home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010

Kalisz - Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów linia

Strona www

http://www.gim3.kalisz.pl

Kim jesteśmy

Kalisz - Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów

Dlaczego realizujemy projekt

Zainteresowaliśmy się przedwojenną historią naszej szkoły, która kształciła dzieci zarówno polskie jak i żydowskie. Pragnąc upamiętnić ten fakt szukaliśmy ludzi związanych z jej historią,  odnaleźliśmy postać rabina Ezechiela Lipszyca, którego grób jest zniszczony, zaniedbany i troszkę zapomniany przez kaliszan. By przywrócić pamięć o kaliskim rabinie postanowiliśmy upamiętnić  postać rabina a także zaopiekować się miejscem, w którym spoczywa.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Społeczność Żydowska istniała w Kaliszu już w II połowie XIIw.Jednym z ważniejszych wydarzeń w dziedzinie początków żydowskiego osadnictwa w Polsce było nadanie w 1264r. przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego przywileju immunitetowego, określającego w punktach kwestie dla Żydów szczególnie istotne. Książę kaliski zagwarantował Żydom przywileje i warunki spokojnego życia. Statut był szczególnym dokumentem, który zapewniał pełne bezpieczeństwo starozakonnym, ich społecznościom i majątkom.

Po wojnie w Kaliszu zarejestrowało się  2225 osób. Do początku lat pięćdziesiątych pozostało w mieście około 100 Żydów, którzy i tak opuścili nasze miasto.

Co robimy w ramach projektu

Pragniemy zaadoptować grób Rabina Ezechiela Lipszyca (związanego z naszą szkołą)znajdujący się na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu. Do naszych czasów szczęśliwie zachował się ohel rabina, przy którym przyjeżdżający do Kalisza Żydzi modlą się i zostawiają swoje prośby, razem z małymi kamyczkami. Grób rabina jest zaniedbany, zniszczony brak na nim kopuły. Pragniemy zaadoptować grób, odrestaurować go jeśli będzie to możliwe, a w przyszłości zająć się innymi zapomnianymi grobami znajdującymi się na tym cmentarzu.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Planujemy adopcję grobu,ufundowanie tablicy pamiątkowej w j. jidisz i polskim, odrestaurowanie grobu, poznanie wielokulturowej historii Kalisza, wizytę we wrocławskiej synagodze a także zwiedzenie tamtejszych cmentarzy. Planujemy konkurs fotograficzny pt. "Miejsca związane ze społecznością żydowską w Kaliszu dawniej i dziś."

Kto nam pomaga

Nasz ekspert - przedstawicielka Wyznaniowej Gminy Zydowskiej z Wrocławia - opiekun cmentarza w Kaliszu, FŻP, CEO,sojusznicy - pracownicy Archiwum  

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Dumni to może za duże słowo jak na razie ale udało nam się zdobyc kilka ważnych informacji dot. naszego rabina.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy