home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

BYCZYNA - Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych linia

Kim jesteśmy

BYCZYNA - Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych

Co robimy w ramach projektu

Uczniowie otoczą opieką cmentarz żydowski w Byczynie.

W tym roku szkolnym udokumentujemy nasze działania poprzez przeprowadzenie pleneru plastycznego i fotograficznego.

Prace zostaną wystawione w szkole i w ratuszu miejskim oraz przesłane do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w formie elektronicznej.

W tym celu pozyskaliśmy już środki finansowe na zorganizowanie tej wystawy.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W październiku po raz kolejny udaliśmy się na cmentarz żydowski, pracy było bardzo dużo. Jednak nic nas nie przerażało. Byliśmy przygotowani do ciężkiej pracy, a efekty były widoczne od razu. Z nami udali się również nasi koledzy zaopatrzeni w aparaty fotograficzne, którzy podczas naszej pracy wykonywali zdjęcia na konkurs fotograficzny.

30 października 2007 r. w naszej szkole odbędzie się konkurs historyczny, dotyczący historii Byczyny w XX i XXI wieku. Na teście poruszony będzie również okres sprzed II wojny światowej i temat losów mieszkańców żydowskich.

W listopadzie przekażemy nowe wiadomości.

Konkurs historyczny odbył się w terminie :

I miejsce zajęła Bogusia Jędrysiak z kl II c, II miejsce zajęła Ela Kalis z II e, a III miejsce Patrycja Kornicka z I c.

Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się w grudniu w czasie podsumowania projektów realizowanych przez szkołę, wśród zaproszonych gości będą władze gminy i opolski kurator. W grudniu odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i plastycznego pod hasłem "Ocalmy dla potomnych" .

3 grudnia jedziemy do Urzędu Marszałkowskiego do Opola, na spotkania Szkolnych Klubów Europejskich. W trakcie spotkania będziemy prezentowac wystawę pod hasłem "Różnorodności narodowe w mojej miejscowości". Przygotowaliśmy plansze, na których umieściliśmy sprawozdanie z naszych prac przy projekcie.

8.12.2007 pojechaliśmy do Namysłowa na szkolenie w ramach Programu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięc". Nasza grupa była bardzo zadowolona ze szkolenia. Poznaliśmy dużo ciekawych rzeczy i już czekamy na kolejne spotkanie.

19.12.2007 w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, w którym uczestniczyło nasze gimnazjum, a mianowicie "Równac szanse". Nasza grupa przygotowała wystawę fotograficzną poświęconą dotychczasowym działaniom w ramach tego projektu, tzn. zdjęcia z prac porządkowych na cmentarzu, z wycieczki do synagogi w Warszawie oraz przedstawień teatralnych dla mieszkańców miasta poświęconych kulturze żydowskiej.

28.01.2008 obchodziliśmy III Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. W ramach obchodów przygotowaliśmy gazetkę ścienną oraz pani J. Radziewicz w klasach III-cich przeprowadziła cykl lekcji na temat Zagłady Żydów i obozów koncentracyjnych.

W kwietniu uczniowie klas I a,b,c i Klas III a, e, f czytały i omawiały komiks "Poszukiwanie". Zgłosiliśmy się do projektu "Poszukiwanie" i jako szkoła pilotażowa  przeprowadzono serię lekcji z komiksem i materiałami dydaktycznymi. Uczniowie wypełniali również ankiety dotyczące spraw min. holocaustu.

29.04.2008 odbyła się w szkole uroczysta wieczornica poświęcona pamięci Polaków różnych wyznań, którzy brali udział w walkach o wolnośc kraju i własną w czasie II wojny światowej. Przypomnieliśmy historię powstania w getcie żydowskim, mord w Katyniu oraz zbliżające się święto zakończenia II wojny światowej. Na uroczystośc zostali zaproszeni mieszkańcy miasta oraz władze gminne.

30.04.2008 wyruszyliśmy po raz kolejny na cmentarz żydowski, gdzie jak zawsze czekało nas sporo pracy. Klasy III e i III f z wielkim zapałem zabrały się do pracy i efekty było widac po kilkudziesięciu minutach.   

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  prace na cmentarzu żydowskim  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy