home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

BIAŁYSTOK - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 linia

Kim jesteśmy

BIAŁYSTOK - Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 im.Komisji Edukacji Narodowej

Dlaczego realizujemy projekt

Realizujemy projekt ,,Przywróćmy Pamięć'', ponieważ chcemy poznać dzieje Żydów mieszkających w Białymstoku i okolicach. Chcemy uwrażliwić siebie i innych na odmienność kulturową naszego regionu, chcemy poznać zabytki kultury żydowskiej. Pragniemy uczyć tolerancji.

Pamięć po Żydach powinna w nas pozostać, ponieważ ,,nie było w świecie Żydów bardziej od białostockich pracowitych, zaradnych, serdecznych''.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Geneza osadnictwa żydowskiego na terenach Podlasia sięga XV wieku, kiedy to w Bielsku Podlaskim odnotowano pierwsze, jeszcze niezorganizowane w postaci samodzielnej gminy, próby zasiedlenia miasteczka przez starozakonnych. Przełomowym momentem okazała się decyzja podjęta przez wojewodę trockiego - Olbrachta Gasztołda w 1522 r. o sprowadzeniu do Tykocina pierwszych dziewięciu rodzin żydowskich. To właśnie Tykocin stał się wkrótce prężnie rozwijającym się ośrodkiem żydowskim, obejmującym swym kulturalno-demograficznym oddziaływaniem większość prywatnych osad i miasteczek na Podlasiu.

Pierwsza archiwalna wzmianka o Żydach zamieszkujących białostockie włości (folwarki i wioski) pochodzi z 1658 roku. W 1661 roku pogłówne uiściło 75 wyznawców judaizmu, a w 1692 roku istniał już przykahałek białostocki podlegający gminie okręgowej w Tykocinie. Zapewne znaczny wpływ na przyrost liczby wyznawców judaizmu w Białymstoku miały magnackie aspiracje rodu Branickich i związana z tym rozbudowa ich siedziby...

Co robimy w ramach projektu

Od września 2007 roku uczniowie naszej szkoły realizowali projekt ,,Przywróćmy Pamięć''. W projekcie wzięła  udział młodzież klas I, II i III Liceum i Technikum.

 • 13 października 2007 roku w gimnazjum przy ul.Konopnickiej odbyło się szkolenie w ramach projektu. Brały w nim udział uczennice naszej szkoły: Elżbieta Andrulewicz i Paulina Budnik.Warsztaty prowadzili animatorzy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, studenci hebraistyki oraz historii UW. Szkolenie uświadomiło uczestnikom, że współpracą można osiągnąć zdecydowanie więcej.
 • W czasie wycieczki ulicami Białegostoku uczniowie klas I poznali zapomniane miejsca, związane z ludnością żydowską. Poznali również sylwetkę  twórcy esperanto - Ludwika Zamenhoffa.
 • Uczennice klasy I A LO - Katarzyna Małyszczuk i Marlena Szymczuk - przeprowadziły wśród młodzieży naszej szkoły i mieszkańców Białegostoku ankietę pt.: ,,Co wiemy o historii Żydów Białegostoku?''.
 • Młodzież klas II Technikum, przy wsparciu Pani Katarzyny Ambrożko, podjęła prace przy porządkowaniu cmentarza  żydowskiego.
 • Uczniowie klas III zajęli się problemem Holokaustu. Swoją wiedzę i przemyślenia ukazali w albumach ,,Tragizm II wojny światowej'' i ,,Ludność żydowska Podlasia''.
 • Uczniowie  przygotowali również strony internetowe, prezentacje multimedialne oraz plakaty dramowe.
 • W sali historycznej została zaprezentowana wystawa na temat Holokaustu.
 • Informacje o Holokauście zostały wzbogacone przez nauczycielki historii - Katarzynę Szczęsnowicz i Beatę Żałobę, które przeprowadziły zajęcia na powyższy temat.
 • 23 października 2007 roku w naszej szkole została otwarta wystawa pt: ,,Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat... Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w województwie białostockim''. Wystawa została przygotowana przez Panią Beatę Żałobę i uczniów klasy III E LO, przy współpracy z IPN. W otwarciu uczestniczyła młodzież klas maturalnych, która wysłuchała wykładu, przygotowanego przez przedstawiciela IPN Panią Magdalenę Dzienis. Wystawa została zorganizowana w hołdzie Polakom ratującym Żydów.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

 • Z pracy przy organizowaniu wystawy ,,Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat...''
 • Z publikacji dotyczących życia Żydów na Podlasiu.
 • Z udanej współpracy i sympatycznej atmosfery, która trwała przez cały czas pracy w ramach projektu.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Holokaust- praca Pauliny Jakuć i Moniki Jedanowskiej  
   
  Białostockie Getto  
  HOLOKAUST– prezentacja Michał Bitel  
  Narodowości zamieszkujące Choroszcz.  
  Kryńscy Żydzi-holocaust  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy