"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
Gimnazjum im.Jana Pawła II w Czersku
Strona www
http://www.gimnazjum.czersk.plKim jesteśmy
Gimnazjum im.Jana Pawła II w Czersku
Dlaczego realizujemy projekt
Pragniemy odkryć historię naszej miejscowości . Poznać tradycje i kulturę żydowską .Ocalić od zapomnienia pamięć o dawnych mieszkańcach Czerska.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Jak podają źródła ,w 1746 r. w Czersku mieszkało 8 Żydów, najwięcej w roku1885- 229.W roku 1937 żyło ich tutaj 13 .Istniała synagoga ,był także cmentarz żydowski.
Co robimy w ramach projektu
wrzesień 2015
Szukamy śladów Żydów na terenie Czerska . Odnaleźliśmy miejsce dawnego cmentarza żydowskiego i synagogi . Poznajemy tradycje Żydów i ich kulturę. Poszukujemy zdjęć pamiątek. Rozmawialiśmy z panem Borzyszkowskim mieszkającym w pobliżu cmentarza , który opowiedział nam , że na początku lat 50-tych był świadkiem likwidowania cmentarza.
październik 2015
Wystosowaliśmy wniosek do pani burmistrz Czerska z prośbą o pomoc w realizacji projektu oraz o oznaczenie terenu cmentarza żydowskiego pamiątkową tablicą .
Założyliśmy stronę internetową naszego projektu www.detektywiprzeszlosci.cba.pl , na której dokumentujemy nasze działania oraz informujemy o nich uczniów naszej szkoły.
listopad 2015
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Czersku szukaliśmy nazwisk Żydów - dawnych mieszkańców naszej miejscowości Odnaleźliśmy tylko jedną osobę wyznania mojżeszowego.
Pojechaliśmy do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, aby odszukać w starych dokumentach nazwiska Żydów mieszkających w Czersku w XVIII i XIX wieku. Udało nam się "odnaleźć" jedenaście osób.
Po wizycie w archiwum udaliśmy się do Fordonu, aby obejrzeć starą synagogę.
grudzień 2015
Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź na nasz wniosek. Pani Burmistrz zapewnia o pełnym poparciu projektu i gwarantuje pomoc w jego realizacji, w tym finansową.
Nasza koleżanka Ola była na wycieczce w Warszawie i zwiedzała Muzeum Historii Żydów Polskich. Przygotowała prezentację na temat muzeum, którą przedstawiła podczas lekcji wychowawczej.
marzec 2016
Braliśmy udział w szkoleniu na temat historii i kultury Żydów przeprowadzonym przez pana Filipa Fierka-studenta Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagielońskim oraz przez panią Agatę Chmielecką.Oboje prowadzący szkolenie są zafascynowani kulturą żydowską i w sposób bardzo ciekawy przybliżyli nam elementy tej kultury.Zapoznaliśmy się m.in. z pismem hebrajskim.
14 marca braliśmy udział w wycieczce edukacyjnej do Trójmiasta.W synagodze w Gdańsku Wrzeszczu poznawaliśmy religię" naszych starszych braci w wierze".Widzieliśmy też nową synagogę w Gdańsku Oliwie.Duże wrażenie zrobił na nas cmentarz żydowski w Sopocie -swoim specyficznym widokiem i atmosferą.
Przygotowujemy się do uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski.Uroczystość ta będzie połączona z programem artystycznym.Ćwiczymy więc taniec żydowski,ale jest to trudniejsze niż nam się wydawało...Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu.
Nie ustajemy w poszukiwaniach nazwisk Żydów mieszkających kiedyś w Czersku-napisaliśmy artykuł do lokalnego pisma informujący o naszym projekcie,ale również wystosowaliśmy apel z prośbą o informacje na interesujący nas temat -do tych mieszkańców Czerska,którzy mogliby nam jakoś pomóc.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Chcemy poprosić panią burmistrz Czerska o upamiętnienie miejsca dawnego cmentarza żydowskiego oraz synagogi .Przejrzymy księgi Urzędu Stanu Cywilnego w poszukiwaniu nazwisk Żydów-dawnych mieszkańców Czerska . W tym celu pojedziemy też do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy , aby znaleźć najdawniejsze ślady . Otrzymaliśmy zgodę właściciela terenu ,na którym znajdował się cmentarz, na przeszukanie terenu .
Kto nam pomaga
Burmistrz Czerska-pani Jolanta Fierek.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Szczególnie dumni jesteśmy z tego ,że odnaleźliśmy miejsce dawnego cmentarza żydowskiego oraz synagogi .