home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009

JASŁO - Ośrodek Szkolno Wychowawczy linia

Kim jesteśmy

JASŁO - Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Patronem naszego ośrodka jest Janusz Korczak. W naszej placówce przebywają dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim, umiarkowanym i głębokim. Jesteśmy prężną placówką, która w sobie ma wiele kół zainteresowań jednym z nich jest koło regionalne, które prężnie działa. Pierwsze początki działania naszego koła skupiały się na poznawaniu miejsc zabytkowych oraz miejsc pamięci w naszej małej ojczyźnie. Z czasem postanowiliśmy sprzątać kirkuty zaniedbane na Podkarpaciu.

Dlaczego realizujemy projekt

Nasze koło regionalne nawiązało kontakt z panem Fornalikiem, który jest pomysłodawcą Antyschematów. Za jego pozwoleniem nasza akcja przy kole regionalnym otrzymała nazwę Antyschematy II Podkarpacie. Razem z uczniami ustaliliśmy, że naszą akcję rozpoczniemy od naszego kirkutu jasielskiego. Wcześniej były nauczyciel dziś już na emeryturze odwiedzał nasz kirkut z dziećmi i w miarę możliwości sprzątał nasz kirkut. My postanowiliśmy kontynuować jego myśl i rozpoczęliśmy przygotowania do naszej akcji. Na początku poznaliśmy, kim byli Żydzi i ilu mieszkało w naszym mieście, a następnie poznaliśmy kulturę i tradycje. Następnie pojechaliśmy do miejsc zagłady ludności żydowskiej czyli Hałbów, Nowy Żmigród, Las Warzycki, Las w Szebniach. 23 kwietnia 2008 roku rozpoczęliśmy akcję Antyschematy II Jasło. Zaprosiliśmy do wspólnego sprzątania uczniów z Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie. Zaczęło się sprzątanie, odnowiliśmy bramę główną, usunęliśmy mech z macew i krzaki nad ziemią, które zagrażały macewom. Akcja ta zakończyła się wspólnym grillowaniem i integracją, a wieczorem czekał nas koncert poezji i piosenek żydowskich w wykonaniu młodzieży z Jasielskiego Domu Kultury. Końcem naszych działań była konferencja, którą zorganizowaliśmy wraz z Zespołem Szkół Integracyjnych W Pustkowie. Nasza konferencja nosiła nazwę ,,Miejsca Pamięci o Holokauście w Naszej Małej Ojczyźnie". Uczniowie pokazali prezentacje multimedialne na temat Miejsca pamięci o Holokauście w mojej małej ojczyźnie. Następnie były wykłady pana Prof. Wacława Wierzbieńca na temat "Dlaczego powinniśmy się uczyć o Holokauście ". Następnie pani Prof. Romana Kolarzowa miała wykład na temat "Kultura i Tradycja Ludności Żydowskiej w małym Miasteczku Galicyjskim". Następnie pomaszerowaliśmy na górę śmierci, gdzie był Obóz Zagłady w Pustkowie. Złożyliśmy wieńce i hołd Żydom pomordowanym przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W przedwojennym Jaśle około 50% stanowiła społeczność żydowska. Mieli oni swoje sklepy, cechy lecz w czasie II wojny światowej synagoga spłonęła, a macewy zostały zniszczone i wykorzystane przez Hitlerowców do budowania dróg. W Jaśle ostały się jednak kirkut i kilka macew.

Co robimy w ramach projektu

Sprzątanie kirkutu w Nowym Żmigrodzie, sfotografowanie macew i skatalogowanie ich, a także poznanie kultury żydowskiej, warsztaty poświęcone ochronie cmentarzy żydowskich. Integracja młodzieży szkolnej z Nowego Żmigrodu.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W kolejnym etapie programu chcemy odwiedzić cmentarz żydowski w Sędziszowie Małopolskim, posprzątać tenże cmentarz, odnowić tablicę informacyjną, odnowić bramę. Chcemy podjąć współpracę ze szkołą w Sędziszowie Małopolskim, zorganizować warsztaty dotyczące historii tradycji i kultury Żydów Galicyjskich.

 

Kto nam pomaga

W dniu 14.09.2008 Antyschematy II wraz z Stowarzyszeniem Spotkanie Rymanów wspólnie sprzątaliśmy kirkut Rymanowski, porządkując miejsce w którym spoczywają żołnierze pochodzenia żydowskiego z okresu I wojny światowej. Uczniowie upośledzeni w stopniu lekkim sprzątając kwaterę, poznali historię tego miejsca. Końcowe prace na kirkucie są naszym pierwszym krokiem w programie ,,Przywróćmy Pamięć"

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni z tego, że zaczęliśmy sprzątać, że możemy nawiązać kontakty że szkołami, które potem opiekują się cmentarzami żydowskimi w swoich miejscowościach. Że Antyschematy II rozpoczęły się, że możemy jeździć sprzątać kirkuty na całym Podkarpaciu.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy