home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

WARSZAWA - I Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhj linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy uczniami I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Nasza grupa składa się z kilkunastu osób głównie z pierwszej klasy licealnej, aczkolwiek jest też kilka maturzystek. Grupie przewodzi nasza nauczycielka od historii sztuki. Jesteśmy chętni do działania!

Dlaczego realizujemy projekt

Jesteśmy grupą młodych osób zainteresowanych tematem tegorocznej edycji "Przywróćmy Pamięć". Chcemy ukazać ludziom bogactwo i pradawność tradycji żydowskich, związki kultury polskiej i żydowskiej oraz spróbujemy przedstawić spustoszenie, jakiego dokonała II wojna światowa. Nie możemy być obojętni na kulturę, która powoli zanika - musimy postarać się przypomnieć ludziom o tradycjach i historii Żydów.

W ramach projektu chcemy poznać imiona żydowskie, ich pochodzenie, znaczenie i związki z polskimi imionami oraz ukazać, jak diametralnie zmieniła się liczebność gminy żydowskiej w Warszawie po wojnie. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do ludzi i uświadomić im o tym, że trzeba pamiętać.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W naszej miejscowości znajduje się siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która zrzesza obecnie około 500 osób. Według nieoficjalnych danych w Warszawie żyje około 3-4 tysięcy Żydów. Już niedługo ma powstać na warszawskim Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Co robimy w ramach projektu

W ramach projektu przede wszystkim zbieramy materiały, na podstawie których opracujemy prezentację. Zapoznajemy się z najważniejszymi terminami związanymi z kulturą i życiem codziennym Żydów polskich, funkcjami imion żydowskich oraz najpopularniejszymi imionami nadawanymi w Warszawie. Mamy zamiar przeanalizować nadawanie imion przed i po wojnie oraz przyczyny zmian.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Na kolejnym etapie projektu będziemy opracowywać prezentację dla mieszkańców naszego miasta. Chcemy zaprezentować sylwetki najciekawszych artystów żydowskich związanych z Warszawą, historię i znaczenie imion żydowskich oraz opowiedzieć o zmianach powojennych.

Kto nam pomaga

Ogromnie pomaga nam nasza nauczycielka od historii sztuki, która nadzoruje cały projekt. Kontaktujemy się również z Żydowskim Instytutem Historycznym.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni z tego, że będziemy mogli przypomnieć wszystkim o dziedzictwie kulturowym Żydów.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy