home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

KATOWICE - III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza linia

Kim jesteśmy

KATOWICE - III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza

Co robimy w ramach projektu

Planujemy zaopiekować się cmentarzem żydowskim, który mieści się przy ulicy Kozielskiej w Katowicach, zrobić zdjęcia macewom, prześledzić historię niektórych osób tam pochowanych i na tej podstawie stworzyć o nich prezentację.

Planujemy też przeprowadzić - dla osób zainteresowanych - zajęcia wartsztatowe w szkole na temat kultury i historii żydowskiej, które będą prowadzić do szerszych dyskusji na temat wartosci uniwersalnych, walki ze stereotypami, tolarancji, odwagi, postaw moralnych.

Prowadzimy współpracę ze szkołą w Izraelu, więc takie formy zajęć dla naszej mlodzieży przyczynią sie do poszerzenia ich wiedzy i przygotowania się do kolejnej wizyty mlodzieży izraelskiej u nas.


Spotkanie z mlodzieżą amerykańską - 1 maja 2008

Rano przeszlismy 20 osobowa grupa do hotelu, w ktorym zatrzymala sie grupa amerykanskiej mlodziezy z Kaliforni, Texasu, Nevady i Arizony. Przywitali nas bardzo serdecznie wspolnym okrzykiem "dzien dobry" po polsku, w sali konferencyjnej na poddaszu hotelu, przy symbolicznie zapalonych  swiecach. W ciagu kilku minut podzielilismy sie na mieszane grupki. Potem liderzy obu grup  przedstawili po krotce nasze grupy i przeszlismy do 'gry' integracyjnej , podczas ktorej mlodziez siedzac w okregu odpowiadala sobie na zadawane  pytania dotyczace ich marzen, planow,  zainteresowan,osob i postaw wartych nasladowania, waznych tradycji narodowych, kulturowych. Te rozmowy uzmyslowily im jak wiele ich laczy, jak wiele maja wspolnegi    
Nastepnie zacheceni  zostali przez bardzo ciekawy slowo wstepne rabina do dyskusji na temat tego "dlaczego powinnismy pamietac?", "dlaczego takie spotkania sa potrzebne?". Rozmowy byly bardzo ozywione i emocjonalne, szczegolnie, ze z grupa przyjechal tez do Polski jeden ze swiadkow historii, ktory przezyl pobyt w Auschwitz.
Potem przeszlismy na plac Synagogi,gdzie do 1945 stala piekna synagoga. Zlozylismy kwiaty  i polozylismy przeniesione z miejsca naszego spotkania swiece oraz znicze.  Wreczylismy naszym gosciom ilustrowanej ksiazeczki na temat waznej roli spolecznosci zydowskiej na Slasku na przestrzeni wiekow. Nasza mlodziez dostala szare bransoletki z napisem REMEMBER jako motto spotkania. Zrobilismy tam sobie pamiatkowe zdjecie, i wspolnie odprowadzilismy grupe amerykanska pod hotel , gdzie niestety  musielismy sie pozegnac. Szkoda, ze spotkanie trwalo tylko dwie godziny, ale liczymy na kolejne takie.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy