home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

Publiczne Katolickie Gimnazjum SPSK im. św. Teresy Benedykty od Krzyża linia

Strona www

http://szkolykatolickie.opole.pl/

Kim jesteśmy

Publiczne Katolickie Gimnazjum SPSK im. św. Teresy Benedykty od Krzyża

Dlaczego realizujemy projekt

Chcemy poszerzać naszą wiedzę o kulturze i dziedzictwie żydowskim, ponieważ patronką naszego gimnazjum jest Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

W Opolu społeczność żydowska na przełomie XIX/XX wieku stanowiła spory odsetek mieszkańców oraz czynnie angażowała się w działalność gospodarczą i kulturalną miasta. Po 1933 r., w ramach działań nazistów, Żydzi byli zmuszani do emigracji poza granice III Rzeszy lub eksterminowani. Obecnie na terenie miasta nie ma żadnej społeczności żydowskiej. Największym śladem po bytności Żydów w Opolu to cmentarz żydowski przy ul. Granicznej.

Co robimy w ramach projektu

W ramach projektu planujemy:

- porządkować cmentarz żydowski przy ul. Granicznej w Opolu,

- przywrócić pamięć o tym miejscu i ustanowić tablicę informującą, że jest to ważny zabytek na mapie Opola,

- wydać trójjęzyczną broszurę, w której zamieścimy biografie spoczywających w tym miejscu wybitnych opolan,

- podjąć współpracę z instytucjami miejskimi, lokalnymi mediami i Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego,

- przeprowadzić w szkole warsztaty kultury żydowskiej,

- pogłębiać wiedzę o kulturze żydowskiej i religii judaistycznej, w których wzrastała święta Teresa Benedykta od Krzyża - patronka naszej szkoły,

- podążać śladami Edyty Stein po Lublińcu i Wrocławiu,

- zorganizować w szkole konkurs fotograficzny i literacki.

 

 

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Nasi uczniowie regularnie raz w tygodniu uczestniczą w profesjonalnych zajęciach fotograficznych, których głównym celem jest przygotowanie wystawy "Cztery pory roku na opolskim kirkucie". Uczniowie zostali podzieleni na grupy - każda z nich fotografuje wybraną macewę oraz zgłębia wiedzę o symbolice nagrobnej i inskrypcjach, a także o wybitnych opolanach spoczywających na cmentarzu. Wystawę chcemy zaprezentować nie tylko w szkole, ale również w sąsiadującym z naszą szkołą uniwersytecie i seminarium. Być może zdjęcia z projektu znajdą się również w trójjęzycznej broszurze.

Kilkakrotnie wychodziliśmy w plener fotograficzny, aby uwiecznić macewy w zmieniających się okolicznościach przyrody. Nasi uczniowie wysłuchali też wykładu pani Łabęckiej o formach nagrobnych na opolskim kirkucie oraz opracowali film o historii Żydów mieszkających niegdyś w Opolu. 

W sobotę (20.02) uczniowie wzięli udział w warsztatach z animatorkami „Przywróćmy Pamięć”. Uczestnicy zastanawiali się, gdzie i jak szukać informacji potrzebnych do realizacji projektu oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pamięć o przeszłości jest ważna i jak ją najlepiej utrwalać.

Była to okazja uczniów gimnazjum do skonfrontowania swoich wiadomości o kulturze żydowskiej oraz wyobrażeń o Żydach. Uczestnicy sobotniego spotkania prześledzili także m.in. historię rozwoju synagogi od czasów powstania Świątyni Jerozolimskiej po czasy współczesne oraz poznali tajniki nauki epigrafiki hebrajskiej.


Kto nam pomaga

Program realizujemy w ramach obowiązkowego projektu w gimnazjum z grupą 15 uczniów z klas I-II. Współpracujemy z Wydziałem Teologicznym UO oraz Zespołem Szkół Specjalnych.Wielką pomoc uzyskujemy również od pani Danuty Łabęckiej, społecznego konserwatora zabytków, autorki studium konserwatorskiego o opolskim kirkucie oraz pani Katarzyny Ciapy, prowadzącej warsztaty fotograficzne dla uczniów. Inspiracją do przygotowania wystawy jest album "Czas kamieni" Moniki Krajewskiej oraz publikacje o dziedzictwie opolskich Żydów dr. Macieja Borkowskiego.
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy