"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016
Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły
Strona www
http://loprzeworsk.pl/index.php/pl/Kim jesteśmy
Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły - grupa uczniów z klasy 2e oraz 1c.
Dlaczego realizujemy projekt
Chcemy przywrócić pamięć o wielokulturowej przeszłości naszego miasta, o ludziach którzy w nim mieszkali.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
W 1939 roku na 7240 mieszkańców Przeworska 1470 było Żydami. Zajmowali się oni przede wszystkim handlem, lichwą, wyszynkiem, wyrobem piw i miodów. W naszym mieście była piękna barokowa synagoga, łaźnia rytualna, wiele żydowskich instytucji kulturalnych.
Co robimy w ramach projektu
Osią naszego projektu został Pamiętnik Basi Rosenberg, młodej Żydówki mieszkającej w Przeworsku przed II wojną światową. Po lekturze Pamiętnika oraz wizycie w Muzeum w Przeworsku wykonaliśmy "Mapę Przeworska oczami Basi Rosenberg". Na planie dzisiejszego Przeworska zaznaczyliśmy miejsca, gdzie chodziła Basia - Synagogę, szkołę, kino itp. Pamiętnik stał się również okazją do poznania żydowskiego kalendarza oraz tradycji i świąt żydowskich. Wykonaliśmy na ten temat prezentacje multimedialną oraz słowniczek pojęć. Czytaliśmy również zapiski Stafana Stepkiewicza "O starym Przeworsku gawęda", będące kopalnią wiadomości o życiu mieszkańców naszego miasta przed wojną. W oparciu o nie sporządziliśmy prezentację multimedialną, odnajdując na starych zdjęciach miejsca, związane z żydowskimi mieszkańcami naszego miasta. Efekty naszej pracy przedstawiliśmy uczniom i naszej szkoły w dniu 29.01 na spotkaniu z okazji obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu . Uczestniczyliśmy również o miejskich obchodach Dnia Pamięci 26-go stycznia.
Na feriach w oparciu o zasoby szkolnego archiwum zrobiliśmy listę absolwentów i uczniów naszej szkoły, którzy deklarowali wyznanie mojżeszowe.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Planujemy wykonanie multimedialnej mapy miejsc związanych z żydowskimi mieszkańcami Przeworska, pogłębienie wiedzy o żydowskich tradycjach. Spróbujemy prześledzić losy uczniów pochodzenia żydowskiego , którzy uczęszczali do naszej szkoły przed II wojną światowa.
Kto nam pomaga
Dziękujemy za wsparcie Pani Małgorzacie Wołoszyn z Muzeum w Przeworsku.