"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008
GDAŃSK - VI Liceum Ogónokształcące
Kim jesteśmy
Jesteśmy grupką entuzjastów kultury żydowskiej z klasy z językiem hebrajskim- klasa IIA- z VI LO w Gdańsku. Poza nauką języka hebrajskiego, poznawaniem historii i kultury narodu żydowskiego, staramy się poznawać to wszystko, co jest związane z dziejami i kulturą żydowska w naszym mieście. W Gdańsku, w centrum, przy ul. Bogusławskiego przed II wojną światową była wielka synagoga, było kilka gmin. Poza centrum Gdańska synagoga była także w Gdańsku Wrzeszczu ( od 1927 r; w tym roku synagoga obchodziła swoje 80 lecie). Istniały cmentarze, z których pozostał jeden- przy ul. Stoczniowców.
Dlaczego realizujemy projekt
Uznaliśmy, że chcemy wesprzeć prace porządkowe na gdańskim, żydowskim cmentarzu przy ul. Stoczniowców, bowiem jest to nie tylko zabytek ( znajdują się na nim bardzo stare macewy), ale także świadectwo obecności Żydów w naszym mieście. Świadectwo życia ludzi, którzy to miasto współtworzyli, włożyli wkład w jego rozwój. Naszym zdaniem "odkrywanie" historii miasta, w którym się urodziliśmy, w którym mieszkamy jest naturalnym zjawiskiem. Ponieważ historia narodu żydowskiego jest tak bardzo trudna i złożona, tym bardziej powinno się zadbać o to, co po tym narodzie pozostało po Zagładzie.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Początek historii Żydów gdańskich datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Od tego czasu stanowią oni nieodłączny element historii i kultury miasta. Obecnie działająca Gmina Wyznaniowa w Gdańsku Wrzeszczu stara się rozwijać i "odnawiać" żydowskie życie społeczne i religijne. Prowadzone obecnie prace porządkowe na cmentarzu maja doprowadzić do tego, iż w przyszłości nie będzie on nie tylko zaniedbany, ale i zostać otwarty. W miejscowej synagodze organizowane są obchody różnych świąt, koncerty muzyki żydowskiej, wykłady, a także tzw. "Dni otwarte", których celem jest przybliżenie kultury żydowskiej współczesnym gdańszczanom.
Obchody święta Chanuka 4 grudnia - budynek dawnej synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu.
http://vilo.nazwa.pl/www/e-kreatywni/index.php?option=com_content&task=view&id=222&Itemid=59
Co robimy w ramach projektu
Wiosną i jesienią 2007 roku podjęliśmy prace porządkowe na cmentarzu żydowskim przy ul. Stoczniowców w Gdańsku. Zamierzamy również dokonać archiwizacji macew. Wszystko odbywa się w porozumieniu i we współpracy przedstawicielami Gminy Żydowskiej.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
W trakcie realizacji projektu planujemy:
- dalszą pomoc przy pracach porządkowych prowadzonych na gdańskim kirkucie
- organizację międzyszkolnych warsztatów na temat Marca 68 ( po raz kolejny - pierwsze warsztaty odbyły się 7 Marca 2007r.; obecnością swa zaszczycił nas rzecznik Ambasady Państwa Izrael w Warszawie Michał Sobelman)
- czynny udział w Dniach Judaizmu w Gdańsku ( 17 stycznia 2007r odbył się w naszym mieście X Ogólnopolski Dzień Judaizmu, w którym również braliśmy udział)
Kto nam pomaga
Jesteśmy bardzo wspierani przez Gdańską Żydowską Gminę Wyznaniową, która docenia nasz wkład w "odnawianie" życia żydowskiego w naszym mieście
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Szczególnie dumni jesteśmy ze zorganizowania spotkania dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Gdańsku przy ul.Łąkowej. Celem tego spotkania było przybliżenie dzieciom najważniejszych elementów kultury żydowskiej ( symbolika, niektóre zasady, np. zasada koszerności), pokazanie alfabetu hebrajskiego,i krótka nauka języka ( dzieci ćwiczyły pisanie swych imion). Spotkanie to uważamy za udane, tym bardziej że dzieci były bardzo zainteresowane i "bawiły " się przy tym doskonale. Oczywiście warsztaty Marzec 68 ( uczniowie z różnych szkół, w tym z Nowego Dworu Gdańskiego- I LO, uczestnictwo w spotkaniu z Michała Sobelmana, spotkanie z Tomaszem Toivi Balttem).