home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Bielsk Podlaski, Zespół Szkół Nr 1 im. J.K. Piłsudskiego linia

Strona www

http://zs1bielsk.ehost.pl/

Kim jesteśmy

Bielsk Podlaski, Zespół Szkół Nr 1 im. J.K. Piłsudskiego

Uczniowie klasy I Liceum Profilowanego oraz IV Technikum Mechanicznego

Dlaczego realizujemy projekt

  Bielsk Podlaski przed  II wojną światową był miastem w połowie zamieszkiwanym przez Żydów. Dzisiaj znaczna część mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego faktu. Chcielibyśmy przypomnieć o tak ważnej części historii naszego miasta jak dzieje kultury żydowskiej w Bielsku oraz okolicach.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

 
 
Żydzi pojawili się w Bielsku w XV wieku. W 1487 r. król Kazimierz Jagiellończyk oddał w dzierżawę myto na komorze celnej w Bielsku Żydom z Łucka. W 1542 r. stwierdzono w mieście istnienie gminy żydowskiej. Znaczna ilość Żydów napływa do Bielska w XVIIIw. W 1847 r. Bielski Okręg Bóżniczy liczył 298 Żydów. W 1861 r. mieszkało w mieście 1256 starozakonnych i istniały 3 domy modlitwy. W 1897 r. miasto Bielsk Podlaski liczyło 7464 mieszkańców w tym wyznawców religii mojżeszowej było 4097 (55%).
W okresie 1939-1941 przebywało w Bielsku Podlaskim około 6-7 tysięcy Żydów. Obok synagogi „Sza’rej Zion Beth Midrasz” znajdowała się jesziwa oraz dom sierot.  Ostatnim bielskim rabinem był Mosze Aron Bendas.
W tym roku została postawiona tablica upamiętniająca bielszczan pochodzenia żydowskiego.

Co robimy w ramach projektu

  Poznawanie kultury żydowskiej obecnej niegdyś na terenie Bielska i okolic. Dokumentowanie relacji świadków z II wojny światowej na temat losów ludności pochodzenia żydowskiego mieszkających w Bielsku i okolicach. Przygotowanie cyklu zajęć na temat świąt i obrzędów żydowskich. Zorganizowanie wycieczki do Tykocina i Orli.

  18 stycznia 2011 roku uczestnicy projektu zwiedzili Wielką Synagogę w Tykocinie. Synagoga została zbudowana w 1642 roku i jest drugą co do wielkości  synagogą w Polsce.  Młodzież zapoznała się z historią Wielkiej Synagogi, obejrzała prezentowane w sali modlitewnej zabytkowe zwoje Tory, tałesy, menory oraz pozostałe eksponaty. W Muzeum znajduje się bardzo bogata ekspozycja judaiców oraz przedmiotów związanych z kulturą żydowską.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Jesteśmy w trakcie gromadzenia wywiadów z osobami, które podczas II wojny  światowej ukrywały Żydów w Brańsku. Opracowane materiały zostaną opublikowane na naszej stronie w najbliższym czasie.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 




   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy