home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009

CHORZÓW - Zespół Szkół Sportowych nr 1 linia

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupą młodzieży zainteresowaną kulturą i dziedzictwem żydowskim z Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.

Dlaczego realizujemy projekt

Spośród wielu konkursów historycznych odbywających się w tym roku wybraliśmy właśnie Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć". Poznanie kultury żydowskiej jest dla nas niezwykłym przeżyciem oraz wspaniałą przygodą połączoną z przyjemną edukacją.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Ludność naszego miasta stara się pamiętać o kulturze i dziedzictwie żydowskim. Już w XIX w. powstał w Chorzowie cmentarz żydowski, zlikwidowany w 1973  r. (zwłoki przeniesione na cmentarz w Bytomiu). Na miejscu cmentarza powstał Park pod Kasztanami. 25 listopada 2006 r. odbyło się tam uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego społeczność żydowską w Chorzowie. Starania o upamiętnienie Żydów, którzy żyli w naszym mieście, rozpoczęło w 1999 r. Stowarzyszenie Miłośnikow Chorzówa. Ideę budowy pomnika poparli sympatycy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (oddział w Katowicach). Roman Liczba (przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa w latach 1998-2003) w swojej książce pisze, iż cmentarz - kirkut powstał w roku 1862. Dzisiaj na pomniku widnieją słowa: "Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej Chorzowa - mieszkańcy miasta 2006".

Co robimy w ramach projektu

Odnalezienie miejsc w mieście związanych z żydowskim dziedzictwem, przeprowadzenie wśród mieszkańców miasta ankiety, przeprowadzenie na terenie szkoły Dni kultury Żydowskiej, tworzenie albumów, prezentacji komputerowych.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy szczególnie dumni z idei przeprowadzenia Dni Kultury Żydowskiej w naszej szkole. Wszyscy jesteśmy zaangażowani w realizację pomysłu, który będzie niezwyklym wydarzeniem w historii naszej szkoły. Jesteśmy również bardzo szcześliwi z faktu, że w naszej szkole tak liczna grupa młodzieży zapragnęła wziąć udział w tym programie.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy