home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

Gimnazjum im.Jana Pawła II w Czersku linia

Strona www

http://www.gimnazjum.czersk.pl

Kim jesteśmy

Gimnazjum im.Jana Pawła II w Czersku

Dlaczego realizujemy projekt

Pragniemy  odkryć historię naszej miejscowości  . Poznać tradycje i kulturę  żydowską .Ocalić od zapomnienia pamięć o dawnych mieszkańcach Czerska.

Społeczność żydowska w naszej miejscowości

Jak podają źródła ,w 1746 r. w Czersku mieszkało 8 Żydów, najwięcej w roku1885- 229.W roku 1937 żyło ich tutaj 13 .Istniała synagoga ,był także cmentarz żydowski. 

Co robimy w ramach projektu

 wrzesień 2015

Szukamy śladów Żydów na terenie Czerska . Odnaleźliśmy miejsce dawnego cmentarza żydowskiego i synagogi . Poznajemy tradycje Żydów i ich kulturę. Poszukujemy zdjęć  pamiątek. Rozmawialiśmy z panem Borzyszkowskim mieszkającym w pobliżu cmentarza , który opowiedział nam , że na początku lat 50-tych był świadkiem likwidowania cmentarza. 

październik 2015 

Wystosowaliśmy wniosek do pani burmistrz Czerska z prośbą o pomoc w realizacji projektu oraz o oznaczenie terenu  cmentarza żydowskiego pamiątkową tablicą .   

Założyliśmy stronę internetową naszego projektu www.detektywiprzeszlosci.cba.pl , na której dokumentujemy nasze działania oraz informujemy o nich uczniów naszej szkoły.                                                                                        

 listopad 2015

 W Urzędzie Stanu Cywilnego w Czersku szukaliśmy nazwisk Żydów - dawnych mieszkańców naszej miejscowości  Odnaleźliśmy tylko jedną osobę wyznania mojżeszowego.

Pojechaliśmy do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, aby odszukać w starych dokumentach nazwiska Żydów mieszkających w Czersku w XVIII i XIX wieku. Udało nam się "odnaleźć" jedenaście osób.

Po wizycie w archiwum udaliśmy się do Fordonu, aby obejrzeć starą synagogę.

grudzień 2015 

Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź na nasz wniosek. Pani Burmistrz zapewnia o pełnym poparciu projektu i gwarantuje pomoc w jego realizacji, w tym finansową.

Nasza koleżanka Ola była na wycieczce w Warszawie i zwiedzała Muzeum Historii Żydów Polskich. Przygotowała prezentację na temat muzeum, którą przedstawiła podczas lekcji wychowawczej.

 

 marzec 2016

Braliśmy udział w szkoleniu na temat historii i kultury Żydów przeprowadzonym przez pana Filipa Fierka-studenta Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagielońskim oraz przez panią Agatę Chmielecką.Oboje prowadzący szkolenie są zafascynowani kulturą żydowską i w sposób bardzo ciekawy przybliżyli nam elementy tej kultury.Zapoznaliśmy się m.in. z pismem hebrajskim.

14 marca braliśmy udział w wycieczce edukacyjnej do Trójmiasta.W synagodze w Gdańsku Wrzeszczu poznawaliśmy religię" naszych starszych braci w wierze".Widzieliśmy też nową synagogę w Gdańsku Oliwie.Duże wrażenie zrobił na nas cmentarz żydowski w Sopocie -swoim specyficznym widokiem i atmosferą.

Przygotowujemy się do uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski.Uroczystość ta będzie połączona z programem artystycznym.Ćwiczymy więc taniec żydowski,ale jest to trudniejsze niż nam się wydawało...Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu.

Nie ustajemy w poszukiwaniach nazwisk Żydów mieszkających kiedyś w Czersku-napisaliśmy artykuł do lokalnego pisma informujący o naszym projekcie,ale również wystosowaliśmy apel z prośbą o informacje na interesujący nas temat -do tych mieszkańców Czerska,którzy mogliby nam jakoś pomóc.

 

 

 

Co planujemy na kolejnym etapie projektu

Chcemy poprosić panią burmistrz Czerska o upamiętnienie miejsca dawnego cmentarza żydowskiego oraz synagogi  .Przejrzymy księgi Urzędu Stanu Cywilnego w poszukiwaniu nazwisk Żydów-dawnych mieszkańców Czerska . W tym celu pojedziemy też do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy , aby znaleźć najdawniejsze ślady . Otrzymaliśmy zgodę właściciela terenu ,na  którym znajdował się cmentarz, na przeszukanie terenu .

Kto nam pomaga

Burmistrz Czerska-pani Jolanta Fierek.

Z czego jesteśmy szczególnie dumni

Szczególnie dumni jesteśmy z tego ,że odnaleźliśmy miejsce dawnego cmentarza żydowskiego oraz synagogi .
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  
  Galeria
 
 

 
   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy