home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011

Opole, Publiczne Katolickie Gimnazjum SPSK linia

Strona www

http://www.gimkatolickie.opole.pl

Kim jesteśmy

Publiczne Katolickie Gimnazjum SPSK

Dlaczego realizujemy projekt

W tym roku przygotowujemy się do nadania szkole imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża. Zaplanowaliśmy szereg działań: - sesja naukowa z udziałem uczniów i nauczycieli: 1) Kalendarz i święta żydowskie, 2) Filozofia życiowa Edyty Stein? 3) Dlaczego Wrocław nie należał niegdyś do Polski?, - pokaz filmu biograficznego i dyskusja, - wycieczki edukacyjne do Lublińca (Muzeum Edyty Stein) i Wrocławia (cmentarz na Ślężnej, siedziba Towarzystwa im. Edyty Stein, Dzielnica Czterech Świątyń), - przygotowanie fotorelacji, gazetek ściennych, kroniki, - redagowanie gazetki przez koło dziennikarskie nt. życia i dorobku świętej oraz recepcji jej myśli wśród młodzieży, - ogłoszenie konkursu na esej będący interpretacją wybranej sentencji św. Teresy, - opracowanie mapy "Śladami Edyty Stein", - przygotowanie uroczystości nadania szkole imienia i poświęcenia sztandaru, - nawiązanie kontaktów ze szkołami imieniem świętej i instytucjami kultywującymi pamięć o niej i jej dorobku.

Co robimy w ramach projektu

Śladami Edyty Stein. Żydowskie korzenie świętej

W ostatnim tygodniu marca uczniowie klas pierwszych i drugich podążali śladami Edyty Stein. Na początku tygodnia wysłuchaliśmy prezentacji o świętach żydowskich oraz przyglądaliśmy się mapom historycznym, próbując umiejscowić na nich Lubliniec, Wrocław oraz inne miejsca związane z biografią Edyty Stein. Na podstawie fragmentów „Pianisty” Romana Polańskiego rozmawialiśmy również o holokauście. Niezwykłą lekcję zakończyła projekcja filmu „Edyta Stein – patronka Europy” według scenariusza i reżyserii Bogusławy Stanowskiej - Cichoń.

Wycieczki do Lublińca i Wrocławia

Uczniowie klas pierwszych i drugich w ramach przygotowań do uroczystości nadania szkole imienia św. Teresy Benedykty od Krzyża wybrali się na wycieczki edukacyjne do Lublińca i Wrocławia. Pierwszoklasiści zwiedzili multimedialne Muzeum Edyty Stein w Lublińcu i spacerowali ulicami miasta w poszukiwaniu miejsc, w których pamięć o świętej jest wciąż żywo kultywowana. Drugoklasiści wybrali się do Wrocławia. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Cmentarnej – stary cmentarz żydowski przy ul. Ślężnej, na którym pochowani są rodzice Edyty Stein oraz wielu wybitnych intelektualistów, ludzi nauki i działaczy kultury pochodzenia żydowskiego, w tym kilku noblistów. Innym ważnym punktem programu było centrum wrocławskiej gminy żydowskiej – Synagoga pod Białym Bocianem w dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Świątyń. Pan Jerzy Kichler oprowadził nas po tym wyjątkowym miejscu, a jednocześnie zajmująco opowiedział o istocie judaizmu i kultury żydowskiej. Wycieczka zakończyła się w siedzibie Towarzystwa im. Edyty Stein – domu niegdyś należącym do Steinów przy ul. Nowowiejskiej. Obszerna fotorelacja z obu wycieczek w galerii.

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  Święta żydowskie  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy