home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

Publiczne Gimnazjum w Gniewoszowie linia

Strona www

http://https://www.facebook.com/Publiczne-Gimnazjum-w-Gniewoszowie-155208151255467/?fref=ts

Kim jesteśmy

Publiczne Gimnazjum w Gniewoszowie

Grupę projektową tworzy 20 uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum pod opieką M. Markiewicz. Historią społeczności żydowskiej w naszej miejscowości zainteresowaliśmy się po uroczystości rededykacji cmentarza żydowskiego. Zobaczyliśmy jak wiele osób wywodzi swoje korzenie z Gniewoszowa. Odnowienie cmentarza przywróciło pamięć o ich przodkach. 

Dlaczego realizujemy projekt

Chcemy dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne w Gniewoszowie i Granicy, gdy żyli tu Żydzi i Polacy oraz poznać historię zagłady ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Dzięki projektowi chcielibyśmy przybliżyć tę historię uczniom oraz mieszkańcom naszej gminy i innym zainteresowanym.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W 1748 r. na terenie Gniewoszowa była drewniana synagoga, kolejną także drewnianą, wybudowano na przełomie XIX i XX w. Żydzi z Granicy otrzymali zgodę na wybudowanie synagogi w 1751 r.

W latach 1918 – 1939 w skład gminy wchodziły miejscowości Gniewoszów, Granica, Sieciechów i Garbatka. Na terenie gminy, jak wynika ze spisu z 1931 r. były dwa domy modlitw, mykwa i cmentarz otoczony drutem kolczastym.

W 1925 r. przyjęto, że gmina żydowska liczyła 2530 osób  w 1937r. 1662 osób a w 1939r. 1580.

Co robimy w ramach projektu

Zbieramy informacje na temat życia Żydów w Gniewoszowie i Granicy, przeprowadzamy wywiady z mieszkańcami gminy. Przygotowujemy ulotkę informacyjną o projekcie i spotkanie z mieszkańcami, na którym zaprezentujemy efekty pracy. Przeprowadzimy ankietę diagnozującą wiedzę na temat społeczności żydowskiej w Gniewoszowie wśród uczniów, nauczycieli i grupie mieszkańców gminy. Wyniki ankiety pozwolą nam określić jakie fakty i treści możemy spopularyzować w czasie pracy nad projektem. Na stronie internetowej naszej grupy projektowej zamieszczamy informacje związane z tematem projektu. W sposób szczególny zajmiemy się historią synagogi w Gniewoszowie.

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Planujemy nagranie ok. 10-minutowego filmu na temat materialnych śladów jakie pozostały po mieszkających tu Żydach. Zorganizujemy "Dzień projektu Przywróćmy pamięć" z projekcją filmu i prelekcjami na temat społeczności żydowskiej. Prelekcje będą odpowiedzią na wyniki ankiet. "Dzień projektu" skierowany będzie do uczniów i zaproszonych gości.

Kto nam pomaga

Pomagają nam Pani dyrektor gimnazjum, nauczyciele oraz nasi rodzice.Wspiera na Urząd Gminy w Gniewoszowie i Biblioteka Gminna w Gniewoszowie

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jesteśmy dumni, że dzięki naszej pracy możemy zrobić coś wartościowego dla naszej społeczności lokalnej - dla naszej małej Ojczyzny.

 

 

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy