home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

GDANSK - Zespół Szkół Morskich linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupką uczniów Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku z przewodniczącym na czele znakomitym nauczycielem hisotrii panem Darkiem Menclem, realizujemy wspólnie projekt ''Przywróćmy Pamięć''. Jest nas niewiele, lecz bardzo skupiamy się na pozyskiwaniu wiedzy w zakresie różnych dziedzin. Szczególnie istotną rzeczą jest dla nas poznanie historii gdańskich Żydów.

Dlaczego realizujemy projekt

Realizujemy projekt dla pogłębienia wiedzy związanej z historią naszego miasta Gdańska oraz obalenie mitów krążących współcześnie. Większość ludzi nastawiona jest do Żydów negatywnie, gdyż słuchając nieprawdziwych opowiadań o Żydach, mają do nich złe nastawienie. Naszym celem jest ukazanie prawdy i pokazanie ludziom, że Żydzi to zwykli ludzie będący innej wiary. Chcemy również upowszechniać wiedzę na temat Zagłady Żydów i antysemityzmu. Chcemy przekazać następnym pokoleniom, to co było zatajone oraz co było prawdą, a w ten sposób samemu uczyć się historii, bo to jest najistotniejsza dla nas rzecz.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W naszej miejscowości zamieszkuje niewielka liczba Żydów, lecz mają oni swoją historię. Gdyby nie pewne fakty, być może dzieliliby z nami nasz dom, który zwiemy Gdańsk.

Co robimy w ramach projektu

Głównie skupiamy się na przybliżeniu historii Gdańskich Żydów oraz ich kultury. Robimy zdjęcia cmentarzy, gmin, zabytków, a raczej śladów obecności Żydów w naszym mieście oraz nawiązujemy współpracę z osobami lub szkołami chętnymi w organizowaniu projektu. Pozyskanie informacji o histori Żydów w naszym regionie czerpiemy z zachowanych archiwów, książek oraz katalogów.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W kolejnym etapie projektu planujemy rozwinąć pracę nad historią Żydów, przeprowadzić wywiady ze wpółczesnie mieszkającymi w naszym rejonie Żydami, pokazać prezentację o gdańskich Żydach w szkołach na terenie Gdańska oraz zbadać historię ludnośći żydowskiej. W końcowej fazie projektu chcemy z pomocą Prezydenta Miasta zorganizować wystawę o Żydach w Gdańsku, w starym mieście.

Kto nam pomaga

Kto nam pomaga 

Częściowo pomaga nam Biblioteka Wojewódzka, która udostępnia nam książki oraz różne żródła. Nawiązaliśmy kontakt z Liceum Ogólnokrztałcący nr 6, które bierze udział w projekcie już od kilku lat, przez to dopełniamy się w wiedzy o Żydach oraz o miejscach znajdowania się pozostałości po dawnych oraz współczesnych Żydach.

 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Możemy być dumni z poświęcenia oraz udziału uczniów w projekcie. Nasza grupka jest bardzo mała lecz uczniowie chcą nabywać wiedzę z dużym zapałem. Rzeczą, która jest dla nas dumą jest radość, która płynie z pozyskiwania faktów oraz historii Żydów, a przy okazji naszego miasta. Jest to cecha świadcząca o zaangażowaniu w projekt i odpowiedzialności naszych uczniów.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Wspomnienia Gdańskich Żydów  
  Źydowskie instytucje kulturalne i oświatowe w Gdańsku  
  Getto Żydowskie na terenie Gdańska  
  Cmentarze i Synagogi  
  Historia Żydów na Pomorzu  
  Wielka Synagoga  
  Ustawy Emancypacyjne  
  Przywileje  
  Osiedlenie Żydów na przełomie XV wieku  
  Początek historii Gdańskich Żydów  
  Historia Gdanskich Żydów w XIX i XX wieku  
  Ruchy antysemickie oraz emigracje ludności Żydowskiej  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy