home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010

Lublin - VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej linia

Strona www

http://www.lo8.lublin.pl

Kim jesteśmy

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Jesteśmy uczniami klasy drugiej o profilu matematyczno- informatycznym. W klasie jest nas 31 osób. Dominuje część męska, jako, że jest w większości. Koleżanki są bardzo miłe i sympatyczne i co najważniejsze, dzielnie znoszą nasze, nieraz uciążliwe towarzystwo. 

Dlaczego realizujemy projekt

W ubiegłym roku szkolnym, kiedy byliśmy w klasie pierwszej, polonistka nasza, pani Teresa Rybicka zaprosiła nas na spotkanie z panem Tomaszem Blattem. Po raz pierwszy z jego ust dowiedzieliśmy się o obozie smierci w Sobiborze i bohaterskim powstaniu. Ogromne wrażenie wywarła na nas szalenie dramatyczna historia życia pana Blatta. Można powiedzieć, że był to moment przełomowy w naszej świadomości. Teraz pragniemy bliżej poznać historię naszego miasta i ludzi, którzy ją tworzyli. A byli to przecież obok Polaków i Żydzi. 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Lublin jest miastem szczególnym. Charakteryzuje go niepowtarzalny klimat, podkreślany przez ludzi kultury. Ciągle coś się ciekawego dzieje. Niewątpliwie na koloryt Lublina duży wpływ wywarł Teatr NN. To z tej instytucji wychodzi bardzo dużo pomysłów i inicjatyw. Dzięki ludzim związanym z Teatrem NN zaczęło się zdecydowanie więcej mówić o wielokulturowości Lublina. Naraz okazało się, ze nasze miasto przed wojną było zupełnie inną aglomeracją. W zasadzie w obrębie granic koziego grodu było miasto polskie i miasto zydowskie. Brama Grodzka była miejscem granicznym. Zrodziły się pytania, co się stało z 40 tyś. ludzi narodowości żydowskiej, mieszkającej do 1940 roku w Lublinie? Odpowiedzi na pytania, stanowią początek historii o Holokauście.

Co robimy w ramach projektu

Naszym celem jest poznanie historii naszego miasta i przywołanie jego wielokulturowości ze szczególnym uwzględnieniem roli społeczności żydowskiej i jej wkładu w rozwój Lublina.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Pierwszy etap naszej pracy będzie związany z panem Tomaszem Blattem. Podążając śladami biografii tego człowieka, poznajemy tragizm narodu żydowskiego w okresie drugiej wojny swiatowej. Nie da się uniknąć tematyki Holokaustu, zresztą nie można tego czynić. Musimy, jak mówił Stefan Żeromski, "wciąż rozdrapywać rany, aby nie zabliźniły sie błoną podłości." Obecnie pan Tomasz Blatt występuje jako oskarżyciel posiłkowy w procesie Johna Demianiuka, któremu niemiecka prokuratura zarzuca współudział w wymordowaniu w Sobiborze ok. 28 tyś. Żydów. Będzie to ostatni wielki proces o zbrodnie II wojny światowej. Będziemy bacznymi  obserwatorami toczącego się procesu.

                  Kolejny etap naszej pracy będzie polegał na dokładnym zapoznaniu się z pierwszym wydaniem tomiku poezji Franciszki Arsztajnowej i Józefa Czechowicza pt. '  Stare kamienie" Wtęp do tego tomiku napisał Ludwik Zalewski, długoletni dyrektor naszej szkoły. Będziemy opowiadać o dawnym Lublinie strofami wierszy. Swoje występy planujemy w różnych punktach miastach(Zlota 2 - kamienica Arsztajnów, dziedziniec Muzeum na Zamku, plac przed centrum handlowym Plaza). Całość zostanie nagrana, materiał będzie zamieszczony na stronie internetowej.

Kto nam pomaga

pracujemy pod kierunkiem naszej polonistki, pani Teresy Rybickiej

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni z tego, że mieszkamy w Lublinie, w pięknym mieście o bogatej historii i wspaniale zachowanych zabytkach przeszłości. W naszym grodzie dardzo prężnie rozwija się zycie kulturalne. Cieszymy się, że jesteśmy młodzi i mamy wrażenie, ze do nas świat należy...
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Ochronka lubelska  
  Franciszka Arnsztajnowa  
  Z procesu Demianiuka  
  Życie po Sobiborze - Toivi Blatt  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy