home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Goleszów, Gimnazjum linia

Strona www

http://www.gimgol.republika.pl

Kim jesteśmy

Goleszów, Gimnazjum Goleszów to gmina wiejska na Śląsku Cieszyńskim. Do naszego gimnazjum uczęszcza prawie trzystu uczniów. Po raz czwarty uczestniczymy w projekcie \"Przywróćmy Pamięć\".

Dlaczego realizujemy projekt

W Goleszowie od 1942 roku istniał podobóz KL Auschwitz - Golleschau. Warto upamiętnić ten tragiczny epizod i przekazywać młodemu pokoleniu, ale także dorosłym mieszkańcom gminy, wiadomości o losie więźniów, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy ciężko pracowali, żyli w strasznych warunkach i ginęli w goleszowskim podobozie.Szukamy też śladów po przedwojennych mieszkańcach wsi pochodzenia żydowskiego.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Obecnie na terenie Goleszowa nie ma społeczności żydowskiej. Działa natomiast Izba Oświęcimska, poprzez którą przekazywana jest historia podobozu KL Auschwitz - Golleschau.

Co robimy w ramach projektu

Utrwalenie pamięci o goleszowskim podobozie KL Auschwitz - Golleschau i malowidłach więźnia J. Bartischan - Balazs. Przygotowanie ekspozycji na temat Jeana Bartischan - Balazs i jego dzieł, także powojennych. Dzięki nawiazaniu kontaktu z córką artysty panią Claudie Bartischan - Balazs posiadamy materiały źródłowe. Opracowanie i upowszechnienie wiedzy o losach tego artysty to nasz cel. W lokalnej prasie zamieściliśmy artykuł "A jednak przeżył wojnę..." i zamierzamy napisać kolejny na temat losów Jeana Bartischan - Balazs po powrocie z obozu. Poznaliśmy je dzięki informacjom córki. Zajęcia na temat kultury żydowskiej i wartości jaką jest tolerancja. Współpraca ze środowiskiem lokalnym.Przekazaliśmy informacje biograficzne na temat goleszowskich Żydów po "Martyrologium Ziemi Cieszyńskiej"- niestety autor pracy wykorzystał je nieprecyzyjnie i błędnie wpisano niektóre fakty.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Jesteśmy w trakcie opracowania materiałów dostarczonych przez córkę Jeana Bartischan - Balazs (tłumaczenie z języka francuskiego). Posiadamy listy pisane przez artystę po powrocie do Francji oraz fotokopie jego dzieł. Przeprowadzimy konkurs na logo Izby Oświęcimskiej.

Kto nam pomaga

Pomocą służy nam pan Paweł Stanieczek, kustosz Izby Oświęcimskiej oraz zaprzyjaźnieni nauczyciele języka francuskiego.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Udało nam się, dzięki udziałowi w projekcie i umieszczeniu na stronie internetowej informacji o J. Bartischan i jego malowidłach, nawiązać kontakt z krewnymi byłego więźnia, o którym do tej pory było wiadomo tylko, że przebywał w KL Golleschau od kwietnia 1944 roku i pozostawił po sobie trwały ślad w postaci malowideł na ścianach dawnej cementowni oraz portretu więźnia. Teraz wiemy, że Jean Bartischan - Balazs, bo tak brzmi pełne nazwisko artysty, pochodził z rodziny węgierskich Żydów, urodzil się w Rumunii i do Francji przyjechał, żeby zdobyć wykształcenie w Akademii Sztuk Pięknych.

Sprawiliśmy wiele radości córce i wnuczkom J. Bartischan - Balazs przekazując  informacje o wojennych losach ich ojca i dziadka. Dzięki współpracy zdobyliśmy cenne wiadomości i pamiątki, a córka wertując rodzinne zasoby zbliżyła się do ojca, którego nie zdążyła poznać - urodziła się już po śmierci J. Bartischan - Balazs. Być może uda nam się zaprosić  do Goleszowa panią Claudie, żeby razem powędrować śladami naszego bohatera, jej ojca. 

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy