home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010

Biłgoraj - Zespół Szkół Ogólnokształcących - Liceum Ogólnokształcace im. ONZ linia

Strona www

http://loonz.lbl.pl/

Kim jesteśmy

Biłgoraj, ZSO-LO im. ONZ

Dlaczego realizujemy projekt

Bierzemy udział w kolejnej już edycji Programu "Przywróćmy pamięć". Naszym celem jest w dalszym ciągu przybliżanie młodzieży  wielokulturowego dziedzictwa naszego regionu, włączenie się w lokalne działania mające na celu przywrócenie pamięci o Żydach tworzących specyficzny klulturowy klimat Biłgoraja w dwudziestoleciu międzywojennym.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W obecnej chwili w Biłgorju w zasadzie nie mieszkają już Żydzi. Przed II wojną światową na około 8000 mieszkańcow, Żydzi stanowili ok.5000. Niestety większość z nich została zamordowana przez hitlerowców, nieliczni, którzy ocaleli rozproszyli się po całym świecie.

Co robimy w ramach projektu

1.Udział w V "Dniach Singera" 2.Współpraca z UMCS w Lublinie, Forum Dialogu Między Narodami, Muzeum Regionalnym w Biłgoraju. 3.Współpraca z Muzeum-Miejsce Pamięci w Bełżcu i Muzeum na Majdanku. 4.Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

1) 11.09.2009r.- nasza szkoła brała udział w V Dniach Singera. W ramach obchodów braliśmy udział w sesji naukowej zorganozowanej przez UMCS i Biłgorajskie Towarzystwo Kulturalne im. I.B. Singera. Tematyka konferencji naukowych: "Zagłada Żydów w Biłgoraju i na Lubelszczyźnie", "Prezentacja Księgi Pamięci Żydów Biłgorajskich".

2) 24.09.2009r., 16.10.2009r., 19.10.2009r.-odbyły się w  LO im. ONZ  trzydniowe warsztaty zorganizowane przy współpracy z  Forum Dialogu Między Narodami poświęcone historii żydowskiego Biłgoraja przed II wojną światową.

3) 2.10.2009r.-wyjazd kl.I J pod opieką p. D. Kleban do Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku- celem było przybliżenie młodzieży  problematyki Holocaustu oraz pacyfikacji Zamojszczyzny.

4) 8.10.2009r.- przed kolejną rocznicą pogromu Żydów biłgorajskich, kl. II D pod opieką p. A. Dzido posprzątała cmentarz żydowski w Biłgoraju.

5) 9.10.2009r.-zajęcia edukacyjne klasy I H pod opieką p. T. Czaporowskiej w Muzeum- Miejsce Pamięci w Bełżcu.

6) Od początku roku szkolnego 2009/2010 młodzież LO im. ONZ uczestniczy w projekcie przygotowanym przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami- "Szkoła Dialogu". W październiku odbyły się warsztaty zorganizowane przy współpracy z Forum. Na zakończenie podsumowano warsztaty, które dzięki zdobytej wiedzy na temat kultury żydowskiej, pomogły młodzieży zrealizować w ramach projektu film. Przygotowując film uczniowie dotarli do zdjęć Biłgoraja z pierwszych dni po bombardowaniu we wrześniu 1939 roku- w tym zdjęć zrujnowanego kompleksu synagogalnego, których bez skutku szukali w profesjonalnej literaturze i internecie.Młodzi ludzie szczegółowo odtworzyli przedwojenny Biłgoraj i jego najistotniejsze punkty związane z żydowską historią miasta. W filmie wykorzystano wspomnienia najstarszej mieszkanki Biłgoraja o tym jak toczyło się codzienne życie w sztetlu. Podsumowanie Projektu odbyło się 14 stycznia 2010 roku w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. LO im. ONZ reprezentowała ośmioosobowa delegacja uczniów. Na galę przybyli m.in. ambasador Izraela Zvi Rav-Ner oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Młodzież z naszej szkoły usłyszała dużo słów uznania, zrealizowany film zyskał bardzo wysoką ocenę. Na koniec wręczono dyplomy, a LO im. ONZ otrzymało tytuł "Szkoły Dialogu".

7) 13 maja 2010 r. klasa I J pod opieką p. D. Kleban brała udział w kolejnych zajęciach edukacyjnych w Muzeum-Miejsce Pamięci w Bełżcu. Tematem zajęć było powstanie i funkcjonowanie obozu zagłady w Bełżcu.

8) 01.06.2010 r. w LO im. ONZ odbyło się podsumowanie pracy nad Projektem "Przywróćmy pamięć".

 

 

Kto nam pomaga

W tej chwili możemy liczyć na współpracę z Muzeum- Miejsce Pamięci w Bełżcu, Forum Dialogu Między Narodami oraz z  Muzeum Regionalnym w Biłgoraju. 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

W czasie obchodów Dni Singera została odsłonięta w Biłgoraju "Ławeczka Singera"- jest to pierwszy na świecie pomnik poświęcony temu wybitnemu pisarzowi. Został także wmurowany kamień węgielny pod budowę Synagogi, domu Singera i Muzeum.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy