home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010

Barcin - Gimnazjum nr 1 linia

Strona www

http://www.gimbar.internetdsl.pl

Kim jesteśmy

Jesteśmy uczniami Gimnazjum nr 1 w Barcinie! Wszyscy interesujemy się historią - zwłaszcza naszej "małej ojczyzny". Lubimy poszukiwać, odkrywać i analizować tajemnice przeszłości. Czynimy to w duchu szacunku i tolerancji dla przedstawicieli różnych kultur. Chętnie uczestniczymy w przedsięwzięciach o tematyce historycznej, dlatego pełni zapału włączyliśmy się w obchody "Roku Historii Najnowszej". Szczególnie dla nas ważne jest realizowanie projektu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć", w którym nasze gimnazjum uczestniczy po raz piąty, a my - jako uczniowie klas pierwszych - bierzemy w nim udział po raz pierwszy.

Dlaczego realizujemy projekt

Do udziału w projekcie zachęcił nas nauczyciel historii. Na pierwszym spotkaniu szkolnego kółka historycznego przedstawił nam cel projektu i tematykę  oraz rozdał ankiety, w których pisaliśmy nasze oczekiwania odnośnie realizacji projektu. Okazało się, że większość z nas chce poznać i zgłębić historię Żydów w Polsce od epoki średniowiecza do dziś, pozyskać informacje na temat kultury, obyczajów, żydowskiej tradycji i religii. Zapragnęliśmy odkryć miejsce społeczności żydowskiej w przeszłości Barcina. Od pierwszych zajęć wytrwale realizujemy wyznaczone cele.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem kalendarium, które z pewnością umieścimy na stronie projektu...

Co robimy w ramach projektu

Realizując projekt edukacyjny "Przywróćmy Pamięć" spotykamy się w każdą środę na zajęciach szkolnego kółka historycznego.Przedstawiamy kolejne efekty naszej pracy; referaty dotyczące dziejów Żydów w Polsce oraz ich kultury i tradycji, oglądamy albumy i zdjęcia, filmy związane z ich historią, recenzujemy książki o tematyce żydowskiej, które czytamy w wolnym czasie. Wyszukujemy materiały dotyczące przeszłości Barcina i ... działamy ;). Pomocne są nam materiały przesłane z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, do których nasz nauczyciel przygotował karty pracy i dzięki temu, pracując indywidualnie czy w zespole odkrywamy ciekawą kulturą, tradycję i religię żydowską. Przygotowujemy różne plakaty, gazetki tematyczne, a nawet prezentacje multimedialne... fotografujemy. Wszystko po to, by odkrywać historię w sposób twórczy i dynamiczny. Najbardziej zaciekawił nas judaizm i święta żydowskie, czemu poświęciliśmy najwięcej naszej uwagi i przygotowaliśmy gazetkę "Panorama świąt żydowskich", która zawisła w naszym gabinecie historycznym.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

W czerwcu planujemy pójść na cmentarz żydowski w Barcinie, by go uporządkować i zrobić dokumentację fotograficzną. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem kalendarium dziejów Żydów w naszej miejscowości oraz nad przygotowaniem prezentacji multimedialnej podsumowującej naszą działalność w bieżącym roku szkolnym. Chcemy zaprezentować ją przed społecznością szkolną na ostatnich zajęciach naszego kółka, a tym samym, przybliżyć naszym gościom istotę judaizmu i panoramę świąt żydowskich. Powiemy też o miejscu społeczności żydowskiej w przeszłości Barcina.

Kto nam pomaga

Nasze działania wspiera nasz nauczyciel historii oraz panie pracujące w naszej bibliotece szkolnej. Dzięki ich uprzejmości i pomocy znajdujemy potrzebne nam publikacje książkowe i artykuły oraz mamy możliwość korzystania z zasobów multimedialnych, które wykorzystujemy na każdym etapie naszej pracy.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Cieszymy się, że biorąc udział w projekcie "Przywróćmy Pamięć", możemy dowiedzieć się o tak wielu dotąd nieznanych i fascynujących momentach w historii, zwłaszcza naszej "małej ojczyzny". Poznanie nowej obrzędowości, kultury i religii jest dla nas wspaniałą przygodą, którą zamierzamy kontynuować.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy