home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Sobków, Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II linia

Strona www

http://www.gimnazjumsobkow.edupage.org

Kim jesteśmy

Sobków, Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II

Co robimy w ramach projektu

PODSUMOWANIE PROJEKTU„PRZYWRÓCMY PAMIĘĆ”„Polacy i Żydzi - przenikanie kultur”.  

Od 7 lat zajmujemy się projektami związanymi z tematyką żydowską naszego regionu organizowanymi przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Problematyka ta, jak co roku spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Również w tym roku szkolnym zgłosiliśmy swój udział do następnej edycji programu „Przywróćmy Pamięć”. Zajęliśmy się następującym tematem: „Polacy i Żydzi - przenikanie kultur”.

Uczniowie po raz kolejny zgłębili tajniki sztuki i kultury żydowskiej. Cotygodniowe spotkania pod kierunkiem p. Renaty Blicharskiej - nauczycielki historii i p. Doroty Gryń – nauczycielki języka polskiego sprawiły, że młodzież podzielona na 4 grupy systematycznie przygotowywała materiały.

Grupa I – uczniowie klasy 1a: Dawid Banaszek, Julia Miernik, Mateusz Osowski, Konrad Polcyn, Mateusz Smolarz, Maciej Twardowski i Aleksandra Waligórska zajmowała się poznaniem alfabetu hebrajskiego.

Skład Grupy II stanowili uczniowie klasy 3c – Patrycja Ciosk, Weronika Janikowska, Mateusz Nogaj, Kamil Sęk, Patrycja Szymczyk, i Marta Włoszczyk. Opiekowali się oni cmentarzem żydowskim w Sobkowie, poznali symbolikę nagrobną i odnajdywali ślady tej symboliki na tymże  cmentarzu.

Grupa III to uczniowie klasy 1b – Mateusz Ciosk, Marcelina Drej, Aleksandra Grząba, Dagmara Kaczmarczyk, Roksana Korczyk, Klaudia Maniara, Dominika Pokrzepa, Michał Przygodzki, Aleksandra Szmalec i Agnieszka Zabojszcz. Ich zdaniem było odnaleźć informację o obyczajach i kulturze żydowskiej.

Ostatnią grupą koordynowaną przez p. Małgorzatę Banaszek była grupa plastyczna – Anna Barteczko, Edyta Bierońska,  Klaudia Kosz i Szymon Osowski.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w Gimnazjum Publicznym w Sobkowie 6 czerwca. Prezentację otworzył p. dyrektor Stanisław Osowski, który przypomniał historię uczestnictwa gimnazjalistów w projekcie „Przywróćmy Pamięć”. Wspomniał również o swoim pobycie w Izraelu. Zaznaczył, że od lat opiekujemy się cmentarzem żydowskim w Sobkowie. W swojej wypowiedzi przypomniał sukcesy uczniów, mianowicie rok 2004 – III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Fundację SHALOM „Na wspólnej ziemi” oraz wyróżnienie projektu w roku 2007/2008 i 2008/2009 w Lublinie i Warszawie.

W dalszej kolejności reprezentanci klasy Ia zaprezentowali alfabet hebrajski na wystawce i opowiedzieli o nim. Uczniowie klasy Ib pokazali stworzoną przez grupę księgę o obyczajach i kulturze żydowskiej. Klasa IIIc wykonała album z symboliką nagrobną cmentarza żydowskiego w Sobkowie oraz prace plastyczne na temat symboliki żydowskiej. Grupa plastyczna opracowała specjalne techniki wykonania symboli żydowskich. Polegały one na wykonaniu wizerunku macew z maku oraz mieszanką przesianego piasku i kleju. Powstałe masy zostały rozprowadzone na naszkicowaną macewę, a po wyschnięciu - opatrzone właściwym symbolem.

Prezentację podsumowała uczennica klasy 1b – Aleksandra Grząba, która stwierdziła w imieniu wszystkich grup, że udział w realizacji projektu pozytywnie wpłynął na kształtowanie osobowości uczniów sferze intelektualnej, emocjonalnej i moralnej. Dzięki tej tematyce uczniowie pogłębili swoją wiedzę z zakresu historii, kultury, obyczajów, tradycji Żydów zamieszkujących gminę Sobków. Rozbudzili swoją wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, a także uświadomili sobie, jakie zagrożenia wynikają z fanatyzmu, rasizmu, czyli braku szeroko pojętej tolerancji. Zaznaczyła, że uczniom zależy na tym, by przez udział w takich projektach w systemie wartości młodych ludzi zajął ważne miejsce szacunek dla życia i godności drugiego człowieka.

Prezentacji z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się zaproszeni goście: Świętokrzyski Wicekurator Oświaty p. Lucjan Pietrzczyk, Przewodniczący Rady Gminy Sobków – p. Józef Pyjas, zastępca przewodniczącego p. Mariusz Filipowicz. Wicekurator pogratulował Dyrektorowi, nauczycielom  i uczniom za zainteresowanie się tak trudną w dzisiejszych czasach tematyką. Prezentacja wywarła na nim ogromne wrażenie. Zaznaczył też, że z przyjemnością wysłuchał  poszczególnych grup oraz przepięknego śpiewu chórku (Anny Barteczko, Ewy Barteczko, Aleksandry Fatygi, Marty Chudej, Robert Kwas, Joanny Kawior, Monika Krawczyń) pod kierunkiem p. Pawła Figurskiego, który wykonał piosenki o tematyce żydowskiej. Dwie z nich zaprezentowane zostały w języku jidysz.

Prezentacji towarzyszyła płyta zespołu Chmielnikers, który to kilka lat temu gościł w naszym gimnazjum.
R. Blicharska, D. Gryń
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Podsumowanie projektu żydowskiego  
  Polacy i Żydzi - przenikanie kultur  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy