"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
WROCŁAW - Gimnazjum nr 2 im. Józefa Mackiewicza
Kim jesteśmy
WROCŁAW - Gimnazjum nr 2 im.Józefa Mackiewicza
Dlaczego realizujemy projekt
Projekt jest ciekawym sposobem na rozwinięcie naszej znajomości kultury i historii żydowskiej na przestrzeni dziejów w Polsce i we Wrocławiu. Aktywne działania, jakie gwarantuje realizowanie projektu w ramach całego programu, daje szansę na skuteczniejszą edukację i wzmocnienie postawy tolerancji i wspólpracy z innymi kulturami.
Co robimy w ramach projektu
Planowane działania obejmują:
a/ indywidualne prace uczniów - wywiady i sondaże na temat wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego
b/ wewnątrzszkolny konkurs " Wrocławskie zabytki kultury żydowskiej"
c/wystawa fotografii zabytków żydowskich wykonanych indywidualnie przez uczniów
d/ konkurs piosenki i poezji żydowskiej
e/ włączenie w realizacji projektu szkolne koła zajęć pozalekcyjnych - teatr, klub europejski, zespół muzyczny,koło turystyczne f/ wycieczki do miejsc związanych z kulturą żydowską we Wrocławiu i okolicach
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
W listopadzie zorganizowaliśmy się w grupę roboczą - 12uczniów z klas pierwszych i trzecich. Dwukrotnie spotkalismy się na konferencji w celu zapoznania z ideą i zasadami uczestnictwa w programie "Przywróćmy Pamięć" na podstawie materiałów edukacyjnych otrzymanych z Fundacji. Kolejne spotkanie poświęciliśmy na dyskusję nad naszym własnym pomyslem na projekt w naszej szkole. Ostatecznie zdecydowaliśmy się przygotować i przeprowadzić akcję pt."Dzień historii i kultury żydowskiej" dla naszych kolegów i nauczycieli oraz rodziców i społeczności lokalnej/ w czasie szkolnej Majówki 2009/. Na najbliższym spotkaniu opracujemy szczegółowy harmonogram i podzielimy się zadaniami. Do współpracy zaprosiliśmy szkolny teatr "Metafora", który na przełomie lutego i marca przedstawi wieczornicę w oparciu o poezję pieśń i taniec żydowski. 22 listopada 7 uczestników naszego zespołu wzięło udział w szkoleniu na temat projektu w Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu. Aktualnie do 15 grudnia uczniowie klas trzecich naszego Gimnazjum przygotowują prace w formie folderów o historii i kulturze Żydów w Polsce od średniowiecza po wiek XX. Prace te będą prezentowane społeczności szkolnej podczas imprezy dnia kultury żydowskiej.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Udało się!!! 11 maja 2009 w naszej szkole zorganizowaliśmy wspaniały Dzień Kultury Żydowskiej
To było wspólne dzieło 12 uczniów ze Szkolnego Klubu Europejskiego i 15 dziewcząt ze szkolnego Teatru "Metafora". Od rana na korytarzach szkolnych rozbrzmiewały pieśni i melodie żydowskie, a klimatyczna dekoracja na pierwszym piętrze wzbudzała co najmiej niezwykłe poruszenie wśród uczniów. O to nam chodziło - zupełne zaskoczenie i ogromna dawka dobrej treści w nwizwykłej formie - wielkie, czarne tablice pełne interesujących materiałów "spadły" jak z nieba na uczniów i nauczycieli. To efekt piątkowego popołudnia w szkole do godz. 20:00. Pracowaliśmy jak w ukropie, ale zdążyliśmy to wszystko zmontować, na poniedziałek został montaż sceny i widowni w sali gimnastycznej, by o godz. 11:30 i 12:30 zaprezentować poszczególnym klasom autorskie przedstawienie pt. "Zamyślenia przy szabasowych świecach" i kolejna konsternacja - na scenie klimat z dnia żydowskiej rodziny, tańce i śpiewy opowiadające historię niezwykłego narodu oraz niezrozumiała i brutalna tragedia Holocaustu.
Na długiej przerwie nauka kroków tańca żydowskiego "Szeba" w wykonaniu aktorek "Metafory", a na pierwszym piętrze przygotowany quiz o kulturze żydowskiej ze słodką nagrodą - kawałek tradycyjnej macy z miodem i bakaliami własnoręcznie przygotowane przez Martynę i Justynę z III c.
A wieczorem jeszcze pokaz spektaklu dla rodziców i pełny aplauz mimo, że rodziców czekało jeszcze zebranie klasowe z wychowawcami klas.
To był piękny dzień i jesteśmy dumni, że wszelkie trudności organizacyjne dało sie nam pokonać. Na dokładkę wysyłamy kilka fotek z "klimatem" imprezy :))
Pozdrawiamy: Krzysztof Wójcicki i uczniowie GM 2.