Byczyna, Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych
Co robimy w ramach projektu
W ramach projektu planujemy: - opiekę nad cmentarzem żydowskim - przeprowadzenie dodatkowych zajęć dydaktycznych poświęconych historii i kulturze narodu żydowskiego - wycieczki do muzeów, synagog i innych miejsc związanych z tematem -spotkania z ciekawymi osobami
- rozwijamy zainteresowanie młodzieży innymi kulturami, religiami
- uczymy poszanowania i tolerancji do innych ludzi
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
1. W czasie wakacji został roztrzygnięty konkurs ogłoszony przez kancelarię prazydenta RP "Dziedzictwo kulturowe Żydów w moim mieście. Różnorodność, pamięć, przyszłość", gdzie nasze uczennice Patrycja Kornicka i Angelika Nita zajęły III miejsce w kraju, w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Pragi.
2. 23 września po raz kolejny udalismy się na cmentarz żydowski, aby jak co roku zabrać się za generalne porządki. Pracy nam nie brakowało jednakporadziliśmy sobie doskonale, już planujemy kolejne wyjście.
W dniu 27.01.2011 w Publicznym Gimnazjum w Byczynie odbył się seans filmowy poświęcony 66-tej rocznicy wyzwolenia obozu zagłady w Oświęcimiu, na którym były wyświetlany film „Portrecista”. Przed projekcją filmu odbyła się krótka pogadanka na temat powstania obozu i dokonanych tam mordów na niewinnych ludziach. Udział w tej szkolnej akcji pamięci wzięły klasy III A i III C.Wprowadzeniem do tego dnia pamięci było przygotowanie ściennej gazetki, przez klasę III E, zawarto w niej informacje na temat historii obozu zagłady w Oświęcimiu .
W dniu 10.02 2011 odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Żydowskiej. Klasy I C i III A przygotowały wypieki według przepisów kuchni żydowskiej, które sprzedawały na szkolnym kiermaszu, zainteresowanie było ogromne. Przygotowaliśmy również tablice informacyjne dotyczące pojęć związanych z kulturą. Impreza była przygotowana na cały dzień, ponieważ wieczorem odbyła się wywiadówka, na której rodzice mogli zapoznać się z tym co robi młodzież po lekcjach. Przez cały dzień z głośników płynęła muzyka żydowska, która była inspiracją do tańca dla niektórych uczniów, wyświetlano prezentację multimedialną kręcono film na temat tego wydarzenia, który będzie umieszczony na stronach szkoły
W naszej szkole uczciliśmy również 68 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Została przygotowana cykliczna gazetka informacyjna na ten temat i odbyły się również inne akcje. Obchody zostały rozłożone na 2 dni . 18 kwietnia klasy II e i Id oglądały film "Cena życia " o ludziach pomagającym Żydom , natomiast klasa II b obejrzała film "Łyżeczka życia " o Irenie Sendlerowej. W dniu 19 kwietnia klasy III e i I b czytały komiks "Pojednanie" przygotowany przez Fundację Anny Frank. Po każdym z filmów jak również po komiksie odbyły się krótkie dyskusje na temat prześladowania innych narodów.
Kto nam pomaga
Dyrekcja szkoły, Urząd Miejski w Byczynie, rodzice i różnego rodzaju fundacje
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Najbardziej jesteśmy dumni z III miejsca w kraju na ogólnopolskim konkursie oraz z tego, że nasza praca jest doceniana przez różne osoby i fundacje pozarządowe.