"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009
SUWAŁKI - Młodzieżowy Dom Kultury
Strona www
http://www.mdksuwalki.cdniku.plKim jesteśmy
Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy działają w ramach Teatru Form Czarno-Białych Plama pod kierunkiem Mirosławy Krymskiej. Nasza grupa istnieje od 14 lat. Należy do niej młodzież w wieku gimnazjalnym i liecealnym. Jednak wielu członków po wyjeździe na studia bierze aktywnwy udział w projektach i akcjach organizowanych podczas dni wolnych od nauki, takich jak wakacje, ferie, przerwy świąteczne. Największym naszym wspólnym działaniem tzw. "starszej" i "młodszej" Plamy jest festiwal Suwalskie Teatr-Akcje organizowany w sierpniu od 2006 roku. W ramach tego projektu organizujemy happeningi, różne akcje parateatralne, zapraszamy teatry z całej Polski do współpracy (tworzenia wspólnie spektakli; wystawiania wlasnych aranżacji). Na zajęciach spotykamy się w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach.
Dlaczego realizujemy projekt
Suwałki są miejscem, gdzie się wychowaliśmy, dorastaliśmy, dojrzewaliśmy, kształtowaliśmy nasze charaktery i osobowości. Dlatego też chcielibyśmy poznać to miejsce dokładnie, jego historię, tradycję, kulturę oraz dziedzictwo i jak najwięcej z tego skorzystać. To, czego uda nam się dowiedzieć planujemy przekazać innym.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Bardzo niewielu Suwalczan wie, że przed II Wojną Światową społeczność żydowska stanowiła około połowę mieszkańców naszej miejscowości. Dwie różne narodowości i kultury żyły ze sobą w zgodze i tolerancji. Nam znany jest tylko jeden żyjący i mieszkający w Suwałkach człowiek pochodzenia żydowskiego. Na pewno jest ich więcej i bardzo byśmy chcieli stworzyć im warunki w społeczeństwie, żeby mogli śmiało i otwarcie przyznawać się do swoich przodków.
Co robimy w ramach projektu
Chcemy zebrać i zapoznać się z dostępnymi informacjami (dokumenty, książki, mapy, zachowane filmy dokumentalne, przekazy ustne) dotyczącymi życia suwalskiej społeczności żydowskiej. Planujemy, że zebrany materiał posłuży nam m.in. do przygotowania plenerowej akcji parateatralnnej na ul. Chłodnej w Suwałkach - życie codzienne wielokulturowej społeczności przedwojennych Suwałk oraz zrealizowania spektaklu teatralnego inspirowanego motywami żydowskimi. W przyszłości zaś chcemy nawiązać kontakt z amatorską grupą teatralną z Izraela w celu przygotowania wspólnego widowiska plenerowego.
Kto nam pomaga
Bardzo wiele organizacji i osób wspiera nas na róznych płaszczyznach w realizacji naszych celów:
- Mirosława Krymska, która jest inicjatorką całego przedsięwzięcia
- Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach udostępnia nam sale, rekwizyty i stroje
- Archiwum w Suwałkach pomaga odnaleźć pożądane informacje
- Profesorowie I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - Małgorzata Kap, Krzysztof Reszczyński dzielą się z nami swoją wiedzą na temat Żydów ogólnie i w naszej miejscowości
- Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"
- Biblioteka Publiczna w Suwałkach
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
W dzisiejszych czasach ludzie mało interesują się życiem społecznym i kulturalnym. Szczególnie niepokojące jest to u młodzieży, która potrafi całe dnie spędzać przed komputerem. Jesteśmy dumni z siebie, że w świadomy sposób kształtujemy swoje charaktery. Cieszymy się też, że poprzez nasze działanie dajemy im szansę kontaktu z teatrem, z alternatywnym sposobem postrzegania rzeczywistości i spędzania wolnego czasu.