home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010

Witkowo - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. D.Chłapowskiego linia

Strona www

http://http//zspwitkowo.cba.pl

Kim jesteśmy

 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. D. Chłapowskiego w Witkowie , woj.wielkopolskie.

Szkolny koordynator projektu "Pamiętajmy o przeszłości" w roku szkolnym 2009/2010 

Magdalena Błaszak i Justyna Nowakowska.

Dlaczego realizujemy projekt

1. Chcemy budować tożsamość poprzez dialog z przeszłością.

2. Chcemy zainteresować społeczność szkolną dziedzictwem narodu żydowskiego poprzez prezentowanie elementów poezji, muzyki, tańca i kuchni żydowskiej.

3. Chcemy pamiętać o przeszłości.

4. Chcemy ocalić pamięć o "żydowskich sąsiadach", którzy kiedyś zamieszkiwali witkowską ziemię.

5. Chcemy kształtować postawy wyrażające szacunek i gotowość do dialogu z Żydami (uczymy tolerancji wobec Żydów i wyznawców judaizmu; kształtujemy postawę szacunku i poczucia braterstwa wobec Żydów wynikającą ze wspólnego dziedzictwa wiary).

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

  Do tej pory udało nam się pozyskać jedynie informacje dotyczące cmentarza żydowskiego w Witkowie. Cmentarz ten powstał w XIX wieku i znajdował się przy ul.Sportowej. W roku 1940 cmentarz żydowski został zniszczony przez hitlerowców.Obecnie brak jakichkolwiek śladów po tej nekropolii.

Co robimy w ramach projektu

1. Realizacja tematów dotyczących kwestii żydowskiej (historia, język, kultura, literatura, muzyka i kuchnia).

2. Budowanie tożsamości poprzez dialog z przeszłością.

3.Wystawa zorganizowana dzięki Ambasadzie Izraela w Warszawie.

4. Zbieranie zdjęć.

5. Projekcja filmu "Życie jest piękne".

6. Kompletowanie dokumentacji dotyczącej Żydów zamieszkałych w regionie.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

1.Nawiązaliśmy kontakt z Ambasadą Izraela w Warszawie.Dzięki tej współpracy otrzymaliśmy od Ambasady ciekawe materiały (gazetki, flagi, plakaty, mapy), które z pewnością wzbogacą przedsięwzięcia podejmowane  w ramach projektu.Ambasada Izraela zaoferowała wypożyczenie naszej szkole wystawy "Krajobrazy Izraela i Ściana Płaczu".

Kto nam pomaga

 Ogromne wsparcie w podejmowanych działaniach otrzymujemy od Pani dyr. Joanny Czekała,która aprobuje nasze pomysły i wspiera szkolne inicjatywy historyczne .Jesteśmy bardzo dumni z kontaktu      z Ambasadą Izraela, dzięki której uda się nam przygotować Dzień Żydowski podczas ,którego społeczność szkolna i zaproszeni goście będą mogli obejrzeć wystawę "Krajobrazy Izraela i Ściana Płaczu".

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

  1.Jesteśmy dumni z nawiązania kontaktu z Ambasadą Izraela  w Warszawie. Dzięki tej współpracy w naszej szkole odbędzie się bardzo interesująca wystawa fotograficzna.

2.  18.II.2010 r.zaprosiliśmy do naszej szkoły Panią Agnieszkę Kargol z FODŻ, która podczas spotkania z młodzieżą przedstawiła  historię Izraela i  opowiedziała o religii, zwyczajach, kulturze i kalendarzu żydowskim.Na zakończenie wykładu młodzież zadawała pytania dotyczące współczesnego Izraela.

3. W dniu 5 marca 2010 r.podczas wycieczki do Warszawy mieliśmy możliwość spotkać się z p.Agnieszką Kargol w synagodze żydowskiej w Warszawie.Podczas spotkania koordynator programu "Przywróćmy pamięć"oprowadziła nas po synagodze oraz odpowiadała na dociekliwe pytania młodzieży.W trakcie spotkania został poruszony temat wymiany  pomiędzy młodzieżą polską a żydowską w ramach programu Haverim-Przyjaciele.Kilka zdjęć z tego wydarzenia umieszczamy na naszej stronie.

 4. 17 marca 2010 r. Pani dyr.Joanna Czekała uroczyście otworzyła wystawę "Ściana Płaczu " i "Krajobrazy Izraela".Wystawy zostały wypożyczone szkole przez Ambasadę Izraela w Warszawie.Bardzo cieszymy się,że udało się zrealizować to przedsięwzięcie.Bardzo dziękujemy Ambasadzie Izraela i Panu Mateuszowi Pigoniowi, który koordynował te działania.Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym będziemy mogli przedstawić społeczności szkolnej i mieszkańcom Witkowa kolejne ekspozycje.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy