home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2008-2009

BIŁGORAJ - ZSO-LO im.ONZ linia

Strona www

http://www.loonz.lbl.pl

Kim jesteśmy

ZSO-LO im.ONZ w Biłgoraju

Dlaczego realizujemy projekt

LO im. ONZ wielokrotnie uczestniczyło w różnorodnych projektach poświęconych zjawiskom wielokulturowości występujących na świecie oraz w naszym regionie( w tym już raz w programie "Przywróćmy Pamięć"). Ten projekt interesuje nas szczególnie ze względu na znaczny udział społeczności żydowskiej w budowaniu kultury Ziemi Biłgorajskiej przed II wojną światową.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W chwili obecnej wlaściwie nie możemy mówić o społeczności żydowskiej w powiecie biłgorajskim ponieważ w zasadzie wszyscy Żydzi zostali wymordowani w okresie IIwojny światowej. Przed wojną stanowili oni 10% ludności, z tego większość mieszkała w miasteczkach, niewielka część na wsiach. Większość Żydów była biedna. Biłgorajskie rodziny żydowskie Stefania Kwiecińska-mieszkanka Biłgoraja-wspominała w ten sposób"Żydzi biłgorajscy byli przemysłowcami, handlowcami, rzemieślnikami. Byli milionerami i nędzarzami.Do rodzin milionerów zaliczali się: Ebersfeldowie, Tajerowie, Kandlowie(...).Wielu z nich miało konta w bankach szwajcarskich i austriackich.(...). Ogół żydowski to była jednak biedota".

Co robimy w ramach projektu

1. Opieka nad cmentarzem żydowskim w Biłgoraju.

2. Współpraca z Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu.

3.Przygotowanie wystawy poświęconej wielokulturowemu dziedzictwu powiatu (ze szczególnym uwzględnieniem wkładu Żydów biłgorajskich).

4. Sesja poświęcona życiu i twórczości Isaaca Bashevisa Singera związanego z Biłgorajem.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W pażdzierniku 2008r. jedna z klas naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Muzeum-Miejscu Pamięci w Bełżcu.Uczestniczyliśmy również w konkursie organizowanym przez wspomniane Muzeum"Okupacja na Zamojszczyźnie". Uczennica Anna Rycyk zajęła I miejsce, a Angelika Tłuczek i Katarzyna Okoń- wyróznienia.Odbyło się także spotkanie z p. W. Dembowskim, który podzielił się wspomnieniami z lat swojej młodości kiedy to Biłgoraj zamieszkany był w znacznej części przez ludność żydowską.W styczniu 2009 r. przygotowaliśmy ekspozycję poświeconą wielokulturowości naszego regionu.21.05.2009 r. po raz kolejny odbyliśmy zajęcia edukacyjne w obozie zagłady w Bełżcu.01.06.2009 r. odbyły się w szkole warsztaty poświecone relacjom polsko-żydowskim. Prowadził je pracownik Forum Dialogu Międzynarodowego p. T. Borowy. 02.06.2009 r.odbyła się sesja naukowa poświęcona życiu i twórczości Isaaca Singera poprowadzona przez pracownika Muzeum Regionalnego W Biłgoraju p. dr D. Skakuj.W czasie sesji poruszono także sprawę relacji polsko-żydowskich na terenie powiatu biłgorajskiego w okresie dwudziestolecia miedzywojennego.

Kto nam pomaga

W realizacji Projektu liczymy na współpracę z UMCS w Lublinie oraz na wsparcie ze strony władz lokalnych.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Satysfakcję daje nam możliwość przybliżenia młodzieży LO im. ONZ mało znanej w naszym regionie( w tej chwili) bogatej kultury żydowskiej.Bardzo pomocna w tym działaniu jest twórczość Isaaca Bashevisa Singera, laureata Literackiej Nagrody Nobla, który w czasach dzieciństwa wielokrotnie mieszkał u swoich dziadków w Biłgoraju. Znaczna część jego utworów rozgrywa się na terenie naszego regionu.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy