home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

GDAŃSK - VI Liceum Ogónokształcące linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupką entuzjastów kultury żydowskiej z klasy z językiem hebrajskim- klasa IIA- z VI LO w Gdańsku. Poza nauką języka hebrajskiego, poznawaniem historii i kultury narodu żydowskiego, staramy się poznawać to wszystko, co jest związane z dziejami i kulturą żydowska w naszym mieście. W Gdańsku, w centrum, przy ul. Bogusławskiego przed II wojną światową była wielka synagoga, było kilka gmin. Poza centrum Gdańska synagoga była także w Gdańsku Wrzeszczu ( od 1927 r; w tym roku synagoga obchodziła swoje 80 lecie). Istniały cmentarze, z których pozostał jeden- przy ul. Stoczniowców.

 

Dlaczego realizujemy projekt

Uznaliśmy, że chcemy wesprzeć prace porządkowe na gdańskim, żydowskim cmentarzu przy ul. Stoczniowców, bowiem jest to nie tylko zabytek ( znajdują się na nim bardzo stare macewy), ale także świadectwo obecności Żydów w naszym mieście. Świadectwo życia ludzi, którzy to miasto współtworzyli, włożyli wkład w jego rozwój. Naszym zdaniem "odkrywanie" historii miasta, w którym się urodziliśmy, w którym mieszkamy jest naturalnym zjawiskiem. Ponieważ historia narodu żydowskiego jest tak bardzo trudna i złożona, tym bardziej powinno się zadbać o to, co po tym narodzie pozostało po Zagładzie.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Początek historii Żydów gdańskich datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Od tego czasu stanowią oni nieodłączny element historii i kultury miasta. Obecnie działająca Gmina Wyznaniowa w Gdańsku Wrzeszczu stara się rozwijać i "odnawiać" żydowskie życie społeczne i religijne. Prowadzone obecnie prace porządkowe na cmentarzu maja doprowadzić do tego, iż w przyszłości nie będzie on nie tylko zaniedbany, ale i zostać otwarty. W miejscowej synagodze organizowane są obchody różnych świąt, koncerty muzyki żydowskiej, wykłady, a także tzw. "Dni otwarte", których celem jest przybliżenie kultury żydowskiej współczesnym gdańszczanom.

 

Obchody święta Chanuka 4 grudnia - budynek dawnej synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu.

http://vilo.nazwa.pl/www/e-kreatywni/index.php?option=com_content&task=view&id=222&Itemid=59

Co robimy w ramach projektu

Wiosną i jesienią 2007 roku podjęliśmy prace porządkowe na cmentarzu żydowskim przy ul. Stoczniowców w Gdańsku. Zamierzamy również dokonać archiwizacji macew. Wszystko odbywa się w porozumieniu i we współpracy przedstawicielami Gminy Żydowskiej.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W trakcie realizacji projektu planujemy:

  • dalszą pomoc przy pracach porządkowych prowadzonych na gdańskim kirkucie
  • organizację międzyszkolnych warsztatów na temat Marca 68 ( po raz kolejny - pierwsze warsztaty odbyły się 7 Marca 2007r.; obecnością swa zaszczycił nas rzecznik Ambasady Państwa Izrael w Warszawie Michał Sobelman)
  • czynny udział w Dniach Judaizmu w Gdańsku ( 17 stycznia 2007r odbył się w naszym mieście X Ogólnopolski Dzień Judaizmu, w którym również braliśmy udział)

Kto nam pomaga

Jesteśmy bardzo wspierani przez Gdańską Żydowską Gminę Wyznaniową, która docenia nasz wkład w "odnawianie" życia żydowskiego w naszym mieście

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Szczególnie dumni jesteśmy ze zorganizowania spotkania dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Gdańsku przy ul.Łąkowej. Celem tego spotkania było przybliżenie dzieciom najważniejszych elementów kultury żydowskiej ( symbolika, niektóre zasady, np. zasada koszerności), pokazanie alfabetu hebrajskiego,i krótka nauka języka ( dzieci ćwiczyły pisanie swych imion). Spotkanie to uważamy za udane, tym bardziej że dzieci były bardzo zainteresowane i "bawiły " się przy tym doskonale. Oczywiście warsztaty Marzec 68 ( uczniowie z różnych szkół, w tym z Nowego Dworu Gdańskiego- I LO, uczestnictwo w spotkaniu z Michała Sobelmana, spotkanie z Tomaszem Toivi Balttem).
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy