home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009

ŻYWIEC - I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika linia

Kim jesteśmy

ŻYWIEC - I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika

Dlaczego realizujemy projekt

Historia Żywca jest ściśle związana z dziejami narodu żydowskiego. Obecna dzielnica Zabłocie to dawna dzielnica żydowska - z własną synagogą( nie zachowała się) i ciągle istniejącym cmentarzem żydowskim. Udział w projekcie ma na celu zachowanie w pamięci kolejnych pokoleń związków Żywca z narodem żydowskim.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W Żywcu i jego okolicach zamieszkiwało wiele rodzin pochodzenia żydowskiego. Prowadzili oni m. in. karczmy. Dzieci żydowskie uczęszczały do naszej szkoły - zachowały się szkolne protokoły maturalne, arkusze ocen.

Co robimy w ramach projektu

Planujemy stworzenie kroniki poświęconej żydowskim mieszkańcom Żywiecczyzny (przypomnienie rodzin wyznania mojżeszowego). Postaramy się odszukać i sfotografować budynki pożydowskie. Chcemy przygotować prezentację multimedialną o cmentarzu żydowskim w Żywcu.Utrzymujemy listowny kontakt z panem Ernestem Blochem, który opuścił Polskę po wojnie i obecnie mieszka w Izraelu.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Chcemy zorganizować spotkanie z panem Jackiem Proszykiem - historykiem badającym historię bielskich Żydów. Chcemy również zorganizować w szkole promocję książki pana Janusza Kristały, dotyczącej dziejów Żydów na Żywiecczyżnie. Książka ma ukazać się w lipcu.

Kto nam pomaga

Wspiera nas Towarzystwo Naukowe Żywieckie. Artykuł uczennic naszej szkoły dotyczący cmentarza żydowskiego w Żywcu ukazał się w regionalnym czasopiśmie "Gronie".

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Udało się nam stworzyć prezentację, dotyczącą cmentarza żydowskiego. Utrzymujemy stały kontakt z panem Ernestem Blochem zamieszkałym w Izraelu. 
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy