home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Byczyna, Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych linia

Strona www

http://www.zs.byczyna.info

Kim jesteśmy

Byczyna, Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych

Co robimy w ramach projektu

W ramach projektu planujemy:
- opiekę nad cmentarzem żydowskim
- przeprowadzenie dodatkowych zajęć dydaktycznych poświęconych historii i kulturze narodu żydowskiego
- wycieczki do muzeów, synagog i innych miejsc związanych z tematem
-spotkania z ciekawymi osobami

- rozwijamy zainteresowanie młodzieży innymi kulturami, religiami

- uczymy poszanowania i tolerancji do innych ludzi

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

1. W czasie wakacji został roztrzygnięty konkurs ogłoszony przez kancelarię prazydenta RP "Dziedzictwo kulturowe Żydów w moim mieście. Różnorodność, pamięć, przyszłość", gdzie nasze uczennice Patrycja Kornicka i Angelika Nita zajęły III miejsce w kraju, w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Pragi.

2. 23 września po raz kolejny udalismy się na cmentarz żydowski, aby jak co roku zabrać się za generalne porządki. Pracy nam nie brakowało jednakporadziliśmy sobie doskonale, już planujemy kolejne wyjście.

 

 W dniu 27.01.2011 w Publicznym Gimnazjum w Byczynie odbył się seans filmowy poświęcony 66-tej rocznicy wyzwolenia obozu zagłady w Oświęcimiu, na którym były wyświetlany film „Portrecista”. Przed projekcją filmu odbyła się krótka pogadanka na temat powstania obozu i dokonanych tam mordów na niewinnych ludziach. Udział w tej szkolnej akcji pamięci wzięły klasy III A i III C.  Wprowadzeniem do tego dnia pamięci było przygotowanie ściennej gazetki, przez klasę III E, zawarto w niej informacje na temat historii obozu zagłady w Oświęcimiu .

W dniu 10.02 2011 odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Żydowskiej. Klasy I C i III A przygotowały wypieki według przepisów kuchni żydowskiej, które sprzedawały na szkolnym kiermaszu, zainteresowanie było ogromne. Przygotowaliśmy również tablice informacyjne dotyczące pojęć związanych z kulturą. Impreza była przygotowana na cały dzień, ponieważ wieczorem odbyła się wywiadówka, na której rodzice mogli zapoznać się z tym co robi młodzież po lekcjach. Przez cały dzień z głośników płynęła muzyka żydowska, która była inspiracją do tańca dla niektórych uczniów, wyświetlano prezentację multimedialną  kręcono film na temat tego wydarzenia, który będzie umieszczony na stronach szkoły

W naszej szkole uczciliśmy również 68 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Została przygotowana cykliczna gazetka informacyjna na ten temat i odbyły się również inne akcje. Obchody zostały rozłożone na 2 dni . 18 kwietnia klasy II e i Id oglądały film "Cena życia " o ludziach pomagającym Żydom , natomiast klasa II b obejrzała film "Łyżeczka życia " o Irenie Sendlerowej. W dniu 19 kwietnia klasy III e i I b czytały komiks "Pojednanie" przygotowany przez Fundację Anny Frank. Po każdym z filmów jak również po komiksie odbyły się krótkie dyskusje na temat prześladowania innych narodów.   

Kto nam pomaga

Dyrekcja szkoły, Urząd Miejski w Byczynie, rodzice i różnego rodzaju fundacje

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Najbardziej jesteśmy dumni z III miejsca w kraju na ogólnopolskim konkursie oraz z tego, że nasza praca jest doceniana przez różne osoby i  fundacje pozarządowe.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy