home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie linia

Strona www

http://www.liceum.sokolowpodl.pl

Kim jesteśmy

I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie

Dlaczego realizujemy projekt

 chcemy zapoznać sie z historią, kulturą i tradycją osób które współtworzyły to miasto, a których teraz już z nami nie ma.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Od XIX w. miasteczko było jednym z centrów chasydyzmu na Podlasiu. W mieście działały sztible (małe synagogi) m.in. chasydów z Kocka, Góry Kalwarii, Aleksandrowa i Kałuszyna.Po zakończeniu wojny, w Sokołowie znalazło się ok. 98 osób pochodzenia żydowskiego, które przed 1939 r. mieszkały w mieście lub okolicy. Niestety z powodu jawnego antysemityzmu i niechęci sąsiadów z biegiem czasu pozostali przy życiu Żydzi opuścili teren Sokołowa ponieważ nie widzieli sensu pozostania w miejscu gdzie wszystko co należało do ich dawnego świata zostało zniszczone . Poza tym nie widzieli sensu pozostawania w miejscu, gdzie wszystko co należało do dawnego świata zostało zniszczone. Na ulicy Bóżniczej z dawnych budynków pozostał tylko budynek starego bejt ha-midraszu. W miejscu wielkiej synagogi pozostał jeden duży kamień.

Co robimy w ramach projektu

›†‚Š›‚Š›†‚Š›‚Š zorganizujemy festiwal kultury żydowskiej, spróbujemy dotrzeć do świadków pamiętających czasy kiedy w Sokołowie mieszkali Żydzi,zorganizujemy wycieczki podczas których zapoznamy się z wielokulturową historią regionu. Zaopiekujemy sie cmentarzem żydowskim.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy