home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010

Gorzów Wielkopolski - Zespół Szkół nr 13. Szkoła podstawowa nr 13 linia

Strona www

http://zs13gorzow.pl/SP13/index.htm

Kim jesteśmy

Zespół Szkół nr 13. Szkoła podstawowa nr 13.Koło regionalne, którego opiekunką jest nauczycielka historii- Alina Linkiewicz.

Dlaczego realizujemy projekt

Od 4 lat opiekujemy się kirkutem w  ramach projektu CEO w Warszawie- "Ślady przeszłości- uczniowie adoptują zabytki"W jego ramach współpracowaliśmy z Urzędem Miasta Gorzów, który pomagał nam sprzątać obiekt dostarczając worki na śmieci i je wywożąc. Od października 2008 cmentarz stał się spowrotem własnością gminy żydowskiej. Ale otrzymaliśmy zaproszenie od Fundacji Ochrony dziedzictwa Żydowskiego, abyśmy dalej opiekowali się zabytkiem, co robimy.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Żydzi żyli w Landsbergu przed II wojną światową. Mieli tutaj swoją synagogę, kirkut. Po nicy kryształowej wielu z nich musiało opuścić to miasto.......

Co robimy w ramach projektu

Pragniemy opiekować się kirkutem położonym w Gorzowie przy ul Gwiaździstej.Byłby to 6 rok opieki polegającej na uprzątaniu obiektu ze śmieci typu butelki, worki. Do działań zaprosiliśmy wolontariat niepełnosprawnych.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Relacja z wycieczki na kirkutJesteśmy uczennicami Szkoły Podstawowej nr 13 w Gorzowie Wlkp. Zapisałyśmy się na koło regionalne prowadzone przez naszą nauczycielkę historii- Aliną Linkiewicz, ponieważ tematyka wydawała nam się ciekawa.

W dniu 26 października 2009 r udaliśmy się grupą na gorzowski kirkut. Pani poinformowała nas o akcji dla uczniów chętnych szkół. Podróż zatłoczonym autobusem i tramwajem nie była zbyt atrakcyjna, ale jak dotarliśmy na miejsce już zapomnieliśmy o kłopotach.

Każdy z nas zaopatrzony był w worek na śmieci, kamień i znicz. Na początku zaczęliśmy porządki, uwinęliśmy się z tym w pół godziny. Potem sfotografowaliśmy ciekawsze nagrobki. Następnie każde z nas wybrało macewę i położyliśmy na niej kamień. Wiemy, żę w ten sposób Żydzi czczą pamięć zmarłych. Przy niektórych grobach zapaliliśmy znicze. Naszą akcję obserwował jeden pan z osiedla i mówił, że bardzo mu się nasze działanie podoba.

Ta wycieczka pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia. Nie tylko ze względu na odmienność tego cmentarza, ciszę i urodę kasztanowców. Chcielibyśmy jeszcze tam wrócić.

Kto nam pomaga

Wolontariat niepełnosprawnych w Gorzowie- "Człowiek w potrzebie". Ustalamy harmonogram prac na cmentarzu. Nasza szkoła chodzi tam jesienią, a wolontariat wiosną.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Powód do dumy mamy taki, że od 5 lat nasza szkoła opiekuje się obiektem. jest zabytkowy i wyjątkowy. Rozpropagowaliśmy poprzez nasze działania wśród mieszkańców naszego miasta, że takie miejsce u nas istnieje. Przedtem było troszeczkę zapomniane.........
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy