home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2007-2008

KNYSZYN - Zespół Szkół Ogólnokształcących linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy nauczycielami języka angielskiego i uczniami gimnazjum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Knyszynie, woj. podlaskie, powiat moniecki.

O historii Knyszyna i okolic można przeczytań w artykułach, które opracowaliśmy realizując w 2006 roku projekt "Z językiem angielskim przez ziemię knyszyńską".


zsoknyszyn
Nasza szkoła

 

Dlaczego realizujemy projekt

We wrześniu ubiegłego roku doszło w naszym mieście do sentymentalnego spotkania dwóch osób, które 60 lat temu rozstały się w dramatycznych okolicznościach. Były to: ocalona od zagłady Shulamith i jej przyrodnia siostra Alicja, które przez kilka wojennych lat razem wychowywały się w jednej rodzinie. Świadkami tego spotkania było kilku młodych ludzi, którzy podczas tegorocznych wakacji, już w większym gronie swoich kolegów i koleżanek spotkali się z grupą rówieśników z Izraela przybyłych do Polski i naszego miasta w poszukiwaniu swoich korzeni. Okazało się, że podczas takiego spotkania bardzo przydaje się znajomość języka angielskiego. U młodych ludzi zrodziła się potrzeba poznania wspólnej historii Polaków i Żydów, ale także Rusinów, Niemców, Rosjan i Litwinów mieszkających niegdyś razem na tej ziemi.

Proponowany przez nas projekt ma być spotkaniem po latach z zapomnianym wielonarodowym, wielokulturowym i wieloreligijnym Knyszynem. Młodzi ludzie będą doskonalili język angielski, poszukując informacji i przygotowując anglojęzyczne prezentacje i publikacje na ten temat.

Poznanie wspólnej historii przyczyni się do kształtowania w naszej społeczności postaw poszanowania dla innych narodów. Najlepszym przykładem tolerancji niech będzie dla uczestników projektu wielki władca wielonarodowej Rzeczypospolitej, król Zygmunt August, którego serce na zawsze pozostało w naszym mieście, a jego znamienne słowa „Nie jestem królem waszych sumień” są wyryte na pamiątkowej tablicy w knyszyńskim kościele.

krl_zygmunt

 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Poniżej podajemy linki do artykułów dotyczących knyszyńskich Żydów, które zostały opublikowane w lokalnym portalu internetowym www.knyszyn.pl

Historia Knyszyńskich Żydów

Działo się to w Knyszynie

Podróż sentymentalna

Polacy i Żydzi w Knyszynie

Przetrwać siebie

W 60 rocznicę zagłady knyszyńskich Żydów

Zamiast wieńca na trumnę

Wycieczka młodzieży z Izraela w Knyszynie

Czesław i Samuel - relacja Henryka Dworzańczyka

 

Co robimy w ramach projektu


Ocalmy od zapomnienia wielokulturowy Knyszyn

Planowane działania to:


  • Pozalekcyjne anglojęzyczne zajęcia edukacyjne.  Mają one na celu poznanie lokalnej historii oraz doskonalenie języka angielskiego w oparciu o tematykę dotyczącą mniejszości narodowych, kulturowych i religijnych ze szczególnym uwzględnieniem historii mniejszości narodowych zamieszkałych w Knyszynie. Zajęcia z nauczycielem mają być przede wszystkim inspiracją dla młodzieży do samodzielnych poszukiwań, prowadzone będą atrakcyjnymi i aktywnymi metodami, z wykorzystaniem technik komputerowych. Młodzież będzie pracować w 5-osobowych zespołach, które samodzielnie dokonają wyboru szczegółowej tematyki do własnych badań i poszukiwań. Poszukiwania te będą prowadzić w literaturze i internecie, podczas zorganizowanych wycieczek i spotkań z udziałem lokalnego historyka oraz samodzielnych penetracji w terenie, nawiążą kontakty e-mail (w języku angielskim) z potomkami knyszynian innych narodowości mieszkającymi poza granicami kraju. Przeprowadzą liczne wywiady, będą zbierać relacje, archiwalne zdjęcia i dokumenty od osób starszych (dziadków i sąsiadów).
  • Wycieczki po Knyszynie oraz na cmentarze: katolicki, żydowski, prawosławny i ewangelicki połączone z ich sprzątaniem. Podczas tych wycieczek lokalny historyk, członek Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego im. Zygmunta Augusta, podzieli się wiedzą na temat historii odwiedzanych miejsc i związanych z nimi mniejszości narodowych.
  • Artykuły młodzieży dotczące temetyki projektu będą publikowane w lokalnym miesięczniku "Nowy Goniec Knyszyński".
  • Anglojęzyczne publikacje w Internecie. Efekty pracy grup edukacyjnych w postaci artykułów w polskiej i angielskiej wersji językowej bogato ilustrowane zdjęciami będą, publikowane w portalu internetowym www.knyszyn.pl.
  • Wydanie folderu turystycznego w polskiej i angielskiej wersji językowej, prezentującego wielonarodową przeszłość miasta.
  • Konkurs podsumowujący projekt na najlepsze zaprezentowanie, w języku angielskim, wielonarodowej przeszłości Knyszyna z wykorzystaniem, przygotowanej wcześniej, prezentacji komputerowej. Zostaną zaproszeni partnerzy projektu, uczniowie i nauczyciele szkoły oraz członkowie Knyszyńskiego Towarzystwa Regionalnego. Za kolejne miejsca zdobyte w konkursie zostaną przyznane nagrody - anglojęzyczne książki i słowniki. Uczestnicy projektu i partnerzy otrzymają foldery.

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W sobotę, 8 grudnia 2007 r. wybieramy się na szkolenie do Białegostoku organizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Refleksje i zdjęcia ze szkolenia:

8 grudnia b.r. w VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku, odbyło się szkolenie przeprowadzone przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy uczestniczą w projekcie „Przywróćmy Pamięć” ze szkół Białegostoku, Łap, Wasilkowa, Zabłudowa i Bielska Podlasiego. Nie zabrakło tam również uczniów knyszyńskiego gimnazjum. Szkolenie przebiegało w miłej atmosferze. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi i nawiązaliśmy z nimi kontakty. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się Fundacja, nauczyliśmy się jak pracować w grupach metodą projektu, poznawaliśmy kulturę żydowską.

kn_pam3

kn_pam2

kn_pam5

kn_pam6

kn_pam7Kto nam pomaga

Kto nam pomaga 

Znaczną część działań będziemy prowadzili we współpracy z Knyszyńskim Towarzystwem Regionalnym im. Zygmunta Augusta, które na realizację projektu SPOTKANIE  PO  LATACH uzyskało wsparcie finansowe od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach Programu Równać Szanse 2007 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


       logo_pfdim_120                        logors2007_120                      logopafw_120


Ponadto naszymi partnerami są:
Gmina Knyszyn
MUSEUM OF THE HISTORY OF POLISH JEWS - projekt RelatioNet
Knyszyński Ośrodek Kultury
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Knyszynie   

 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Podczas wakacji gościliśmy w naszym mieście grupę młodzieży z Izraela. Wśród nich były dwie dziewczyny, Hadar Suraski i Gefen Polstar, których dziadkowie mieszkali niegdyś w Knyszynie. Wspólnie sprzątaliśmy cmentarz żydowski.

suraski45
Na cmentarzu żydowskim w Knyszynie

suraski44
Hadar Suraski (po prawej) podczas sprzątania cmentarza Żydowskiego.

Podczas spotkania w Knyszyńskim Ośrodku Kultury zaprezentowaliśmy historię naszego miasta i historię knyszyńskich Żydów, wykorzystując przygotowaną wcześniej prezentację komputerową bogato ilustrowaną archiwalnymi zdjęciami. Ważnym wydażeniem i dużym przeżyciem dla wszystkich było spotkanie Hadar Suraski z Henrykiem Dworzańczykiem, synem Czesława Dworzańczyka, który podczas wojny uratował dziadka Hadar, Samuela Suraskiego. Na zakończenie spotkania nasi goście zaprezentowali część artystyczną z zepołem tanecznym i muzyką żydowską.

suraski48
Spotkanie Hadar Suraski z Henrykiem Dworzańczykiem.

Wizyta została opisana w artykule opublikowanym w Gazecie Współczesnej.
Przeprowadziliśmy wywiad z Henrykiem Dworzańczykiem, który opublikowaliśmy w polskiej i angielskiej wersji językowej.

suraski41
Wywiad z Henrykim Dworzańczykiem, synem Czesława

 suraski42   suraski43
Samuel Suraski i Czesław Dworzańczyk

W czerwcu 2008 r. orzymaliśmy wiadomość z Instytutu YAD VASHEM, że Czesław Dworzańczyk otrzymał tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" za pomoc, którą okazał Samuelowi Suraskiemu z narażeniem własnego i swoich bliskich życia w czasie okupacji hitlerowskiej, podczas II-giej wojny światowej.


Efekty naszej pracy na bieżąco publikujemy w internecie.
Zachęcamy do ich obejrzenia.

Oto link do naszej strony internetowej:
SPOTKANIE  PO  LATACH

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy