"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
Publiczne Gimnazjum w Gniewoszowie
Strona www
http://https://www.facebook.com/Publiczne-Gimnazjum-w-Gniewoszowie-155208151255467/?fref=tsKim jesteśmy
Publiczne Gimnazjum w Gniewoszowie
Grupę projektową tworzy 20 uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum pod opieką M. Markiewicz. Historią społeczności żydowskiej w naszej miejscowości zainteresowaliśmy się po uroczystości rededykacji cmentarza żydowskiego. Zobaczyliśmy jak wiele osób wywodzi swoje korzenie z Gniewoszowa. Odnowienie cmentarza przywróciło pamięć o ich przodkach.
Dlaczego realizujemy projekt
Chcemy dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne w Gniewoszowie i Granicy, gdy żyli tu Żydzi i Polacy oraz poznać historię zagłady ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Dzięki projektowi chcielibyśmy przybliżyć tę historię uczniom oraz mieszkańcom naszej gminy i innym zainteresowanym.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
W 1748 r. na terenie Gniewoszowa była drewniana synagoga, kolejną także drewnianą, wybudowano na przełomie XIX i XX w. Żydzi z Granicy otrzymali zgodę na wybudowanie synagogi w 1751 r.
W latach 1918 – 1939 w skład gminy wchodziły miejscowości Gniewoszów, Granica, Sieciechów i Garbatka. Na terenie gminy, jak wynika ze spisu z 1931 r. były dwa domy modlitw, mykwa i cmentarz otoczony drutem kolczastym.
W 1925 r. przyjęto, że gmina żydowska liczyła 2530 osób w 1937r. 1662 osób a w 1939r. 1580.
Co robimy w ramach projektu
Zbieramy informacje na temat życia Żydów w Gniewoszowie i Granicy, przeprowadzamy wywiady z mieszkańcami gminy. Przygotowujemy ulotkę informacyjną o projekcie i spotkanie z mieszkańcami, na którym zaprezentujemy efekty pracy. Przeprowadzimy ankietę diagnozującą wiedzę na temat społeczności żydowskiej w Gniewoszowie wśród uczniów, nauczycieli i grupie mieszkańców gminy. Wyniki ankiety pozwolą nam określić jakie fakty i treści możemy spopularyzować w czasie pracy nad projektem. Na stronie internetowej naszej grupy projektowej zamieszczamy informacje związane z tematem projektu. W sposób szczególny zajmiemy się historią synagogi w Gniewoszowie.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Planujemy nagranie ok. 10-minutowego filmu na temat materialnych śladów jakie pozostały po mieszkających tu Żydach. Zorganizujemy "Dzień projektu Przywróćmy pamięć" z projekcją filmu i prelekcjami na temat społeczności żydowskiej. Prelekcje będą odpowiedzią na wyniki ankiet. "Dzień projektu" skierowany będzie do uczniów i zaproszonych gości.
Kto nam pomaga
Pomagają nam Pani dyrektor gimnazjum, nauczyciele oraz nasi rodzice.Wspiera na Urząd Gminy w Gniewoszowie i Biblioteka Gminna w Gniewoszowie
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Jesteśmy dumni, że dzięki naszej pracy możemy zrobić coś wartościowego dla naszej społeczności lokalnej - dla naszej małej Ojczyzny.