"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008
IWIERZYCE - Gimnazjum im. Jana Pawła II
Kim jesteśmy
IWIERZYCE - Gimnazjum im. Jana Pawła II
Uczniowie klasy 3 i 2a
Dlaczego realizujemy projekt
Poznajemy wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu. Przywracamy pamięć o społeczności żydowskiej, łamiąc uprzedzenia i stereotypy.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
W naszej miejscowości w Iwierzycach nie było gminy żydowskiej. Miał jednak miejsce Holokaust .
Hitlerowcy zamordowali w lesie nieopodal wsi 36 Żydów w dniu 14.X.1939 r. Trudno jest ustalić jakiekolwiek dodatkowe fakty tej tragicznej historii.
Wiemy, że pomordowani zostali pogrzebani na cmentarzu żydowskim w Sędziszowie Małopolskim.
Co robimy w ramach projektu
Poszukujemy śladów przeszłości żydowskiej w najbliższej okolicy (Powiat Ropczycko-Sędziszowski). Odkrywamy pamiątki po żydowskich mieszkańcach, rozmawiamy z najstarszymi mieszkańcami, dzięki tym relacjom poznajemy historię żydowskich rodzin naszych okolic. Ciągle jednak weryfikujemy uzyskane informacje. W programie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego uczestniczymy po raz drugi. Wzięliśmy udział w warsztatach regionalnych w Rzeszowie. Prowadzący pomogli nam odpowiedzieć na pytanie, jak w praktyczny sposób zorganizować sobie pracę wokół interesujących nas tematów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych zajęć. Ta wiedza jest nam bardzo potrzebna, ciągle się uczymy.
W III Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście przeprowadziliśmy w 5 klasach specjalne lekcje ukazujące tamte tragiczne dni dla narodu żydowskiego. Wyjaśniliśmy, na czym polegał Holokaust i jakie było jego podłoże. Ukazaliśmy historię zakładania gett i sposoby ich funkcjonowania. Osobne miejsce poświęciliśmy obozom koncentracyjnym. Uczniowie byli bardzo poruszeni. Zadawali nam pytania. Do naszej prezentacji wykorzystaliśmy zrealizowane przez nas w ubiegłym roku filmy multimedialne.
Widzimy duże możliwości pracy taką metodą, bo w małej grupie jaką jest klasa łatwiej o skupienie i uwagę.
Aktualnie przygotowujemy się do imprezy pod hasłem Tydzień Kultury Żydowskiej (filmy, wystawa, wycieczka do Leżajska).
Monika F.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Tydzień Kultury Żydowskiej z pokazami filmów, muzyką, poezją, spotkania z ludźmi zajmującymi się tematyką żydowską w regionie.
Kto nam pomaga
Dziękujemy za pomoc w projekcie Szkolnemu Kołu Caritas, Katolickiemu Stowarzyszeniu Wychowawców O.Sędziszów Młp.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Na terenie naszego powiatu mieszkało przed wojną
wiele rodzin żydowskich. I choć tak niechętnie się o tym mówi dzisiaj, to kultura żydowska wiele wniosła w rozwój naszej społeczności lokalnej - a o tym nie wolno zapomnieć.
Mamy na swoim koncie kilka sukcesów. Odnaleźliśmy
informacje o osobach, które udzielały pomocy żydowskiej ludności w Będzienicy i Wiśniowej, czyli o mieszkańcach naszej gminy. Dotarliśmy do
przedwojennego filmu nakręconego przez Żyda z Sędziszowa Młp. To nieoceniony zabytek kultury materialnej tamtego okresu. Przybliża zarówno koloryt ówczesnego miasta, jak i prezentuje jego najważniejsze urzędy i znaczące rodziny żydowskie, pokazuje też, jak zmieniała się struktura i wygląd miasta. Mało kto wie, że w czasach II wojny światowej w Sędziszowie Młp. hitlerowcy utworzyli dla miejscowych Żydów getto, w którym znalazło się około 1400 osób z Wielopola Skrzyńskiego i Ropczyc.
Na bazie filmu w kilku budynkach odkryliśmy architektoniczne pozostałości po żydowskich mieszkańcach.