"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
URZĘDÓW - Gimnazjum w ZSO im. W. Jagiełły
Kim jesteśmy
URZĘDÓW - Gimnazjum w ZSO im. W. Jagiełły
Dlaczego realizujemy projekt
Chcemy poznać dzieje nacji żydowskiej w Urzędowie i regionie.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Pierwsza wzmianka o Żydach w Urzędowie pochodzi z 1566 r., kiedy Urzędów otrzymał przywilej de non tolerandis Judaeis.
W 1787 r. Urzędów posiadał 1860 mieszkańców, w tym 11 Żydów. W 1827 r. mieszkało tu 12 Żydów. Ich napływ nastąpił po 1862r. W 1889r. - 242, a w 1921 mieszkało tu 284. Główne źródła utrzymania ludności żydowskiej to rzemiosło. Byli wśród nich: szewcy, krawcy i handlarze. Gmina została utworzona pod koniec XIX wieku, a nacja żydowska była ważną częścią tej lokalnej społeczności, podobnie jak stała się ważnym składnikiem społeczeństwa polskiego.
Cyprian Kamil Norwid napisał wiersz pt. „Żydowie polscy”, który powstał na wieść o manifestacjach patriotycznych w Warszawie ( w kwietniu 1861 r.). , w których wzięli udział także Żydzi. Wtedy to właśnie uczeń gimnazjalny Michał Landy podniósł Krzyż niesiony przez rannego zakonnika i „cięty pałaszem, zaraz także upadł’.
Żydowie Polscy
1861
Ty jesteś w Europie, poważny Narodzie
Żydowski, jak pomnik strzaskany na Wschodzie
Swoimi gdy złamki wszędzie się rozniesie,
Na każdym hieroglif unosząc odwieczny-
A człowiek północy, w sosnowym gdy lesie
Napotka cię, odbłysk zgaduje słoneczny
Ojczyzny! – co kiedyś w niebieskim lazurze
Jak Mojżesz się w wodzie pławiła Nilowej! –
I mówi: „Jest wielkim, kto bywał tak w górze
I upadł tak nisko, i milczy jako wy”.
Urzędów u progu XX w. nie miał już praw miejskich. Tylko główny plac-Rynek i wychodzące od niego uliczki przypominały miasto. Tu skupiało się całe życie publiczne. Co jakiś czas jeździł po Urzędowie Żyd-szmaciarz i krzyczał: „Szmaty, szmaty, szmaty kupuję”. Kobiety wynosiły wtedy z domu „stare gałgany”, a za nie otrzymywały kolorowe talerze, kubki, szklanki, czasami także igły, w zależności od ilości szmat. W ten sposób dom został oczyszczony z niepotrzebnych gałganów a wzbogacony rzeczami praktycznymi.
W 1942 r. w gminie Urzędów mieszkało 405 Żydów, Polaków 10838, 1-n Niemiec, 1-n Ukrainiec. Ogólna liczba ludności to 11245.
Opis statystyczny z 1860 r. mówi o Żydach miejscowych: „Istnieje jeszcze w mieście Urzędowie przez dawnych królów nadane w roku 1566 prawo Non tolerandis Judis, na podstawie którego Żydom wzbronione jest osiedlanie się. Jedna wprawdzie familia z nazwiska Morgenbesser jest osiedlona od lat kilkunastu bez śladu z czyjego dozwolenia, lecz też ma niektóre ograniczenia w rozkrzewianiu się”. Kiedy zakaz ten przestał obowiązywać, w latach 60-tych XIX wieku nastąpił szybki napływ ludności żydowskiej, by osiągnąć w roku 1900-8,4% ogółu mieszkańców. Wzrosła też rola Żydów w handlu i rzemiośle oraz ich pozycja materialna. O wzrastającej zamożności nowych obywateli Urzędowa może świadczyć struktura własności zabudowy wokół Rynku. Trudno określić liczbę mieszkańców narodowości żydowskiej w Urzędowie w okresie międzywojennym (1918-1939). Musiała być jednak znaczna, o czym świadczą przeciętne ilości urodzeń, ślubów i zgonów, jak również ilość nazwisk występujących w aktach stanu cywilnego gminy żydowskiej. Opis gminy Urzędów z roku 1934 podaje, że na 9874 mieszkańców gminy było: 9579 – wyznania rzymskokatolickiego, 282 – mojżeszowego, 10 prawosławnego, 3 –inne.
Plan zabudowy wokół Rynku w Urzędowie z ok. 1915 r. podaje następujących żydowskich właścicieli:
Lejba
Szajbrum
Abram
Zelik
Żyd?
Łachman
Zyskiel
Olejarnia-Żyd
Szymucha
Pinkwas
Szajbrum
Hersiek
Szlama
Icek
Josek
Szmul
Łachman
Chyl
Według relacji Alfreda Siekaczyńskiego w Urzędowie przed wybuchem II wojny światowej mieszkało ok. 40 rodzin wyznania mojżeszowego o łącznej liczbie ok. 400 osób. Ta pokaźna liczba mieszkańców Urzędowa utrzymywała się w większości z handlu (prawie 60%), a w mniejszym stopniu z rzemiosła (ok. 40 %). Położenie rodzin żydowskich było ciężkie, gdyż handel, którym się zajmowali był głównie handlem drobnym. Prowadzili kilkanaście sklepów, które przynosiły niewielkie zyski.
Co robimy w ramach projektu
Chcemy poszukać informacji o życiu Żydów w tym mieście i okolicy od najdawniejszych czasów. Poznać ich liczebność, nazwiska, zajęcia, obyczaje. Pragniemy też odszukać materialne ślady ich pobytu na tym terenie. Posłużą nam w tym różnorodne źródła.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Dotarcie do ludzi, którzy znali Żydów urzędowskich. Mamy też nadzieję, że dotrzemy do Żydów, którzy przeżyli wojnę lub ich potomków.
Kto nam pomaga
Dyrekcja szkoły, samorząd gminny.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Jesteśmy dumni z tego, że w Urzędowie dobrze wyglądało współżycie nacji żydowskiej z Polakami.