home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

IŁAWA - Iławskie Centrum Kultury linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy nie chcą siedzieć w domu przed komputerem. Uczestniczymy w zajęciach Młodzieżowej Akademii Kulturalnej przy Iławskim Centrum Kultury i część z nas w działaniach Młodzieżowego Lidera w Stowarzyszeniu "PRZYSTAŃ". Bierzemy udział w różnych przedsięwzięciach  młodzieżowych (pomagamy w organizowaniu warsztatów, koncertów) a także sami piszemy projekty i staramy się pozyskać środki na nasze działania. 

Dlaczego realizujemy projekt

tak na prawdę, to trochę z ciekawości... Historia kojarzy się nam raczej ze szkołą (uczenie się regułek i dat), ale zaprzyjaźniony z naszą grupą nauczyciel przedstawił nam w inny sposób fakty historyczne, zaciekawił "poszukiwaniem", jak się okazało w ciekawy sposób, naszych korzeni. 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

jak na razie nie mamy żadnej wiedzy na ten temat, ale jest to jedna z dróg naszych "poszukiwań"

Co robimy w ramach projektu

12 listopada odbyły się warsztatowe zajęcia dotyczące historii. Wtedy też poznaliśmy Pana Seweryna Szczepańskiego - nauczyciela historii, który przedstawił nam fakty historyczne dotyczące wielonarodowościowego osadnictwa naszego terenu. Było to pierwsze spotkanie, na którym poznaliśmy społeczność żydowską zamieszkującą teren powiatu iławskiego w okresie XVI - XX wieku. Pan Seweryn przedstawił dane statystyczne oraz wyniki badań własnych, które prowadził na naszym terenie. Dowiedzieliśmy się, że w naszym mieście znajdował się cmentarz żydowski (w miejscu dzisiejszego terenu stadionu sportowego) i to zainteresowało nas najbardziej.

24 listopada uczestniczyliśmy w warsztatach regionalnych prowadzonych w naszym mieście przez animatorów Fundacji. Przyjechała do nas grupa młodzieży ze Stankowa.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

styczniu i lutym planujemy cykl warsztatowych spotkań z młodzieżą ph."W kręgu kultury wielobarwnej", na których wspólnie będziemy poznawali aspekty wielokulturowości. Odbędą się także mini-wykłady oraz koncerty.

Kto nam pomaga

Pan Seweryn Szczepański, który poprowadzi mini-wykłady oraz udostępni i pomoże zebrać materiały; Miłosz Kuligowski - animator, instruktor teatralny, który poprowadzi warsztaty;
instruktorzy Iławskiego Centrum Kultury;

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy