskich Żeleźnikach przez pradziadka jednego z członków naszej grupy. Mimo przerwanego w 1968r. kontaktu rodzina ma nadzieję, że uda się go nawiązać z kobietą lub jej rodziną.

bela

Bela Nauman - zdjęcie wykonane w Warszawie przed wyjazdem do Ramle

 • Wspólnie odwiedziliśmy Sokołów Podlaski, Warszawę, Węgrów. Poznawaliśmy historię okolicy, kulturę, zwyczaje żydowskie, odwiedziliśmy lapidarium. W Treblince uczestniczyliśmy w Nocy Pamięci zorganizowanej przez Korczakowców.

treblinka  sokolow_podl  warszawa

                  Treblinka                                       Sokołów Podlaski                                Warszawa

                warszawa1        100_0812_400

 Warszawa                                      Węgrów                 

                               

 • Zorganizowaliśmy dla naszych kolegów: zajęcia, na którym uczyliśmy się tolerancji, 

    szkolenie        szkolenie1

        spotkania dla najstarszych klas naszej szkoły związane z Dniem Pamięci o Holocauście.

100_0779_400
 • Potrafimy przygotować różne ciekawe spotkania. W czasie ich trwania wspólnie poznajemy żydowskie święta i zwyczaje z nimi związane. Zgromadziliśmy informacje na temat potraw spożywanych w miejscowych domach katolickich i żydowskich. Nie tylko wiemy, jak one powstają, ale również jak smakują. Niektóre z nich są nadal popularne w miejscowej kuchni. Udało się nam zaangażować członków rodzin, którzy pomogli nam wykonać różne tradycyjne dania.

                                                                                 SZABAT:

  szabat  szabat1

szabat2 
 
    SUKOT:

  sukot  holiszkes

CHANUKA:

   100_0825_400   100_0829_400

                                100_0833_400

Tu BiSzwat:

100_1075_400

Purim:

100_1010_400

Pesach:

100_1077_400

 • Przygotowaliśmy prace na konkursy: Jak piękne są wspomnienia i Wielokulturowa przeszłość Miedzny i jej mieszkańców. Pojawiły się one na wystawie zorganizowanej w naszej szkole oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedznie. 

                

100_0846_400

  

r_400
 
 • Zorganizowaliśmy spotkanie z mieszkankami Miedzny, które opowiadały o przeszłości naszej miejscowości i jej mieszkańców.W trakcie jego trwania uzupełniliśmy naszą przedwojenną mapę Miedzny.

100_0923_400

 • Postanowiliśmy przybliżyć naszym kolegom i innym zainteresowanym historię związaną z świętem Purim. Przygotowaliśmy prezentację multimedialną pt. Księga Estry. 

100_0970_400

 • Cieszymy się, że to co robimy, podoba się również innym osobom. Jesteśmy dumni, bo nasz projekt został projektem marca.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Księga Estery  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy