home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

BIŁGORAJ - Zespół Szkół Leśnych linia

Kim jesteśmy

BIŁGORAJ - Zespół Szkół Leśnych

W tym roku stanowimy większą grupę, z czego się bardzo cieszymy, bo jak wiadomo wtedy możemy zdziałać więcej. Ponadto, do projektu jako opiekun dołączyła się Pani Agnieszka Bąk. Jesteśmy uczniami zróżnicowanymi wiekowo- od 16 do 18 lat, mamy nowe pomysły i wspieramy się w naszych działaniach.

Dlaczego realizujemy projekt

Do realizacji projektu po raz drugi przystąpiliśmy, ponieważ doszliśmy do wniosku, że możemy zrobić więcej niż w roku ubiegłym. W tamtym roku skupiliśmy się przede wszystkim na opisaniu współistnienia kultury żydowskiej i polskiej w miejscowościach, w których mieszkamy. Sięgnęliśmy więc do historii. Teraz chcemy pokazać, że potrafimy dbać o pozostałości kultury żydowskiej  w naszym mieście. Ponadto, realizując projekt, pogłębiamy swoje wiadomości na temat życia ówczesnych Żydów, a jak wiadomo wiedza pozwala stać się ludziom tolerancyjnymi wobec innych kultur i zachowań.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Pochodzimy z regionu, w którym liczebność mieszkańców narodowości żydowskiej przed II wojną światową przewyższała polską. W Biłgoraju spedził swoje lata I. B. Singer, który w swej literackiej twórczośći przedstawiał niejednokrotnie współistnienie kultury polskiej i żydowskiej.

O historii społeczności żydowskiej w Józefowie czy Starym Dzikowie pisaliśmy w roku ubiegłym, załączając odpowiednie zdjęcia. Dziś opiekujemy się pozostałością tej kultury, jaką jest KIRKUT w Biłgoraju.

 

Co robimy w ramach projektu

Nasz tegoroczny projekt to dalszy ciąg działalności, ale nieco w zmienionej formie. W tamtym roku skupiliśmy się głównie na historii społeczności żydowskiej związanej z miejscowościami, w których mieszkamy. Obecnie działamy inaczej-06.11.2007r. jako dwunastoosobowa grupa uprzątnęliśmy bardzo zaniedbany cmentarz żydowsko-katolicki w naszym mieście. Skupiliśmy się głównie na samych kamieniach nagrobnych porośniętych mchem i obsypanych liśćmi. Z tego, co się dowiedzieliśmy od mieszkańców Biłgoraja, część tych kamieni została przeniesiona na KIRKUT w innej części miasta, dokąd wybieramy się na wiosnę. Ów zaniedbany cmentarz porośnięty jest chaszczami i drzewami prawdopodobnie przeznaczonymi do wycięcia. Oczywiście planujemy go odwiedzić w kwietniu i wziąć ze sobą odpowiedni sprzęt.

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W ramach projektu planujemy zorganizować akademię szkolną poświęconą przybliżeniu elementów kultury żydowskiej społeczności szkolnej. Oczywiście nie mamy w planach swego rodzaju odczytów, ale ukazanie fragmentu z życia Żydów, pewnych sytuacji, słownictwa dla nich charakterystycznego. Planujemy więc, że będzie to teatr, będą kostiumy i odpowiednia scenografia.

Chcemy również zorganizować wystawę prac plastycznych poświęconych kulturze żydowskiej.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy