home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

Gimnazjum im.AK w Cieszkowach linia

Strona www

http://cieszkowy.edupage.org/?

Kim jesteśmy

Jesteśmy uczennicami klasy III gimnazjum im. Armii Krajowej w Cieszkowach. W skład naszej grupy wchodzą :

Natalia Pluta

Natalia Pitura

Klaudia Włodarska  

Dlaczego realizujemy projekt

Realizujemy projekt, ponieważ chcemy przybliżyć postać wybitnego prof. Ludwika Hirszfelda. Miejsca, w których przebywał w czasie II wojny światowej są nam dobrze znane, gdyż Kamienna i Kocina to miejscowości oddalone od naszego miejsca zamieszania zaledwie o kilka kilometrów. 

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W okolicy Ponidzia a mianowicie w miejscowości Kamienna znajdował się dwór Grabowskich. Przebywało tam wywiezione z Wiednia małżeństwo Żydów pod nazwiskiem Grabaj. 

Po rozmowie z panem Tadeuszem Zawalskim, ( ur. w 1931 roku w miejscowości Będziaki nieopodal Wiślicy), w naszej okolicy znajdowała się społeczność żydowska. W czasie II wojny światowej niemieccy żołnierze z wszystkich okolicznych wiosek zbierali i wywozili do Wiślicy. Wiślicę zamieszkiwało bardzo dużo Żydów. Prowadzili oni różne działalności. Wszyscy handlowali, np. wozili wodę z Nidy do Wiślicy, mięli swoje knajpy, sklepy, byli krawcami. Kiedy Żydzi trafili do Wiślicy mieszkali tam kilka dni a potem wywożono ich w okolice Wiślicy i rozstrzeliwano. 

Co robimy w ramach projektu

Przypomnienie postaci wybitnego lekarza i jego ślady związane z pobytem na terenie Ponidzia w okresie II wojny światowej; opieka nad grobem jego córki na cmentarzu w Kocinie; Śladami uczestników filmu "Zabawa w chowanego", którego scenariusz rozgrywał się w naszych stronach w pobliżu miasteczka Działoszyc. 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Na kolejnym etapie projektu planujemy spotkanie z Panią Solarz, której babcia działała w ochronie praw Żydów. Mamy zamiar również wybrać się w okolice Działoszyc, gdzie rozgrywał się scenariusz filmu "Zabawa w chowanego". 

Kto nam pomaga

Pracę nad naszym projektem koordynuje nasz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Pan Krzysztof Nurkowski. Poinformował nas o projekcie i zachęcił do wzięcia udziału. Dzięki uprzejmości i pomocy naszego nauczyciela znajdujemy potrzebne nam publikacje książkowe. 

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Jak na razie jesteśmy szczególnie dumni z naszego wyjazdu do Kamiennej oraz na cmentarz w Kocinie. Kamienna położona jest w odległości 8 km od Wiślicy. Właścicielami było bezdzietne małżeństwo Ludwika z Rzewuskich i Adam Grabkowscy. Dwór w Kamiennej był w okresie okupacji jednym z najbardziej ofiarnych w powiecie. Można było tam znaleźć schronienie przed grożącym niebezpieczeństwem, wymagający pomocy otrzymywali zaopatrzenie materialne, a głodni - pożywienie. Nikt z gościnnego domu państwa Grabkowskich nie wyszedł zawiedziony lub głodny. Dom zawsze był pełen ludzi z rożnych względów ukrywających się przed hitlerowcami. Przez cały okres okupacji wysiedlone i ukrywające się dzieci uczyli nauczyciele i przygotowani do nauczania starsi domownicy. Między innymi przez długi okres ukrywał się w Kamiennej prof. Ludwik Hirszfeld z żoną i córką (o czym z duża wdzięcznością pisze w swoich wspomnieniach). Kiedy Hirszfeld przebywał w Kamiennej często wraz z córka - Marysią - odwiedzali księdza - Teofila Zawartkę - z Kociny, z którym była bardzo związana. Ludwik Hirszfeld chcąc odwdzięczyć się państwu Grabkowskim za dobroć podczas długich wieczorów czytał mieszkańcom dworu powieści. Później zamiast czytania powieści prowadził wykłady. Mówił o tajemnicach powstania świata, o próbach wytłumaczenia powstania gatunków. W styczniu 1943 roku ukochana córka Hirszfelda zachorowała na zapalenie płuc. Choroba dziecka zmusiła go do sprowadzenia żony do Kamiennej mimo, ze było to niebezpieczne. Marysia zmarła w wieku 23 lat, pochowano ja na cmentarzu w Kocinie. W ciągu ostatnich lat grób został odnowiony ze środków Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Z opowieści pani Pelagii Kobus, która urodziła się i mieszkała w Kamiennej, dowiedziałyśmy, że w latach 50 XX w. w dworze w Kamiennej została w piwnicy otworzona masarnia. Masarnia funkcjonowała do lat 70 XX w. Po latach 70 pracowali i mieszkali w dworku mieszkańcy Kamiennej. Natomiast na piętrze powstała szkoła, w której skład wchodziły 2 klasy. W głównej sali były organizowane zabawy wiejskie, przedstawienia a nawet wesela. Korzystałyśmy z książek : "Ziemiaństwo polskie 1920-1945", pod redakcję prof. Janiny Leskiewiczowej oraz "Historia jednego życia" autorstwa Ludwika Hirszfelda.

Poniżej zamieszczamy kilka fotografii z naszej wycieczki po okolicy.  

 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy