"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
I Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej
Strona www
http://www.lukasinski.plKim jesteśmy
I Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej.
Dlaczego realizujemy projekt
Celem naszego projektu jest zapoznanie naszych uczniów z różnorodnością kulturową naszego regionu. Chcemy także w ten sposób zaznajomić ich z historią terenów, na jakich mieszkają. Często uczniowie są przekonani, że wielka historia dzieje się z dala od nich, a wydarzenia historyczne i związane z nimi losy ludzi stanowią dla nich coś rodzaju nierealnych opowieści. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi uświadomimy im, że wszyscy jesteśmy częścią historii i że nadal ją tworzymy. Chcemy pokazać naszej młodzieży, jak ważne jest pielęgnowanie relacji międzyludzkich i jak ważna jest idea tolerancji dla pokojowego współistnienia społeczności. mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi poszerzymy naszą wiedzę na temat tradycji, religii, kultury, języka i architektury dziedzictwa żydowskiego w naszym regionie. Wierzymy, że możemy udowodnić, że wzajemne przenikanie się kultury żydowskiej z chrześcijańską wzbogaca światopogląd i życie codzienne wszystkich mieszkańców, a także, że miejsce, w którym mieszkamy, ze względu na powiązane ze sobą losy narodu polskiego i żydowskiego, posiada unikatowy potencjał turystyczny i edukacyjny w skali kraju i świata stanowiąc solidna podstawę dla rozwoju duchowego i emocjonalnego młodych ludzi wyrastających w jego otoczeniu.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Przed wojna bardzo liczna. Obecnie dzięki współpracy z Fundacja Brama Cukermana i p. Adamem Szydłowskim próbujemy docierać do ludzi pochodzenia żydowskiego. Jednakże głownie to goście, osoby starsze, ale w dużej mierze potomkowie i krewni tych, którzy tu mieszkali przed wojną. Przyjeżdżają nie tylko z Izraela, ale i z Argentyny i Peru, Obecnie większość spotkań i wydarzeń kulturalnych gromadzących społeczność żydowską w naszym regionie to te organizowane przez Cafe Jerozolima z inicjatywy jej właściciela.
Najbliższą obecnie gminą żydowską jest Gmina Żydowska w Katowicach z filią w Bytomiu i Gliwicach.
Co robimy w ramach projektu
Projekt obejmuje zapoznanie z historią Żydów zamieszkałych głównie na terenach Sosnowca i Będzina. Są to miasta sąsiadujące. Młodzież często nie orientuje się, że Holocaust, to nie tylko Auschwitz i inne obozy, to także historia miasteczek sąsiadujących z nami. Projekt obejmie też analizę dokumentów, źródeł i publikacji historycznych o naszym regionie, przegląd stron internetowych, wycieczkę do ruin synagogi będzińskiej, odnowionych domów modlitwy, cmentarza; przegląd wybranych dzieł literatury faktu - "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego, "Pamiętnik" Rutki Laskier (wolnelektury.pl), opowiadań Idy Fink, dokumentację audiowizualną zgromadzoną na nina.gov.pl, udział w warsztatach o kulturze żydowskiej, wycieczka do Warszawy. Projekt będzie połączeniem uzyskanej wiedzy i własnym przetworzeniem jej na filmik do 5 min. lub cykl zdjęć odnoszący się do tematu. Nasze działanie wyróżnia to, że młodzież opracowuje temat historii przy użyciu najnowszych mediów.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Od momentu rozpoczęcia projektu wspólnie z uczniami odbyliśmy dwie wędrówki po Będzinie. W trakcie jednej z nich uczniowie spotkali się z panem A. Szydłowskim i mieli okazje dotknąć wiernej. kopii pamiętnika Rutki Laskier. Zapis i refleksja z wędrówek oraz przeprowadzonej diagnozy lokalnej wśród mieszkańców Będzina zostanie wykorzystana w produkcji krótkich filmów oraz prezentacji mających na celu zgromadzenie i przedstawienie wspomnień o przedwojennym Będzinie.
Planujemy nadal współpracę z panem Adamem szydłowskim, który obiecał nam pomoc w przygotowaniu wystawy w naszej szkole. Nadal planujemy współpracę z Fundacją Brama Cukermana i przeprowadzenie lekcji na temat świąt i obyczajów żydowskich.
Kto nam pomaga
Współpracujemy aktualnie z Fundacją Brama Cukermana i z Cafe Jerozolima oraz jej właścicielem Panem Adamem Szydłowskim. Od stycznia rozpoczniemy współpracę z nowo otwartym muzeum Zydów Śląskich z siedzibą w Gliwicach.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Przeprowadziliśmy diagnozę lokalną, której rezultaty zostały przedstawione w osobnym pliku.
Uczniowie założyli i na bieżąco uaktualniają blog.
Opracowaliśmy ulotki informacyjne.
Na bieżaco wykorzystujemy nowości TIK w tworzeniu rezultatów projektu.