home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

BĘDZIN - Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Konopnickiej linia

Kim jesteśmy

BĘDZIN - Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Konopnickiej

Dlaczego realizujemy projekt

Chielibyśmy, aby pamięć o narodzie żydowskim była kultywowana, aby trwała w pamięci naszej i pokoleń coraz młodszych. Sami zapoznajemy sie z historią tego narodu, z miejscami związanymi z żydowskimi mieszkańcami Będzina, ich kulturą i chcemy tą wiedzę przekazać naszym kolegom i koleżankom, a także przypomnieć ją starszym - wszak Żydzi stanowili 70 % ludności Będzina.

Co robimy w ramach projektu

Będziemy zbierać informacje i dokumenty związane z obecnością Żydów - sąsiadów naszych pradziadów - w naszej miejscowości i dzielnicy (wywiady, zdjęcia).

Będziemy zapoznawać innych z naszymi odkryciami, z tradycjami i zwyczajami żydowskimi. Zorganizujemy zbiórki pieniężne na potrzebną odnowę zabytków dotyczących narodu żydowskiego i jego historii.

WOJENNE ŚLADY

Późną jesienią odbyliśmy pierwszą wycieczkę w miejsca zwiazane z kulturą Żydów w naszym mieście Będzinie.
Byliśmy już po wstepnych wykładach dotyczących historii narodu żydowskiego, a wiedzę chcieliśmy uzupełnić właśnie poprzez pobudzenie wyobraźni, prawie dotykając tych samych miejsc
co nasi żydowscy przodkowie.
Zaczęliśmy od kirkutu mieszczącego się na wzgórzu zamkowym, a nastepnie przeszliśmy trasę, którą przebyli Żydzi uciekający z płonącej synagogi we wrześniu 1939 roku. Szczególnie zainteresowała nas postać i postawa księdza Mieczysława Zawadzkiego, który uratował tych ludzi udzielajac im schronienia w kościele Św. Trójcy. Pamiątką tych wydarzeń jest tablica informująca o tym fakcie i, co ciekawe i rzadkie, napisana w jezyku hebrajskim i polskim. Ksiądz Zawadzki otrzymał godnośc "Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata" - uczciliśmy jego pamięć modlitwą przy jego grobie na cmentarzu przykościelnym.

Te pierwsze nasze kroki i informacje zamieściliśmy w szkolnej gazetce "Wiadomości Szóstki" oraz otrzymaliśmy juz stałe w niej miejsce, w którym to bedziemy zapoznawać naszą społeczność szkolną z kulturą i dziedzictwem Żydów oraz z naszymi pracami i planami.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Po naszych pierwszych wykładach i wycieczkach do miejsc związanych z bytnością Żydów w naszym mieście, planujemy kolejne wyjścia do nowo-odkrytego Domu Modlitwy i dawnego getta żydowskiego. Jesteśmy w trakcie publikacji artykułu w naszej gazetce szkolnej o tym, co robimy i co już wiemy(mamy juz stałe miejsce dla naszego projektu). Przygotujemy większą wystawę w szkole dotyczącą historii Żydów ziemi będzińskiej wraz ze zdjęciami oraz chcemy zorganizować konkurs (w przyszłym semestrze) dotyczący wiedzy o Żydach, a także konkurs rysunkowy miejsc szczególnych dla narodu żydowskiego. Oczywiście nadal będziemy pogłębiać naszą wiedzę poprzez spotkania i wycieczki.

Kto nam pomaga

Pomoc okazuje nam nasza Pani Dyrektor Małgorzata Chojnacka; naszymi koordynatorami są: pan Grzegorz Pieńkowski, który już przeprowadził nam wykłady i zorganizował hapenning - droga Żydów z podpalonej przez Niemców Synagogi,postać księdza Zawadzkiego. Pomoc zaoferował również pan Adam Szydłowski - koordynator do spraw Żydów Będzińskich.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy na razie dumni z siebie i naszego zaangażowania, dumni z tego, że mamy tyle ciekawych i historycznych miejsc w naszym mieście i dumni z tego, że inni chcą nam pomagać.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy