home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Kielce, Zespół Szkół Ogólnokształcących Inegracyjnych nr 4 linia

Strona www

http://zsoi4.net

Kim jesteśmy

Kielce, Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4

Jesteśmy uczniami klas III Gimnazjum Integracyjnego nr 4 w Kielcach.Uczniowie biorący udział w Projekcie: Paulina Konieczna, Kinga Drożdżal, Krzysztof Wabia, Anna Winiarska, Oskar Skuza, Mateusz Słoń, Radosław Chrapkiewicz.

Naszym opiekunem jest p. Marzena Piotrowska oraz p.Przemysław Miłoś.

Dlaczego realizujemy projekt

Naszym tematym w tym roku jest ,,Na przekór milczeniu", dlatego zaplanowaliśmy prowadzenie warsztatów dla naszych młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej.Będą to tematy dotyczące historii judaizmu,obyczajów i świąt,działalności Ireny Sendler. Postaramy się wyjaśnić młodszym kolegom pojęcia takie jak holocaust, shoah, getto, antysemityzm, szmalcownik,"Sprawiedliwy wśród narodów świata".Ponadto będziemy starać się uświadomić uczniom do czego może doprowadzić nietolerancja, ksenofobia, czy nacjonalizm. Naszym celem będzie także to, aby nasi koledzy pamiętali, że milczenie oznacza również współudział. Chcemy uczyć, jak rozmawiac nawet o tematach wciąż trudnych(np. pogrom kielecki) i na przekór nie milczeć, tylko próbować odnaleźć prawdę historyczną.

 

Co robimy w ramach projektu

W tym roku planujemy przekazywać zdobytą przez nas wiedzę dotyczącą kultury żydowskiej naszym kolegom i koleżankom. Chcemy być edukatorami dla naszych rówieśników, ale także dla uczniów ze szkoły podstawowej. Planujemy przedstawiać dzieje narodu żydowskiego, ale także poruszać tematy wciąż trudne, bo wiemy, że istnieje potrzeba prawdy. Ponadto chcemy udowodnić, jak ważną rolę spełnia kształcenie o holocauście oraz rola ,,Sprawiedliwych wśród narodów świata". W czasie spotkań zapoznajemy młodzież z alfabetem hebrajskim i pokazujemy jak napisać swoje imię.Planujemy poprzez takie zajęcia wykształcić przyszłych edukatorów tematyki żydowskiej w nasze szkole.Pragniemy uświadomić młodzieży jak duży wpływ na kształtowanie historii, kultury naszego miasta miała bardzo liczna społeczność żydowska.Chcemy otwarcie sprzeciwiać się antysemityzmowi, ksenofobi,czy brakowi tolerancji dla drugiego człowieka.

Wierzymy i mamy nadzieję, że w taki sposób będziemy mogli choć trochę zmienić świat na lepszy.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Realizujemy w klasach VI szkoły podstawowej cykl prowadzonych przez nas lekcji na temat:"Co to jest judaizm?Historia, zwyczaje, obrzędy, święta." oraz "Co to jest holocaust, antysemityzm?Na czym polegała działalność Ireny Sendlerowej?"Podczas tych spotkań odpowiadamy na wszystkie pytania młodzieży, przeciwstawiamy się stereotypom, próbujemy zaciekawić naszych kolegów tematyką judaizmu, starając się zaszczepić w nich szlachetne wartości takie jak prawda, tolerancja, wzajemna pomoc w trudnych chwilach, przedstawiając im wzorce godne naśladowania takie jak Irena Sendlerowa, Oskar Schindler, Janusz Korczak, czy Jan Karski-patron naszej szkoły.

Po zakończeniu cyklu lekcji planujemy wykonać album, który będzie zwieńczeniem naszej całorocznej pracy. Zamieścimy w nim opisy jak wyglądały nasze spotkania z młodzieżą, czego ją nauczyliśmy, co ją najbardziej zainteresowało oraz zdjęcia, wykonywane przez nas na każdej prowadzonej lekcji.

W czerwcu planujemy także wyjście na cmentarz żydowski znajdujący się Kielcach w dzielnicy Pakosz w celu oddania czci pochowanym tam zmarłym poprzez położenie kamieni- symbolu wieczności, pamięci przy macewach oraz chwilę refleksji.   

Kto nam pomaga

Naszą pomocą jest p. Dyrektor Maria Kalita, która wspiera nas w naszych działaniach.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Naszą dumę tworzą efekty naszej pracy widoczne wśród młodzieży, z którą regularnie się spotykamy. Ich ciekawość, zainteresowanie, współpraca są dla nas powodem do radości, dumy, utwierdzają nas w przekonaniu, że to co robimy ma sens i przyniesie owocne efekty w przyszłości. Jesteśmy dumni z tego, że możemy dawać przykład młodszym kolegom, wskazywać właściwe wzorce i postępowania."Kiedy ulepszysz teraźniejszość, wszystko to, co nastąpi po niej, również stanie się lepsze."Cieszymy się, że możemy mieć udział w kształtowaniu pokolenia, które mamy nadzieję będzie wolne od antysemityzmu, uprzedzeń rasowych, ksenofobii, ale za to bogate w tolerancję, wzajemną pomoc.

Jesteśmy dumni z tych właśnie najmłodszych, którzy nie będą milczeć, nawet wtedy,kiedy będzie to dla nich trudne...

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy