home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Błonie, Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja linia

Strona www

http://gim1blonie.edupage.org

Kim jesteśmy

Błonie, Gimnazjum nr 1 im. H. Kołłątaja

W VII edycji Projektu bierze udział grupa 10 uczniów naszego Gimnazjum.Są to:

Kamil Oszczyk, Adrian Nadulny, Kasia Kaołowska, Dominika Nita, Dominika Kożuch, Aneta Zimak, Karolina Latoszewska, Patrycja Śliwińska, Marta Nawrot, Kinga Żuk. Jesteśmy uczniami klas II i III.

Naszym opiekunem jest pani Aneta Kobosz.

Dlaczego realizujemy projekt

Wypowiedzi uczniów realizujących Projekt:

Karolina Latoszewska: "Biorę udział w projekcie ponieważ pragnę poszerzać swoją wiedzę o historii miasta, które jest mi bardzo bliskie"

Paulina  Śliwińska:"Bardzo lubię rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać wiedzę oraz współpracować z rówieśnikamii dlatego zdecydowałam się na udział w tym projekcie"

Kinga Żuk:"Biorę udział w tym projekcie ponieważ lubię historią oraz interesuję się przeszłością Żydów"

Aneta Zimak:"Biorę udział w projekcie ponieważ uważam, że w każdym mieście drzemie jakaś tajemnica, niezwykła historia, trzeba ja tylko znaleźć i wydobyć z otchłani pamięci"..

Marta Nawrot:"Bardzo cieszę się , że biorę udział w tym projekcie. Interesuje mnie przeszłość Błonia, dlatego będę mogła poszerzyć swoją wiedzę i podzielić się nią z wieloma ludźmi".

Adrian Nadulny: "Chcę przez ten projekt przywrócić pamięć choćby kilku osobom z mojego miasta".

Kamil Oszczyk: "Biorę udział w tym projekcie z tego powodu, że bardzo interesuje mnie historia mojego miasta". 

Kasia Kozłowska:"Bardzo chciałam przystąpić do projektu ponieważ mogę w ten sposób bliżej poznać moje miasto, dawnych mieszkańców oraz poznam np. święta, jakie obchodzili dawni mieszkańcy Błonia".


Idea projektu jest nam więc bardzo bliska. Wiąże się bezpośrednio z historią naszego miasta, które jest nam tak bardzo bliskie. Chcemy dowiedzieć sie jak najwięcej, porozmawiać z mieszkańcami, którzy pamiętaja jeszcze lata ostatniej wojny. ich wspomnienia, często ulotne, zachowamy dla następnych pokoleń.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

                                                      Żydzi w Błoniu

Krótką notkę na temat historii społeczności żydowskiej w Błoniu umieściliśmy już rok temu, tym razem tylko dodajemy własne przemyślenia...

Żydzi mieszkali w Błoniu prawdopodobnie od XV wieku.Byli częścią społeczności naszego miasta, częścią jego historii, najlepszym dowodem na to jest fakt, że we wszystkich ważnych momentach historii jak  powstanie styczniowe- Żydzi brali udział walcząc o wolność Ojczyzny

W latach siedemdziesiątych XIX wieku liczba osób narodowości żydowskiej zamieszkującej nasze miasto wynosiła już tysiąc dwadzieścia siedem osób. W XX wieku była wyższa o około 150 Żydów. Zajmowali się oni głównie krawiectwem, szewstwem i obnośnym handlem. W czasie II wojny światowej zostali przewiezieni do Warszawy, a potem do obozu śmierci w Treblince.

Jeszcze przed II wojną światową w Błoniu istniała synagoga. Jednak jej istnienie możemy potwierdzić tylko za pomocą zdjęć z albumów. Przypomnimy wszystkim o istnieniu synagogi w naszym Błoniu- przygotujemy w formie gazetki wielokulturową historię Błonia ( na przykładzie trzech świątyń).

W XIX wieku powstał cmentarz żydowski przy ulicy Polnej, nad Utratą. Jego powierzchnia wynosi pół hektara. Mimo że jest uznany za zabytkowy (w 1989 roku został wpisany do rejestru zabytków), nie jest w najlepszym stanie.  Na kirkucie pozostały już tylko nieliczne pomniki nagrobne, choć liczba grobów w 1991 roku wynosiła 53.  Stało się tak dlatego, że podczas wojny naziści niszczyli pomniki. Działania te były kontynuowane także po wojnie. Zachował się również słupy dawnej bramy. W trawie można jeszcze znaleźć kawałki płyt, a w niektórych miejscach widoczne są ślady rozkopów. Jednym z głównych zadań naszej działalności będzie udokumentowanie pozostałych macew i odtworzenie wyglądu cmentarza na makiecie.

II Wojna światowa to straszne karty naszej historii, czas cierpienia, bólu, śmierci. Podczas II wojny w Błoniu istniało getto, w którym przebywało około 2,1 tysiąca Żydów.

 

                              

 

    ...za późno na ocalenie pamięci ?

 Szukamy informacji o żydowskiej społeczności Błonia czytając stare dokumenty, listy, gazety, przeglądając zdjęcia, a przede wszystkim rozmawiając z mieszkańcami Błonia.

Nie ma już w Błoniu Żydów, ich zwyczajów, tradycji, "umiera" cmentarz.. niknie pamięć o NICH. I tu zaczyna się nasza rola, zachować w pamięci wszystko co było i jest.

 

Co robimy w ramach projektu

To już nasza kolejna edycja Projektu. Dużo nauczyliśmy się od naszych starszych kolegów i koleżanek, którzy rok temu realizowali ten Projekt. Teraz kolej na nas!

        "Z OTCHŁANI PAMIĘCI"  -  to temat naszych działań w projekcie

Mamy mnóstwo pomysłów! Najważniejsze nasze działania będą dotyczyły sporządzenia dokumentacji nagrobków na miejscowym cmentarzu żydowskim. Zdjęcia, opisy symboliki, oraz makieta cmentarza - to nasz cel.

Ponadto społeczności naszej szkoły i Liceum zaprezentujemy w formie gazetki wielokulturowość Błonia.

Dla uczniów klas I przygotowaliśmy cykl lekcji o zwyczajach, religii i języku Żydów(będą zdjęcia!w naszej galerii)

I jeszcze jedno - dla wszystkich nauczycieli i zaproszonych gości przygotujemy wieczór poezji " Z otchłani pamięci", gdzie przy świecach, wśród zapachu rodzynek, kawy, w tle słysząc muzykę zaprezentujemy poezję czasu Holokaustu.Termin - grudzień 2011 r. w pachnącej cynamonem, kawą i rodzynkami scenerii.

 

                 "Wiersze jak kartki z pamiętnika"

to temat naszego wieczorka poezji, poezji wydobytej z " otchłani" zapomnienia...

 Jiří Kolář - Stary Żyd


siedział na podłodze i modlił się.
może ze wstydu przed nami, a może z bojaźni 
bożej
wdrapał się na łóżko jako ostatni
i tam pod derką zdjął ubranie.
Potem cicho zawiesił je na wieszaku 
i pieczołowicie przywiązał do sufitu.
Noc grzała, 
płomienie lizały okno,
pociąg ścichał.

Ogrody z nożem w plecach biją 
srebrnymi skrzydłami pośród ruin.
--------------------------------------

 Gałczyński Konstanty Ildefons


Dziecko żydowskie

Widziałem taki balkon, w kwietniu, w słońcu, 
w takim słońcu, że aż się oczy mrużą; 
gdy wiatry z pól zbyt pełne woni są; 
gdy ptaków i kwiatów jest tak dużo. 

Na tym balkonie, kiedy nań blask naszedł 
i wszystkie wonie jak miotłą przepłoszył, 
jeden posępny cień został jednakże 
i miał zielone oczy. 

Była to dziewuszka, której dzieje 
opisać można by w niejednym tomie. 
Jej teraz dobrze jest. Lecz jeszcze się nie śmieje. 
I często krzyczy nocą od złych wspomnień. 

Żydowskie dziecko. Kwiat, co rósł w sekrecie. 
Świerszczyk ukryty w szparze. A rodzice 
i stara babka, wszystko padło w getcie, 
oświetlone ogniem i księżycem. 

Dzisiaj jest dobrze, prawda, moje dziecko? 
Kwiaty znów pachną. Gwiazdy znów migocą. 
Ale ja także znam kolczasty drut i noc niemiecką 
i czasem też krzyczę nocą. 

Antoni Słonimski, Agnieszka Osiecka, Nuchim Bosme, Jakub Zonsztajn, Rajzla Żychlińska, Mosze Szymel, Dawid Kenigsberg,Różewicz, Wisława Szymborska - to autorzy wierszy które prezentowaliśmy .

 

6 i 13 Marca grupa projektowa przeprowadziła lekcje otwarte dla klas VI SP nr 1 i SP nr 2 . Przybyli uczniowie wszystkich klas VI wraz ze swoimi nauczycielami. Tematem przewodnim lekcji był " Janusz Korczak - król dzieci". Było to jedno z wielu działań projektowych mające na celu przybliżenie postaci Korczaka. Wcześniej podobne lekcje przeprowadziliśmy dla naszych kolegów i koleżanek z klas I.

 

Kończymy również prace nad makietą miejscowego cmentarza żydowskiego. Dodatkiem będzie dokumentacja fotograficzna istniejących jeszcze macew. Cmentarz żydowski w Błoniu  jest bardzo zniszczony, z każdym rokiem widzimy dewastacje nagrobków i czas też robi swoje. Dlatego podjęliśmy się tego zadania, upamiętnimy to miejsce, zachowamy w pamięci naszej i kolejnych pokoleń.

Upamiętniając Rok Korczakowski przygotowalismy, oprócz lekcji otwartych, wystawę poświęconą Korczakowi.(zdjęcia w naszej galerii). Umieściliśmy również artykuł w miejscowej gazecie - BISie o tym jak upamietnilismy Rok Korczakowski . Oto on :

 ROK KORCZAKOWSKI W GIMNAZJUM NR 1 w Błoniu

W związku z ogłoszeniem roku 2012 Rokiem Korczakowskim podjęliśmy inicjatywy związane bezpośrednio z działalnością Janusza Korczaka. Właśnie w tym roku przypada 70. rocznica śmierci Korczaka i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot, który mieścił się przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. W opinii Rzecznika Praw Dziecka to doskonała okazja, by o jednym z najwybitniejszych Polaków przypomnieć całemu światu.

Powinniśmy pamiętać, że Stary Doktor, jak nazywano Korczaka, był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność. To właśnie Janusz Korczak zauważył w dziecku człowieka i walczył o jego prawa. Zostawił nam wiele wskazówek, które warto przypomnieć. Ten wielki człowiek dowodził, że dziecko jest człowiekiem, a nie zadatkiem na człowieka. Godność dziecka, jego prawa i dziecięce obywatelstwo to trzy idee, które są fundamentem odkrywania i propagowania dziedzictwa korczakowskiego w roku 2012. Powinniśmy traktować je jako wyzwanie i zadanie jednocześnie.

Uczniowie Gimnazjum Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu realizują już VII edycję projektu historycznego „Przywróćmy pamięć”. Ich działania mają na celu przede wszystkim zapoznanie się z kulturą, tradycją i historią żydowską. Makieta cmentarza żydowskiego, panele dyskusyjne, spotkania ze świadkami historii, wieczorek poezji żydowskiej to tylko niektóre podjęte przez uczniów inicjatywy. W marcu grupa projektowa, chcąc godnie uczcić pamięć o Januszu Korczaku, przeprowadziła lekcje otwarte dla gimnazjalistów oraz swoich młodszych kolegów ze szkół podstawowych na temat: „Janusz Korczak - król dzieci”. Nasi uczniowie przygotowali prezentację multimedialną o tym wielkim człowieku i zaprezentowali film przedstawiający m.in. wypowiedzi dzieci na temat Korczaka. Spotkanie zakończyła tematyczna krzyżówka i zaprezentowanie utworów Korczaka, by wszyscy mogli bliżej poznać jego twórczość.

Rok Janusza Korczaka to wielka lekcja dla nas wszystkich. Tak wiele możemy się od niego nauczyć. Jego życie i działalność pozwalają nam lepiej poznać, zrozumieć, mądrzej wychowywać dzieci i wspólnie budować przyszłość całego społeczeństwa. Te właśnie cele przyświecały naszej lekcji o Korczaku.

Nauczycielka historii w Gimnazjum Nr 1 - Aneta Kobosz

Uczennice: Patrycja Śliwińska, Aleksandra Obłuska

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

8 listopada spotykamy się na warsztatach poświęconych świętom żydowskim, każdy z nas przygotuje i przedstawi charakterystykę świąt, potrawy, opowie ciekawostki związane z tymi dniami. Warsztaty te będą wstępem do zajęć jakie przygotowujemy dla naszych kolegów i koleżanek z innych klas gimnazjum. Będzie dużo zdjęć :) umieścimy je oczywiście w naszej galerii.

Od 13 lutego zaczynamy cykl lekcji o J. Korczaku. Lekcje te przeprowadzimy w ramach godzin wychowawczych w naszej szkole, temat: Janusz Korczak- król dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o J.Korczaku ( w zakładce moje pliki). Prezentujemy ją podczas lekcji o Korczaku, omawiamy również książki które napisał, oglądamy fragment filmu. Na zakończenie mamy przygotowany quiz pytań, po naszych zajęciach każdy będzie wiedział i pamiętał kim był Janusz Korczak ! I to jest naszym celem.

 

Kto nam pomaga

Wspiera nas Pani Dyrektor oraz wszyscy wspaniali nauczyciele naszej szkoły.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Rok Korczakowski w naszym gimnazjum - artykuł do BISu  
  prezentacja multimedialna: Janusz Korczak - król dzieci  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy