home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009

BIAŁYSTOK - VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego linia

Kim jesteśmy

W roku szkolnym 2008/09 powiększyła się grupa osób uczestniczących w projekcie. W cotygodnioiwych spotkaniach uczestniczy 20 osób.

BIAŁYSTOK - VIII LO im. Króla Kazimierza Wielkiego

Dlaczego realizujemy projekt

Chcemy propagować hisotrię białostockich żydów. Ponadto pragniemy poznawać kulturę Narodu izraelskiego, co umożliwi kształtowanie postawy tolerancji wobec nasilającego się antysemityzmu wśród młodzieży.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Nie ma społeczności żydowskiej w Białymstoku. Mieszka jedynie przedstawicielka Warszawskiej Gminy Żydowskiej Pani Lucy Lisowska, z którą jesteśmy w ścisłym kontakcie.

Co robimy w ramach projektu

Kontynuacja kontaktów z osobami odznaczonymi orderem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, wydanie broszury propagującej postawę tolerancji i pamięci białostockich Żydów. Przygotowanie spektaklu o białostockim getcie. Poznawanie miejsc pamięci o białostockich Żydach. Poznawanie kultury żydowskiej.

Dnia 30 października 2008 r. w Książnicy Podlaskiej odbyła się promocja książki „Getto białostockie” dr Ewy Rogalewskiej wydanej przez IPN w Białymstoku. Autorka publikacji pracuje w Biurze Edukacji Publicznej białostockiego oddziału IPN. Wcześniej przez kilkanaście lat pracowała w oddziale Muzeum Podlaskiego w Tykocinie. Ewa Rogalewska przedstawiła w książce getto z trzech różnych perspektyw: ofiar, świadków i sprawców. Zebrała informacje z różnych źródeł m.in. z dziennika Mordechaja Tenenbauma- Tamaroffa, przywódcy powstania w getcie, sięgnęła też do akt procesu karnego "kata białostockiego getta" Fritza Gustawa Friedela. Publikacja zaprezentowała obszerny i rzetelnie opracowany materiał tragedii Holocaustu, który wydarzył się w naszym mieście.

Przed wojną w liczącym 107 tys. mieszkańców Białymstoku około 42 proc. stanowili Żydzi. Getto białostockie zostało wydzielone 26 lipca 1941 roku, a jego bramy zamknięto 1 sierpnia. Na dość małym obszarze w centrum miasta zamknięto w getcie ok. 50 tys. Żydów. Getto było otoczone wysokim drewnianym płotem. W dniach 5-12 lutego 1943 w czasie tzw. pierwszej likwidacji getta rozstrzelano 900 osób, 10 tys. wywieziono do obozów W listopadzie 1943 roku Niemcy schwytali ostatnich Żydów, którzy ukrywali się jeszcze w ruinach getta. Promocja książki była doskonałą okazją dla członków projektu „Przywróćmy pamięć” do poznania ciekawych faktów i interesujących ludzi badających historię naszego regionu.

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

21.01 - wykład dr Ewy Rogalewskiej pt. "Getto białostockie w relacjach świadków"

18.02 - premiera spektaklu pt. "Raport z zaświatów" wg. wspomnień Sary Nomberg napisany przez opiekuna projektu Grażynę Dawidowicz.

Wydanie broszury edukacyjnej o Zbigniewie Huzarskim, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.

Kto nam pomaga

OBEP Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska- Izrael

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Białostocki Teatr Lalek

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy